Baba oğul hayata tutunmaya çalışıyor

0
58
Baba oğul hayata tutunmaya çalışıyor

Duygu ALAN

Ahmet Maonsur, 30 yıl önce çalışmak için Pakistan’dan KKTC’ye göç etti. Lefkoşa’da Surlariçi’ne yerleşen Ahmet Maonsur, 10 yıl kadar özel bir şirkette çalışma izinli olarak boyacı ustalığı yaptı.
Personel fazlalığı nedeni ile işten çıkarılan Maonsur, yeniden iş bulamayınca çalışma iznini yenileyemedi ve ülkede kaçak durumuna düştü.
İşinden ayrıldıktan sonra geçimini 20 yıl boyunca günlük boyacılık işleri ile sağlayan Ahmet Maonsur, defalarca başvuruda bulunmasına rağmen bir türlü vatandaşlık hakkı da alamadı.
Türkiye uyruklu bir hanımla yaşamını birleştiren Ahmet Maonsur, bir süre önce de eşi tarafından terk edildi.
Bir anda yuvası da dağılan Maonsur, KKTC’de şu an biri 19, diğeri 17 yaşında olan iki çocuğu ile bir başına kaldı.
Ahmet Maonsur’un 19 yaşındaki oğlu, kısa zaman önce Türkiye’ye çıkış yaptı. Ancak KKTC doğumlu olmasına rağmen anne ve babası vatandaş olmadığı için ülkede kaçak durumunda olan 19 yaşındaki oğlu, vize sorunu nedeni ile KKTC’ye bir daha giriş yapamadı.

Şimdi yatağa mahkum
Ahmet Maonsur, büyük oğlu da Türkiye’ye gidince Lefkoşa Surlariçi’nde kirasında bulunan evinde 17 yaşındaki oğlu M.M. ile hayatına kaldığı yerden devam etti.
Kader yine kötü ağlarını Maonsur ailesinin üzerine ördü ve Ahmet Maonsur, yaklaşık 2 ay önce yüksek tansiyon nedeni ile aniden rahatsızlanarak kısmen felç geçirdi.
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 9 gün tedavi altında tutulan Ahmet Maonsur, taburcu edildi ancak o günden sonra ne sol kolunu oynatabildi ne de bir daha yürüyebildi.
Tüm çabalarına karşın koltuk değnekleri ile de yürüyemeyen Ahmet Maonsur, tekerlekli sandalyesi olmadığı için şimdi yatağa mahkum.

Çocuk yaşta bakıcı oldu
Vücudunun sol tarafı tamamen tutmayan Ahmet Maonsur, en fazla oturabiliyor. Felçli olduğu için çalışamayan Ahmet Maonsur’a çocuk yaştaki oğlu M.M. bakıyor.
Baba-oğlun geçimini ise hayırsever komşuları sağlıyor.
Ahmet Maonsur ve hayattaki tek dayanağı oğlu M.M., komşuları bir kap yemek verirse yiyor.

Maonsur: Sesimizi duyun
Henüz 59 yaşında yatağa mahkum olan Ahmet Maonsur, devletten yardım istedi.
Havadis’e konuşan Maonsur, şunları söyledi:
“Felçli olduğum için çalışamıyorum. İki evladım da bu ülkede doğdu bu yüzden ülkeme de geri dönemem. Dönsem de durumum buradakinden farklı olmaz. KKTC’de 30 yılım geçti. Hiçbir suça karışmadım, kimseye zararım dokunmadı. Felç geçirdim, elden ayağa düştüm. Çocuğumun geçimini sağlayamaz duruma geldim. Eşim de bizi terk etti. Bir evladım zaten Türkiye’de kaldı dönemiyor. Oğlum M.M. bu yıl ortaokul 3’üncü sınıfa gidecek ancak para olmadığı için nasıl okuyacak bilemiyorum. Benim sağlık durumum ise ortada. KKTC Devleti’nden yardım bekliyorum. Lütfen birileri sesimizi duysun.”

 

Eminoğlu: Devlet bu aileye yardım etmeli
Lefkoşa Kafesli Muhtarı Hüseyin Eminoğlu, mahallesinde ikamet eden Ahmet Maonsur ve çocuğuna devletin yardım elini uzatması gerektiğini söyledi.
Maonsur ailesi için ilgili tüm kurumlara başvurduğunu ancak tümünün, ailenin KKTC yurttaşı olmadığı gerekçesi ile yardımcı olmadıklarını kaydetti.
Ahmet Maonsur ve oğlu M.M.’nin yaşam şeklinin tam bir “insanlık dram”ı olduğunu ifade eden muhtar Hüseyin Eminoğlu, “Devlet hiç olmazsa insaniyet namına yardımını bu aileden esirgemesin” dedi.

“M.M.’nin geleceği devletin elinde”
Kafesli mahallesi Muhtarı Hüseyin Eminoğlu, Ahmet Maonsur’dan ziyade henüz hayatının baharında olan 17 yaşındaki oğlu M.M.’nin hayatının şu an KKTC Devleti’nin elinde olduğunu savundu.
Eminoğlu, şunları söyledi:
“M.M. şu an tam bir pırlanta. Evine, babasına düşkün ve ortaokul öğrencisi. Ancak şuan muhtaç durumdalar. Eğer devlet yardım etmezse bu çocuk okulu da bırakmak zorunda kalacak. Geçimini de sağlamak için iş arayacak. Vatandaş olmadıkları için ve ülkede kaçak durumunda olduğu için iş bulamayacak. Peki ne olacak, belki, uyuşturucu batağına düşecek, belki de karnını doyurmak için başka suçlar işleyecek. Mustafa Diker örneği var. Bu çocuğu da ya toprağa ya da cezaevine göndermemek lazım. Devlet yardım elini uzatırsa gencecik bir hayat kurtulacak. Henüz vakit varken harekete geçilmelidir.”

 

Ahmet Maonsur ve oğlu M.M. komşularının desteği ile ayakta durmaya çalışıyor. Hiçbir geliri olmayan Ahmet Maonsur’un vücudunun sol tarafı tutmuyor. Kolunu oynatamayan Maonsur ayrıca yürüyemiyor