Azmetti, kanseri yendi

26 Ağustos 2013 Pazartesi | 09:21
Azmetti
Kıbrıs Town Houses

Arasta Çarşısı’nın 53 yıllık esnafı Özkan Zeki, 15 yıl önce yakalandığı göğüs kanserini, azmi, cesareti ve yaşam sevinci sayesinde kısa sürede alt etti.

Hastalığı ile mücadelesinde en büyük desteği olan hayat arkadaşı ile hayatının son 15 yılını tamamen sağlıklı bir şekilde sürdüren Özkan Zeki, hastalığını ve mücadele sürecini Havadis okurları ile paylaştı.

“Erken teşhis önemli”
Kanser hastalığında erken teşhisin hayati öneme sahip olduğunu söyleyen Özkan Zeki, her bireyin muhakkak 6 ayda bir baştan aşağı sağlık kontrolünden geçmesi gerektiğini söyledi.
Maddi imkanı olmayan kişilerin ise en azından yılda 1 kez de olsa muhakkak kanser taraması yaptırmasının şart olduğunu söyledi.
Özkan Zeki, “Diğer tüm hastalık türlerinde olduğu gibi kanser hastalığı konusunda da erken teşhisin yaşamsal öneme sahip olduğu tartışılmaz. Ben uzun yıllar, her 6 ayda bir check-up yaptırdım. 15 yıl önce yaptırdığım check up’ta göğsümde leke tespit edildi. Bunun üzerine hemen Türkiye’ye gittim ve gerekli testlerden geçtim. Çıkan testler sonucunda “göğüs kanseri”ne yakalandığımı öğrendim. Erken teşhis biraz da cesaret ve azmim sayesinde hastalığımı yendim” dedi.

“Ölümü hiç düşünmedim”
Kanser hastası olduğunu öğrendiği andan itibaren tedaviye başladığını söyleyen Özkan Zeki, ölümü hiç aklına getirmediğini aksine hastalığı ile mücadelesi süresince her güne daha sevinçli ve iyi olacağı umudu ile başladığını kaydetti.
Bir süre ilaç tedavisinden sonra Türkiye’de bıçak altına yattığını ifade eden Zeki, “Ameliyat olgusu birçoğunu ürkütür. Ben kanser hastası olduğum halde hiç korkmadım. Çünkü bunun benim tedavim için olduğunu kabullenip, sonucunda kazanacak tarafın ben olduğuma inanarak hiç tereddütsüz masaya yattım” dedi.
Ameliyatının oldukça başarılı geçtiğini dile getiren Zeki, operasyon sonucu, iyileşeceğine dair umudunun bir o kadar daha büyüdüğünü ve daha fazla cesaretlendiğini belirtti.

“Sevgi en keskin ilaç”
Özkan Zeki, hastalığı ve hastalığının tedavisi süresince hayat arkadaşının elini hiç bırakmadığını söyleyerek, yaşamını bir anlamda da eşinin sevgisi ve vefasına borçlu olduğunu kaydetti.
Hayat arkadaşının desteğini anlatırken gözyaşlarını tutamayan Özkan Zeki, “Ben tedavi oldum, aylarca hastane köşelerinde eşim ezilip elendi. O kadar operasyonlardan geçtim, aylarca tedavi gördüm canım bir kez bile yanmadı ama eşimin benim için ezilmesi kanser acısından daha ağırdı” dedi.
“Eşim olmasaydı olmazdı” diyen Özkan Zeki, kanser hastalığında sevginin yaşam üzerindeki gücüne işaret etti.
Zeki, “İstediğiniz kadar ilaç kullanın, bıçak altına yatın. Dünyanın en başarılı doktoru tarafından tedavi edilin, eğer hayatınızda sevgi yoksa sonuç başarısızlık olur. Sevgi, hayata bağlar, kalbinde umut yeşertir ve yarını planlar” dedi.

“Sigara en büyük düşman”
Özkan Zeki, kanser hastalığının en büyük dostu sigaranın aslında insanın da en büyük düşmanı olduğunu kaydetti.
Özkan Zeki, “Benim insanlara en büyük tavsiyem sigara içmemeleri ve sigara içilen ortamda bulunmamaları hususundadır. Unutmasınlar ki, sigara öldürür” dedi.