Bağış: Türkiye çevre faslını açmış bir ülke

10

AB Bakanlığı'nın düzenlediği "İstanbul Konferansı'nda AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Bağış, bazı çevrelerin konferansa katılmamaları yönünde baskı yapmasına rağmen, hiçbir katılımcısının gelişini iptal etmediğini söyledi. Bağış, "Hatta Türkiye’de darbe olacak gibi iğrenç senaryoları dillendirmeye çalışanlar oldu. Maalesef bunların büyük çoğunluğu da Türkiye’nin içinde kendi huzurunu, kendi refahını, kendi rahatını kaçırmak için son derece gönüllü olan çevrelerdi. Ama çok şükür yayınladığımız programdaki herkes, konferansa katıldı" diye konuştu.
Konferansın Türkiye'nin AB sürecinin dışında, Avrupa’nın kendi sorunlarını gözden geçirmesi ve sorunlarına çare bulması için çok önemli bir platform ortaya koyduğunu belirten Bağış, şöyle devam etti:

"Aynı zamanda konferans, şu anda Türkiye’de tartışılan gündemdeki konulardan biri olan Gezi Park ile ilgili olarak da Sayın Başbakanımızın son derece önemli ve bir haftadan sonra borsayı bile yükselten, fırlatan bir mesaj vermesi için de bir platform görevini sağlamış oldu."
   
Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Haziran Cuma günü konferansta yaptığı açılış konuşmasında, Gezi Parkı göstericilerine "Çevreci kardeşlerim" ve "Çevre konusunda ortaklık yapacaksanız, ortağınız benim, gelin konuşalım" ifadelerine de dikkati çekti.
   
Bağış, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye, birçok ülkenin en sona bıraktığı, çok zorlandığı Çevre Faslını açmış bir ülkedir. O da Başbakanımızın ortaya koyduğu kararlılık sayesinde olmuştur. AK Parti iktidarı öncesinde Kyoto Protokolüne taraf olmayan az ülkeden biriyken, onu da imzaladık, tarafı da olduk. Türkiye’de birçok adımlar atıldı çevreye yönelik. Cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırması AK Parti iktidarı sırasında yapıldı, ülkenin genelinde 2.5 milyar ağaç dikildi, 25 milyon değil, 250 milyon değil, 2.5 milyar, bu çok önemli bir rakam. Bunun önemini idrak etmekte zorlanıyor birçok insan. Türkiye’yi daha güzel bir ülke yapmaya çalışacağız, durmak yok, yola devam."