Baf’ın dönüşü!

27 Mart 2013 Çarşamba | 11:04
Kıbrıs Town Houses

Batı bölgesinin güzide kulüplerinden Baf Ülkü Yurdu’nda karanlık günler artık geride kaldı. Böyle bir camia hak etmediği yerlere kadar düşerken yeniden zor olan geri dönüşü gerçekleştirmeye başladı.
  İlk olarak 2. Lig Batı Grubu’nda şampiyonluğunu ilan etti ve 1. Lig’e yükselmeyi başardı.
Kıbrıs Türk futbolunda Baf Ülkü Yurdu, mazisi başarılar ile dolu bir takım.
Elde ettiği zaferler, ülkeye yetiştirdiği yıldız futbolcular asla unutulamaz.
Baf Ülkü Yurdu Kulübü Zafer Niyazi başkanlığında en başarılı dönemlerinden birini geçirdi.
  Yıllarca üst üste yaşanan şampiyonluklar, kupa şampiyonlukları, anı turnuvalarında şampiyonluklar. Tam bir kupa takımıydı Baf Ülkü Yurdu.
Hele hele Güzelyurt Zafer Stadı’nda Baf Ülkü Yurdu’ndan puan almak hiç de kolay bir iş değildi.
  Takımın kadrosunda 1980-90 yılları arasında öylesine yıldız seviyede futbolcular yer aldı ki isimlerini saymaya başlasam bu sütunlar sığmaz.
Genelde kendi altyapısından yetişmiş yıldız oyuncular genelde futbolla özelde Baf Ülkü Yurdu ile öylesine iç içe olan kişilerdi ki Baf Ülkü Yurdu demek onlar için her şey demekti.
Ama ne acıdır ki ülkemizde yaşanan politik sıkıntılar nedeni ile futbolun da önünün açılmaması birçok camiada olduğu gibi Baf Ülkü Yurdu’nda da tavan yapmıştı. Sanıyorum son 7 yıllık bir süreçte Baf Ülkü Yurdu mazisindeki başarılı dönemlerinden çok uzaklarda ve kimsesiz ayakta durmaya çalışıyor.
En üst ligden alt liglere kadar düşen Baf Ülkü Yurdu’ndaki bu başarısızlık eski başarılı kişilerin de camiadan uzaklaşmasına neden olmuş, daha da kötüsü kulübe giden kişi sayısı parmakla sayılacak kapasiteye gerilemişti.
Her yılın yapılan olağan genel kurullar nisap sağlanamadığından dolayı iptal ediliyordu.
Başkan adayı çıkmak için kimse elini taşın altına koymuyordu. Yöneticilik yapmak isteyen gönüllü kişiler ortalıktan kaybolmuştu. Oluşturulan divan kurulu zaman zaman kulübün anahtarını kaymakamlığa devretme noktasına kadar gelmişti.
Kaldı ki iki kez bunun kapısından dönüldü.
Bu sezon Baf Ülkü Yurdu’na camianın içinden çok faydalı olacak genç bir başkan sahip çıktı.
Sertel Berberoğlu. Baf Ülkü Yurdu’nu düştüğü durumlardan kurtarmak için elini taşın altına koymaya hazır ateşten gömleğini giyip oluşturduğu ekibi ile bir hedef belirledi ve bu yolda sonuca ulaştı.
Sertel Berberoğlu çok kötü durumda sahip çıktığı Baf Ülkü Yurdu’na şampiyonluğu kazandırdı.
Yapmış olduğu çalışma ile herkese şunu da gösterdi ki ülkemizde bir kulüp idareciliği için çok para değil, ekip ve özverili çalışma çok önemlidir. Sertel Berberoğlu ve yönetimi Baf Ülkü Yurdu takımında yapmış olduğu çalışmaların sonucunda takım kadrosundaki bozulan ruhu geri getirdi, iyi bir teknik heyet oluşturdu, camiaya güven verdi ve başarı geldi.
Bunun sonucunda da tüm Baf Ülkü Yurdu taraftarları Sertel Berberoğlu ve ekibini ayakta alkışlar.
Yönetim, futbolcu, teknik heyet ve taraftar yeniden bir bütün olup 1. Lig’e yükselmenin sevincini yaşıyor.
Dilerim gelecek sezonda Baf Ülkü Yurdu aynı başarıyı sürdürecektir. Eğer bu ruh bozulmaz, kadroya az bir takviye daha yapılırsa Baf Ülkü Yurdu, Süper Lig’e yükselmeyi yeniden başaracaktır.