Bakan Çok, Alan Yok!

41
Bakan Çok

Lefkoşa’nın önemli tarihi mekanlarından biri olan Bandabuliya Lefkoşa Belediye Çarşısı, yerli halkın ilgisini her geçen gün daha da çok yitirirken yabancı turistler için de artık yürüyüş yolu olarak kullanılıyor.

Bandabuliya Lefkoşa Belediye Çarşısı’nda faaliyet gösteren esnaf ise deyim yerinde ise iflasın eşiğinde can çekişiyor.

Esnaf dertli
Bandabuliya Lefkoşa Belediye Çarşısı’nda bulunan bazı esnaflar, çarşının tadilata girdiği tarihten buyana cazibesini yitirdiğini söyledi.
Tadilat gerekçesi ile 2 yıl boyunca kapanan çarşıdan müşterilerin el çektiğini söyleyen esnaf, en eski müşterilerini bile geçen bu 2 yıllık süreç içerisinde kaybettiklerini söyledi.
Yerli halkın çarşıya ilgisinin son üç yıldır tamamen bittiğini belirten Bandabuliya esnafı, geçmişte esnafa iyi kazançlar sağlayan yabancı turistlerin de artık çarşıyı sadece gezilip, görülecek tarihi yapı olarak gördüklerini, alışveriş yapmadıklarını kaydetti.
Bazı esnaflar, satışlarının mevcut düzeyde devam etmesi durumunda daha fazla maddi kayıp yaşamamak için işyerlerine kilit vurmak zorunda kalacağını ifade etti.

Bandabulya esnafı ne dedi? Bandabulya esnafı ne dedi? Bandabulya esnafı ne dedi?
Hüseyin Demirkıran
“Bandabuliya Lefkoşa Belediye Çarşısı’nda kırk yıllık esnafım. Çocukluğumdan beri ekmeğimi hep bu çarşıda kazandım. Ancak son birkaç yıldır işler çok düştü. Bunun bana göre birçok nedeni var. Sınır kapılarında denetim yok. Rum KKTC’den alışveriş yapılmasına izin vermezken bizim insanımız alışverişte Güney’i tercih ediyor. Öte yandan süpermarketler küçük esnafın işlerini baltalıyor. Bugün öğlene kadar 19 TL’lik satış yaptım. Gün oluyor siftahsız kepenk indiriyorum.”

 

 

 

 

Abdurrahman Şahin
“23 yıldan bu yana bu çarşıda faaliyet gösteriyorum.  Son 5 yıldır Bandabuliya’da esnaf, hep işlerin düştüğünden şikayet ediyor. Benim de satışlarım bayağı düştü. KKTC’de küçük esnafa yeteri kadar önem verilmiyor. Küçük esnaf, kalkındırılıp desteklenmiyor. Ek işimiz yok. Ben 6 tane çocuk bakıyorum. 4 çocuğum okuyor. 2 bin TL’lik mal alırsam ancak bin 500 TL’lik satış yapıyorum. Böyle devam ederse sanırım kapıya kilit vuracağız.”

 

 

 

 

Songül Göktaş
“Bandabuliya Lefkoşa Belediye Çarşısı’nda esnafın kazancı geçmiş yıllara oranla oldukça düştü. Şahsen ben burada yaptığım satıştan hiçbir kazanç sağlayamıyorum. O yüzden festivallere katılıyorum. Festivallerde kurduğum stantta sattıklarımla dükkanımın kirasını çıkarıp, geçimimi sağlıyorum. Çarşının ziyaretçisi çok ancak alışveriş yapan yok. Turistler sadece bakıp geçiyor. Yerli halk, çoğunlukla zaten başka yerleri tercih ediyor ve Bandabuliya’ya gelmiyor.”

 

 

 

 

 

Baki Dilekçi

“Ben 1996 yılından bu yana Bandabuliya Lefkoşa Belediye Çarşısı’nda esnaflık yapıyorum. Bandabuliya’nın geçmişini en iyi bilenlerdenim. Zamanında işlerimiz çok iyiydi. Ne zaman çarşı tadilata girdi, esnafın da işleri düştü. Çünkü müşterilerimizin ayağı başka yerlere kaydı. Tekrar eski müşteri potansiyelini de bir türlü yakalayamadık. Her gün biraz daha dibe çöküyoruz. Sürekli cepten yiyoruz.”