Bal uğruna ağaçları yaktılar

0
Bal uğruna ağaçları yaktılar

Nadire KRAŞLIOĞLU

Beyarmudu kavşağı Türkmenköy anayolu üzerinde bulunan arazide yaban arılarının yapmış olduğu balı almak için 21 adet zeytin ağacının kısmen, 3 adet zeytin ağacının tamamen yanmasına neden olan Ali Börklüce ve Fazıl Hopurcuoğlu dün Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. “Ekinleri ve büyümekte olan bitkileri ateşe vermek” suçlaması ile yargıç karşısına çıkarılan Börklüce ve Hopurcuoğlu teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

Ateş kontrolden çıktı
Olayla ilgili mahkemede ifade veren polis memuru Mustafa Özkantürk, zanlıların 22 Ağustos tarihinde Beyarmudu kavşağı Türkmenköy anayolu üzerinde bulunan arazide yaban arılarının yapmış olduğu balı almak için tasarruflarındaki çakmak ve körükle arazide yangın çıkardıklarını belirtti. Kontrolden çıkan yangın neticesinde Enver Olgan’a ait 3 adet zeytin ağacının tamamen, Ahmet Korol’a ait 4 adet zeytin ağacının kısmen ve 17 adet zeytin ağacının kısmen yandığını belirten Özkantürk, zanlılar aleyhinde başlatılan soruşturmanın tamamlandığına işaret ederek Ali Börklüce ve Fazıl Hopurcuoğlu’nun teminata bağlanmasını talep etti.

Serbest bırakıldılar
Mahkeme Ali Börklüce ve Fazıl Hopurcuoğlu’nun KKTC dışına çıkışlarını yasaklayarak pasaport ve seyahat belgelerine el konulması yönünde karar verdi. KKTC vatandaşı 1’er kişinin imzalayacağı 10 bin TL kefalet senedi karşılığında her iki zanlı da serbest bırakıldı.