Bakanlıklar sorun oldu

0
22
Bakanlıklar sorun oldu

Gizem ÖZGEÇ

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG)’in hükümet ortağı arayışında, Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG) ile yürüttüğü görüşmelerin  “bakanlıklara” takıldığı dün sabah saatlerinden itibaren kulislerde konuşulmaya başlandı. Seçimden 12 vekille çıkan DP-UG,  bakanlık paylaşımı konusunda adalet talebini masaya koydu. DP özellikle İçişleri ve Maliye gibi etkin bakanlıklarda yetki isterken, CTP bu talebe sıcak bakmadı. Havadis’in güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre görüşmeleri bakanlık tartışmaları tıkadı.

Toplantı öncesi partilerde ayrı ayrı değerlendirmeler oldu…
DP dün sabah Meclis’te bir toplantı düzenleyerek görüşme öncesi son kozlarını tartıştı. CTP heyeti de Meclis sonrası bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Her iki parti yetkilileri de toplantılar sonrasında net bir açıklama yapmayıp, olumlu bir hava yansıtmaya çalıştı.

Heyetler dün gergin başladı…
CTP ve DP görüşme heyetleri dün öğleden sonra yen iden bir araya geldi.
Hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde önceki gün görüşmelere başlayan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) ile Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP UG) yetkilileri dün öğleden sonra yeniden bir araya geldi. CTP-BG Genel Merkezi’nde yer alan görüşmeye, CTP-BG’den Asım Akansoy, Milletvekilleri Tufan Erhürman, Özdil Nami ve parti yetkilisi İsmet Akim; DP-UG’den ise Genel Sekreter Bengü Şonya, Milletvekilleri Mustafa Arabacıoğlu, Hasan Taçoy, Ahmet Kaşif ve parti yetkilileri Serhat Kotak ile Rauf Denktaş katıldı.
Toplantıyla ilgili açıklama yapılmadı; görüntü alma olanağı da verilmedi.

“13 makamı bölüşelim” önerisi
DP’nin,  CTP’nin verdiği program taslağını hiç tartışmadığı, sadece bakanlıklar konusuna yoğunlaştığı görüşme sonrasında basına sızan bilgiler arasında yer aldı. CTP kanadı bu nedenle DP’ye karşı güvensizlik baş gösterdi. Görüşmelerde sadece bakanlıkların konu olduğu, DP’nin önce İçişleri ve Maliye Bakanlığı’nda ısrarcı olduğu daha sonra “bunlardan bir tanesi de olur” dediği ancak CTP’nin buna onay vermediği belirtildi. Ayrıca, DP’nin Meclis Başkanlığı ve yardımcılığını da içine katarak, güç paylaşımı önerdiği öğrenildi.  DP  “13 makam var bunları paylaşalım” önerisini masaya koydu.

Son deneme için randevulaşıldı
CTP heyeti icra makamları ağırlıklı olarak yasal değişiklikler ve demokratik hamlelerde ısrarcı olurken, DP heyetinin önce bakanlıklar konusunun çözülmesi ısrarı heyetler arası toplantıyı olumsuz noktaladı. Taraflar gece başkanların katılımı ile yeniden toplanmak üzere ayrıldı.

DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, dün sabah saatlerinde yaptığı açıklamada krizin ipuçlarını verdi:

Arabacıoğlu: Süreci hızlandırmak CTP’ye düşer

Demokrat Parti Ulusal Güçler Meclis Grubu, Meclis Genel Kurulu’ndan sonra toplanarak koalisyon görüşmelerini değerlendirdi. DP-UG Milletvekilli Mustafa Arabacıoğlu, durum değerlendirmesi yaptıklarını belirtti. Bakanlıklar konusunda sıkıntı olduğu yönündeki soruya ilişkin Arabacıoğlu, “Sıkıntı olabilir, olmaz da. Her doğum muhakkak sancılı olur. Sıkıntısız bir şey de olmaz yani” dedi.

“Ortaklıkla ilgili çalışıyoruz”
Gelinen süreçle ilgili yaklaşma ya da uzaklaşma var demenin doğru bir ifade olamayacağını söyleyen Arabacıoğlu, “Ortaklıkla ilgili çalışma yapılıyor. Protokol hazırlığı oldu. Gerçi protokollerle ilgili bazı konularda çözülmesi gereken konularımız vardır. Ama bu süreç devam ediyor” şeklinde konuştu.
Mustafa Arabacıoğlu, koalisyon çalışmalarını bugüne kadar bitirme konusunda zamanlamayı CTP-BG’nin verdiğini dolayısıyla da bu noktada en büyük görevin CTP-BG’ye düştüğünü söyledi.
Bu süreçte bağlayıcı konuşmamak gerektiğini her iki tarafın hassas olduğunu belirten Arabacıoğlu, “Bu işin olmasıyla ilgili her iki taraf bir şekilde iyi niyetini ortaya koymaya çalışıyor” dedi.

“Kıbrıs sorununu hükümet çözmeyecek ki”
Hükümetin Kıbrıs sorununu çözecek bir hükümet olmayacağını söyleyen Mustafa Arabacıoğlu, ülke sorunlarına endeksli bir hükümetin oluşması gerektiğini vurguladı.
Arabacıoğlu, konularda muhakkak fikirsel farklılıklar olabileceğini ancak ortak paydada buluşabilmenin önemli olduğunu bu başarının da gösterilebileceğine işaret etti.

Protokolde sıkıntı yok
Protokol konusunda ciddi sıkıntı olmadığını vurgulayan Arabacıoğlu, DP-UG’nin ortaklık olacaksa nasıl olacağı konusuna önem verdiğini söyledi.
Bakanlıklar konusunda DP-UG’nin ciddi talepleri olduğu şeklindeki bir soru üzerine Arabacıoğlu, “Her bakanlık önemlidir. Eşit değil Adil paylaşım önemlidir. Sayısal olarak hiç rakam telaffuz etmedik. Bu CTP-BG ve DP-UG arasında yapılan bir çalışmadır. Bu çalışmanın amacı ülkedeki sorunları çözmeye yöneliktir. Asli görevi o dur. Dış politikada da Cumhurbaşkanı ile hükümetin yakın ilişkileri olmalısı gerekir” dedi.
Arabacıoğlu, görevlerinin bu süreci olumlu sonlandırmaları olduğunu belirtti.
Mustafa Arabacıoğlu, hazırlanan 14-15 sayfalık protokolde her konunun kendi içinde öncelikleri olduğunu kaydetti.