“Basın Günü”nün önemi

0
17

“11 Temmuz” Basın Günü olduğu için bu mesleği icra eden herkese farklı bir anlam ifade ediyor. Haberci, foto muhabiri, köşe yazarı, araştırmacı, spor yazarı, spiker, sunucu, yayıncı, yönetmen ve daha bu alanda ter döken birçok meslektaşımız radyo, yayıncılık, televizyon, gazete ve dergi işlerinin ortaya çıkmasında büyük emek harcıyorlar. “Basın Günü” olduğunda tüm bu mutfak için de yer alan herkes o günün heyecanını yaşıyor elbette.

Ancak bizim ülkemizde “Basın Günü” olduğunda ortaya çıkan tablo maalesef üzücü.
Yapılan kutlamalara veya resepsiyonlara baktığım zaman “Basın Günü” için seçmeler yapılıyor.
Sanki bizim ülkemizde basın demek köşe yazarları ya da haberciler demek. Bu meslek için de başka emekçi yok mu? Yapılan kutlamaları, açıklamaları, konuşmaları duyuyorum. İşin geniş kitlesine mesela bir spor, bir magazin basınına hiç önem verilmiyor. Baktığımızda ise bir gazetenin neredeyse 12-16 sayfasını bu iki bölüm kapsıyor. Bunlar hiç yokmuş gibi. Ödül alanlar ve onore edilenlere baktığımızda bu kulvardan kimse yok. 
Sanki “11 Temmuz Basın Günü” sadece habercilere özgü bir şeymiş gibi kutlanıyor memleketimizde. E diğer emekçilerimize ayıp olmuyor mu bu durumda?

*** 

Sahaların isimlerine saygı duyulmalı

Ülkemizde hemen hemen her bölgede kulüplere ait sahalar var.
Stadyumların isimleri de o camianın önde gelen merhum kişilerin adlarını yaşatmak adına kullanılıyor.
Mesela ben başkentte bir Şht. Hüseyin Ruso Stadı’nın adını hep Küçük Kaymaklı sahası ile özdeşleşmiş olarak görüyorum.
Bugün Hüseyin Ruso ismi sadece Küçük Kaymaklı için değil tüm Kıbrıs Türkü için önemli bir isimdir.
Küçük Kaymaklı demek Şht. Hüseyin Ruso demektir. Ben bu stadyumun isminin değiştirilmesini asla düşünemem bile.
Bunun gibi daha birçok stadımız mevcuttur. Amma ve lakin son yıllarda öyle ilginç olaylarla karşılaşıyoruz ki bazı camialar bu değerlerin isimleri ile maddi gelir sağlama peşine girdiler.

O camianın içinden merhum bir kişinin adı eğer stadyuma verilmiş ise kulübün genel kurul kararı ile kalıcı bir isim olmalıdır.
Her yıl aramızdan ayrılan başka kişilerin isimlerini öne çıkartmak için bir öncekine saygısızlık yapmamalıyız.
Bugün Galatasaray bir “Ali Sami Yen” ismini iptal edip de “Metin Oktay”  ismini stada verdi mi? Metin Oktay ile ilgili de Florya’da çok önemli bir proje yapmıştır.
Bugün Beşiktaş İnönü Stadı. Hiç bu isim değişir mi? Mağusa’da bir Canbulat Stadı, Dr. Fazıl Küçük Stadı. Bu isimleri yeni maddi gelir sağlamak adına değiştirmek doğru mu?
İşte bu konular için kulüp yöneticileri lütfen daha duyarlı olsunlar.
Yeni isimleri ortaya çıkarıp maddi gelir sağlamak adına bir önceki isimlere saygısızlık yapmayalım.