Bak Şu İmamın Yaptığına!

63
Bak Şu İmamın Yaptığına!

Nadire KRAŞLIOĞLU

Mağusa’da 2012 yılında Maraş bölgesindeki 2 katlı binayı önce Soner Sapsızoğlu’na birkaç ay sonra Zafer Kadı’ya sattığı ortaya çıkan Alsancak Camii Müezzini Mehmet Arzu tutuklandı. Binayı noter tasdikli satış sözleşmesi ile 2 farklı şahsa satarak sahtekarlıkla para temini suçunu işleyen imam Mehmet Arzu dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Arzu mahkemenin uygun gördüğü teminat şartlarını yerine getiremeyince hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.
Ev sahipleri polise başvurdu
Olayın, 13 Ağustos 2013 tarihinde Soner Sapsızoğlu’nun sahibi olduğunu düşündüğü 2 katlı binaya giderek içerisinde binanın bir diğer sahibi Zafer Kadı’yı bulması ile ortaya çıktığı öğrenildi. Sapsızoğlu ve Kadı’nın ev sahibi olduklarını iddia etmeleri üzerine binanın her iki şahsa da satıldığının ortaya çıkması ile Soner Sapsızoğlu ve Zafer Kadı polise giderek Alsancak Camii müezzini Mehmet Arzu aleyhinde şikayetçi oldu. Önceki gün Alsancak’ta tespit edilen Mehmet Arzu tutuklandı. Arzu teminata bağlanmak maksadı ile dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.
2 ay ara ile toplam 190 bin sterlin aldı
Konu ile ilgili soruşturma başlatan polis memuru Mustafa Yıldız mahkemedeki ifadesinde 39 yaşındaki zanlı Mehmet Arzu’nun 19 Ocak 2012 tarihinde Maraş bölgesindeki 2 katlı binayı noterden tasdiklenmiş satış sözleşmesi ile birlikte 80 bin Sterlin karşılığında Soner Sapsızoğlu Ticaret Ltd. sahibi Soner Sapsızoğlu’na sattığını kaydetti. Polis memuru Yıldız, zanlı Mehmet Arzu’nun 19 Mart 2012 tarihinde ise söz konusu binayı bu kez yine noter tasdikli satış sözleşmesi ile birlikte 110 bin sterlin karşılığında Zafer Kadı’ya sattığını açıkladı. Konu ile ilgili başlatılan soruşturmanın tamamlandığını ifade eden polis memuru Mustafa Yıldız zanlı Mehmet Arzu’nun teminata bağlanmasını talep etti.
Teminat şartlarını yerine getiremedi
Mahkeme TC vatandaşı olan 39 yaşındaki Mehmet Arzu’nun pasaport ve seyahat belgelerine el konulması yönünde karar vererek, KKTC dışına çıkışını yasakladı. Arzu mahkemenin uygun gördüğü KKTC vatandaşı 1 kefilin imzalayacağı 25 bin TL’lik kefalet senedi şartını yerine getiremeyerek hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.
İmamın ilk vukuatı değil
Mehmet Arzu’nun söz konusu binayı 1 kişiye daha sattığı ancak polise konu ile ilgili başka şikayet gitmediği iddia ediliyor. Alsancak Camii müezzini Mehmet Arzu’nun karşılıksız çek, sahtekarlıkla para temini, uygunsuz hareket, telefon tacizliği gibi suçlardan sabıka dosyasının kabarık olduğu öğrenildi.