En Üst

27 Nisan 2017

Bağış ” AP kararının yaptırım gücü yok ”

Haber İçi Üst

Bağış, AP'nin Türkiye ile ilgili aldığı son kararı, değerlendirdi.

Egemen Bağış, "AP’nin aldığı kararın hiçbir yaptırım gücü yok. Bu kararın Türkiye’ye herhangi bir şekilde tebliğ edilmesi gibi bir şey yok. Onlar mecliste bir karar alıp oyladılar, onu ilan ettiler" diye konuştu.

Karara ilişkin, "AP üyelerinin saçmalama özgürlüklerini doyasıya kullanmalarının tezahürü olarak değerlendirdik" ifadesini kullanan Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da AP kararıyla ilgili açıklama yaptığını hatırlattı.

Türkiye’nin açıklamalarından alınması gereken mesajların alındığını vurgulayan Bağış, "Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Bizim devlet olma geleneğimiz bin yılı aşmıştır. Biz birçok konuda AB üyesi ülkelere örnek olabilecek hassasiyeti ortaya koymuş bir ülkeyiz" diye konuştu.

İngiltere Başbakanı David Cameron'un yaptığı bir açıklamayı anımsatan Bağış, şöyle devam etti:

"Sayın Cameron, 'Biz aslında Recep Tayyip Erdoğan hayranıyız' diyor. Eğer AB üyesi ülkeler içerisinde Sayın Başbakanımızın Avrupa’nın en güçlü siyasi liderlerinden, en karizmatik liderlerinden biri olmasından eziklik duyanlar varsa, bu onların sorunudur. Ama Sayın Cameron gibi bunu takdir edenler ve dile getiren insanlar vardır, onlara da saygı duymamız gerekir."

Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini de değerlendiren Bağış, "Bu süreçte AB, Türkiye’yi gerçekten önemsiyorsa o zaman Türkiye’nin önündeki siyasi engelleri kaldırsın. Müzakere sürecimiz adil bir yolda ilerlesin. Çünkü şu anda Türkiye’nin önüne konulan engeller başka hiçbir ülkeye konulmamıştır" ifadelerini kullandı.

"Fazla naz aşık usandırır" sözünü hatırlatan Bağış, "AB’nin de artık kendi konumunu gözden geçirmesinin, kendini hesaba çekmesinin vakti gelmiştir" diye konuştu.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King