Aziz Yıldırım sessizliğini bozdu

37
Aziz Yıldırım sessizliğini bozdu

skorer – Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri Şükrü Saracoğlu Stadı'nda basın toplantısı düzenledi.

Değerli yazılı ve görsel medya mensupları değerli yöneticilerimiz Aziz Türk milliti, rastlandı denmesi çok zor olaylar peşpeşe geliyor. UEFA derken başka şeylerde oluyor. Bazı kasıt peşinde koşanlar tarafından yanlış yorumlanıyor ve Fenerbahçe kulübünün arkasına sığınarak yapıylıyor. Başkanın başkandlığına yöenticilerin yöneticliğine laf ediliyor. Sanki kulüp ugün 12 civarında polisler tarafından baskına uğramış gibi sözler söylendi bu söz konusu değildir. Dünkü mahkeme kararını davayı açan kişi icra müdürü ile gelmiştir. Böyle hassas bir günde olduğumuz için onlara eşlik etmiştir polisler. Başkanın yapacağı basın toplantısına müdahele edileceği söyleniyordu böyle bir şey yok veremiyeceğimiz bir hesap asla olamaz. Bu tatsız olaylar bizi Fenerbahçe'ye hizmet etmekten geriye de koymayacaktır bilgilerine arz ederiz.

Daha sonra sözü Aziz Yıldırım aldı;

3 Temmuz'dan bu yana sizlerle ilk kez konuşuyorum. Medya'da çok konuşmayı sevmem tutuklu olduğumuda, hapiste olduğumda konşmadım benim tek derdim Fenerbahçe'nin zara görmemesi, Fenerbahçe'yi kullandığım söyleniyor herkes şunu bilsin Aziz Yıldırım ile ilgili hesaplaşmaların Feenrbahçe üzerinden yapılmasına izin vermem. Fenerbahçe Avrupa'nın maddi güç olarak iyi hale geldiyse bunları bizler yaptık. Herkes bilir ki Aziz Yıldırım ne treslim olur ne teslim eder hiçbir zaman teslim olmayacak. Zro günlerden geçmekteyiz bu zor günlerde bizi ayırmaya çalışanlara karşı birleşmemizdir. Aziz Yıldırım'ı Fenerbahçe'den ayırıp istifası istenmektedir. Hevesleri kursaklarında kalacaktır bunu herkes bilmelidir. Kişisel çıkarlar için ayrılıp gitmek günü değildir el birliğinde FenerbahçE'yi aydınlığa çıakrma günüdür. Taraftar grupları üzerinden Fenerbahçe'yi ayrımaya çalışıyorlar Fenerbahçe'yi el birliği ile düzlüğe çıkaralım daha sonra yüz yüze hesaplaşalım. Hukuk mücadelemzden hemen sonra bize yakışan bir Genel Kurul yaptık. Herkes için Genel Kurul'da af için teklif götüreceğim. Gelin ne var ne yoksa bunları birlikte konuşalım ve içeride paylaşalım mahkeme kapılarında yapılmaması. Olağanüstü kongre'ye güvenmiyorsanız kulübe yeni üye katılımlarını sağlayın ve artık mazeret üretmeyin ben Fenerbaçhe için çok şey yaptım, Fenerbahçe'yi siyasete karıştırmadım şahsi çıkarlarım için menfaat sağlamadım kendi taraftarımı asla dolandırmadım. Fenerbaçhe Türkiye Cumhuriyet'dir dedim bugünde diyorum. Elden giden şeyler var. Hapis yattım belki daha da yatacağım ama bu mücadeleye devam edeceğim. Bu mücadeleyi ölene kadar vereceğim Fenerbahçe'yi hiçbir zaman teslim etmeyeğiz. Hakkını, adalet arayan ve büyük Türkiye'nin gerçeiği Fenerbahçe'dir bu gerçekle yaşamayı öğrenecek herkes.

Fenerbahçe zarar görmesin diye susuyorum. Ben gideceğim 4 sene hapis yatacağım ya da mahkemelerin verdiği bir karar ile serbest kalacağım. Sonuçta en çok Fenerbahçe'yi ilgilendirmektedir buradaki karalamalar bizleri üzer. İçeride yattığımız günlerde bunu gösterdiğimizi umuyorum.

2011'de yapılan dava ve süreç?

Sürece dikkatle bakarsak bizim dinleme kararlarının ardından bir kanun taslağı hazırlandı ve uygulandı. Biz şike cezası ile yargılandık ama diğer suçlu olanlar daha büyük kaos olacak sözleriyel bu sürece dahil edilmediler kamuouynda bizlerin susması ve kulüplerin zarar görmemesi, kin oluşmaması için sustuk belki kötü ettik ama burada kardeş kanı döüklmesin diye hep içimize attık. 16 Ağır Ceza'nın verdiği kararda biz suçlanıyoruz. Trabzonspor başkanı ve yöneticiler de savcılara istekte bulunduk suçlular diyerek. Trabzon tarihinde Trabzonspor Başkanları kadar onlara destek oldum. 4. büyük kulüp olarak haklarını ben savundum. Sefa Silmen, Özkan Sümer bunları hep gördüler ve yaşadılar. Ama iki yıldır hep kin güdüyorlar kendi davalarını bile iyi anlatamıyorlar onlarda bu davanın içindedirler. Olaylarda bize karşı yapılan operasyonun onları da kapsamaması amacıyla sadece Fenerbahçe cezalandırılsın diyerek ayrıldılar. Sadri Bey benim geçmişte arkadaşımdır bunların karşılığında bize yaptıkları ama yeni bi başkan geldi aynı süreç içerisinde hep agrasif bir şekilde yürütebileceğini düşünüyor. Biz ona da cevap vermedi. İstanbul'da yapılan Kulüpler Birliği ktoplantısında bizden Talat bey katıldı. Trabzonspor Başkanı, etik, delikanlılık, ağlak bunlar güzel şeyler Arkasındada da durusanız süper şeyler. Mecnun Odyakmaz kendisine ne sordu kamuoyuna açıklasın. Trabzonspor'u böylece kapatmış olalım.

Bu kararla ilgili kulübe yapılmak istenenler neler?

Hırsız hırsızlık yapıyor hepimiz seyrediyoruz. Recep Özcan'ı kulüpten ihraç ettik bunu da bilin. Başbakanlık müşteşarlığı yapmış. Haluk Ulusoy döneminde Disiplin Kurulu'nda yaptığı Galatasary ile iligi konuşmaları okuyacağım sizlere. Bazı suçlamalar var hakkında hakime rüşvet vermiş, rüşvet almak, örgüt kurmak, nitelikli dolandırıcılık, suçtan kaynaklanan mal varlığını temize çıkarmak,
04.08.2008 tarihide tahliye edilmiş, davaları hala devam etmekte. Şimdi bu suç örgütünü yaparken oğluda burada ceza görüyor sonuçta çok şey var burada. Bizi suçlayanların biraz temiz olması gerekiyor. Biz Fenerbahçe Sakaryaspor'da bazı uygun olmayan işler yapıyor. Şahin Uğur var o da suç duyurusunda bulunuyor. Petrol Ofis davasında zimmetine para geçirmekten suçlu bulunuyor. Bu kişiler toplanıp bize dava açıyor. Hakimlere ve savcılara rüşvet verdikleri için böyle şeyler olabiliyor. Adnan Sezgin ile konuşuyor ve orada seyircisiz seyircili bizim 2007'de sular yağdığı maçla ilgili Adnan Sezgin rica ediyor o da kabul ediyor. Otelde yer ayırtıyor kendisine falan. Bizi en son yargılayacak ve işlem yapabilecek insanlar bunlar herşey olabilir. Herkes herşeyi yapabilir. Polis geliyor teblikat yapmaya ben bugün burada Fenerbahçe Futbol A.Ş patronu olarak konuşuyorum. Beni kendileri başkan seçtiler bir aday biel çıkarmadılar beni seçtirmeseydiniz olmaz mıydı? Daha etik olmaz mıydı? Ben genel kurul kararıyla geldim beni siz gönderemezsiniz. Düştüğümüz durum çok üzücü gerçekten, kongre üyelerinin yapması gerekeni mahkeme kararı ile yapıyorlar. Bu yol açılırsa çok kötü. Biz yargıya güvenemiyecek miyiz? Böyle bişi olabilir mi? Bu Fenerbahçe'ye yapılıyor. Bunu yapanlarda, yaptıranlarda hangi vicdanla izin veriliyor çok merak ediyorum. Mahkemeler karar versin bırakalım kongreleri o zmana. Bunlarla ölene kadar mücadele edeceğim, esas olan kimlerse onlar meydana çıksınlar.

UEFA kararları ile ilgili konu

Müfettişin raporu geldi ve hazırlandık savunmamızı yaptık. Şunu söyledim ilk olarak biz Batı'da demokrasi olduğuna inanıyorduk ama hazırlanan raporda demokrasinin olmadığını ve yargınında kullanıldığını söyledik. 16. Ağır Ceza'nın veridği karar aynen raporda duruyordu. Siz Avrupa'dan bağırıyorsunuz Özel mahkemeler kalksın biz içeridne bağırıyoruz ama siz ona göre ceza veriyorsunuz. Sayın Başbakanımız bir beyan verdi, kulüpler ve şahıslar ayrılsın diye, 58. madde düzeltilmişti. UEFA bugün şahıslarla, kulüpleri, ayırıyor ama şimdi kulüplere ceza veriyorlar şahıslara vermiyor. Deklarasyon olarak verdiğimiz taahütten sonra iki maç daha oynamışız ondan ceza aldı. Ama şunu da gördük 3 Temmuz süreci UEFA'da da benimle ilgili bir tane tape gösterin bütün suçlamaları kabul edeceğiz dedim. 15.000 sayfa dosyayı 3 haftada okumak zor. Yukarıdaki insanlara başka vasıtalarla sorduruyoruz. Şampiyonlar Ligi'ne gitmesine izin erdiğiniz belli bir zaman içerisinde sonuçlanacaktır karar alırdınız. Cevapları şu "Üzerimizde baskı var" İnfertino ve Platini aynen bunu söyledi. Türkiye'de bulunan bazı kulüpler tarafından yapılıyor ve lobiler tarafından oluyor. Peki bu osn TFF, UEFA'dan randevu oldular biz bir bavul eşya ve belge gönderdik. ama TFF bunları veremedi UEFA'da. TFF bu olaylara hakim değil alınan kararların arkasında dursunlar yeter. Şimdi bu 3 Temmuz olayı bizim kulübe ve şahsımıza yapıldığı için devam edildi. Kimsenin düşüncesi alınmadan ham dökümanları alıp rapor yazdılar hepimiz suçlandık. Hapishane'de tek tek anlattık neyin ne olduğunu hep paradan bahsediliyor. Emenike için nerede bu çanta.. Karabük'te kendisi gazetecilik yapılıyordu, Trabzonspor teşvik primi gönderdi dedi hiç sorulmadı bile sen neden böyle dedin diye. Savunmalarımızı yaptık karar verildi. Disiplin Kurulu cezayı yanlış verdi oylama yapıldı 6-1 Şekip Bey'in lehine karar çıkyıor, yukarından birisi çağırıp söylüyor. Daha sonra Şekip Bey'in alehine 6-1 dönüyor kararlar. Bu insanlarda vicdan yok mu? TFF bu kararı alırken ben seni seviyorum, sevmiyorum diye karar alınır mı? Kurallara göre alınır kararlar Fenerbahçe suçluysa küme düşürürsünüz böyle şike olmaz. Şike davası değil bu bir operasyondur. Herkes bunu görsün. Paralar gitti kaçıyorlar Kıbrıs'a Bodrum'a dediniz. Burada sadece Fenerbahçe değil herkes yargılanıyor. Btün baskılar içeride Türk sporunun içinde olanlar tarafından yapılıyor oradaki lobicilik buradan yapılıyor.

Tahkim ve Disiplin Kurulu'nda çok iyi savunma yapılmıştır. Biz suçsusuz ama sen yalan beyan verdiğin için ceza verildi diyor. Tahkim'de  de savunmamızı yapacağız bir uçak dolusu insan götüreceğiz şahitlerimiz bu davanın Fenerbahçe lehine olması için elimizden geleni yapacağız. Şidmi 5 maştan yargılanıyoruz. Gençlerbirliği, Karabükspor, İBB, Ankaragücü maçı 5 maç var. Hepside çok kolay savunulacak maçlardır. Yargıtayı bekliyorum ben ne konuştum bütün tapeleri istedim merak ediyorum ne konuştuğumla ilgili ama bana hiç birini vermediler bana. Ali Yıldırım ile ilgili karar alıyorlar 25'in de cezayı 24'ünde yaptığı konuşmaya göre verdiler cezayı. Türkiye'de en temiz kulüpten bile temiziz. Eğer bişi diyen olursa cevabını ben veririm. Kimsenin cesareti yok ben ne söylediğimi biliyorum ama…

Tahkim ve Diplin Kurulu'na yönlendirme ve baskı yapılmıştır. UEFA'da dava var. Şenez Erzik, Yıldırım Demirören bunlar hiç konuşmuyor. Kim konuşacak kim savunacak. Buradan götürülecek belgeler bile götürülse savunmaya yardımcı olur. Kimse yok ortada. İnfentino biz uygulama yapmayacağız diyen bir açıklaması var. Onlar diyor ki Federasyona gönderdik bu yazıyı diyorlar ne anlaşması yaptılar aralarından. TFF çıkıp sen bana söz verdin sözünü yerine getir diyor.Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı böyle birşey söyler mi 'Ne haliniz varsa görün' der mi? Bu dava sadece Fenerbahçe, Beşiktaş'ın davası değildir. Türk futbolunun derdidir, Bükreş parayı veriyor, görüntüsü var alan aldığını veren verdiğini kabul ediyor ama ceza almıyor. Egemen Bağış'ın bir demekki bizim baştan beri söylediğimiz gibi doğruymuş bu haklıymışız. Bu organize iş devam ediyor. Gece yarısı birisi otele gidiyor. Aziz Yıldırım'a ceza vermezsiniz diye bunları tehdit ediyor. Bu kişiyi bulamazsanız ben ismini sizlere söyleyeceğim olaylar bu noktaya gelmiştir ama zaman içerisinde bunlar çözülecek herke bunu böyle bilsin.

Ünal Aysal'ın ceza alacaklarını önceden bilmesi ile ilgili yorum?

UEFA'nın açıklamadığı kararı bilen bir başkan var ceza alacağımızı bilen önceden. Demekki bize gelmiyor sadece bu kararlar. Onların daha iyi bağlantıları var.

Cenevre'ye gititğimizde rahat oturup rahat bir gün yaşadık tek şeyim Fenerbahçe'nin haklı olduğu bu davandan zarar görmeden kurtulması.

Fikret Orman ile yapılan bir konuşma ve CAS davası ülke menfaati için çekildi dediniz?

Kesinlikle bu konu ile ilgili konuşmadık. Siyasetle ilgili hiç konuşmadık. Bu kara neden çekildi Platini'ye sor dedim o akdar. Ülke menfaati nedir ne olabilir? 2020 var içinde.. Kararı aldıranlar açıklasın bizim söylememiz olmaz. Ülkenin de menfaati var 2020 hedefimi var ülkenin başka konular vardır kaldırın dediler biz de kaldırdık. Yine bu süreç içerisinde yine alırız kararı. İlk 2-3 gün hepsini kullandınız. Biz suçlu olduk bunu yarattınız medya olarak. Benim resmimi bastınız. Beni suçladığınız gibi patronlarınız resimlerini çekip koysanıza yemek yerken, davası devam ederken hep bizi mi merak ediyorlar.

3 Temmuz'dan bu yana herkesen savunma alındı. Şimdi F.Bahçe ve Beşiktaş savunma verdi, UEFA şike yapılan maçlar için diğer temsilcilerini çağırdı mı? TFF Başkanı teşekkür bekliyormuş siz teşekkür ettiniz mi bu süreç için?

Etmem gerekiyorsa ederim. UEFA Başkanı değilim ben bilemem. Eskişehir maçı diyor ki vatandaş, seneye Fenerbahçe bu liberoyu alacak diyor ve antrenörle konuşuyor bunu. Madem ki teşviği araştırıyoruz çağıracaksın bu adamı, nasıl söylüyorsun belge varmı elinde diye soracaksın ama yok. Bir tane Eskieşhirsporlu oyuncuları, Ankaragücü oyuncuları çağır sor teşvif primi aldınız mı diye sor. UEFA çağırmazsa abes olma burada çağırılmadı o kişiler.

CAS'dan olumlu bir sonuç çıkmazsa?

İleriye dönük plan devam ediyoruz ama Türkiye'de bir yargı var ve yargıtayda bizim davamız devam ediyor. Sil baştan ya yeniden yapılandıracak ya da böyle devam edecek. Buradaki yargıtayın vereceği karar bizim Fenerbahçe'nin yolunu çizeceğiz. 1 yıl ceza çektik ama kimse bahsetmiyor. Aslında ceza iki yıl 2+1, 5 yıl içinde yapılırsa +1 olacak. Bir yıl cezamızı çektik biz ama Tahkim'den ümitliyiz biz. UEFA'nın kendisini en zora sokacak davasıdır. UEFA çatırdayabilir bak bunu bilin.

3+2 ceza olsun

Gazeteler yalan yazıyor. Bunlara inanmayın. Kendizin yazıp kendiniz inanıyorsunuz. Doğru yazarsak çözüme çabuk ulaşırız.

En başından beri Fenerbahçe menfaatleri için konuşmuyorum diyorsunuz. Başkanımız artık açıklasın ne biliyorsa diyorlar. Onlara mesajınız nedir?

Biraz daha bekleyelim. Yargıtay kararı bitsin olumlu-olumsuz konuşuruz. Bu davada yalnızca ben yokum 63 kişi var benim her konuşmam her söylemim o 63 kişiyi de başlıyor. Arkada insanlar var benim düşüncemde olmayan başka şeyler bekleyenler var biraz daha bekleyelim daha sonra konuşacağız.

CAS davası çekildi Fenerbahçe Avrupa Kupaları'na gitti? UEFA ile bir anlaşam yaptığınız mı?

Ben hapisteydim o arada. Bu dava çekilmesi isteniyor dendi. Ben sana diyorum ki şundan dolayı çekiyoruz denmedi. Çekilmesi isteniyor. Ben size bırakıyorum dedim. Halledebilirseniz halledin dedi.

Dinleme ne zaman başlamış, Aziz Yıldırım ne zaman dinlenmiş. Tatile gidiyorum diyor. Ben de birisine yardımcı oluyorum 17 Şubat tarihinde tape'ye bakın göreceksiniz. Bizleri gayri-resmi dinliyorlar. Bu konuşmalardan alınan bilgiler yüzünden 6222 çıkmış gibi gözüküyor. Bir milletvekili bizim çalıştığımız şiddeti önleme yasası gelmedi bize, 1 gecede geçirmişler. Londra hadeisinde bize dönük bir uygulama yok. O bizi ilgilendirmiyor bize siz yalan beyan verdiniz diyor.

Biz spor kulübüyüz siyasete girmeyelim. Şahsımla ilgili düşüncem size anlatırım ama kulüple ilgili böyle şeyler olmaz.

Cardozo'yu merak ediyorsunuz fiyatı bizim istediğimiz rakamlara inerlerse alacağız bu oyuncuyu. Hocayı da yarın açıklayacağız.

Pes etmiyorsunuz bu enerji ve gücü nereden alıyorsunuz?

Mücadeleden kaçayız, gerçek Fenerbahçeli olarak zarar görmeden kulübü bu durumdan çıkaracağız. Bu süreçte TSK eski Genelkurmay Başkanı terörist olarak içeride bulunuyor. Diğerleri neden yargılanmadı bu amacı hergün belirtiyoruz. Fenerbahçe Spor Kulübü burada menfaat yoktur burada bir kültür var.

Fenerbahçe taraftarına çok teşekkür ediyoruz. Nu hafta sonu 3 Temmuz kutlaması yapacağız. Herkes şunu bilsin biz elimizden geleni yaptık. Fenerbahçe'yi büyütmek için salonlar, statlar yaptık. Fenerbahçe üye sayısını yükseleterek büyük bir kütle haline gelecek.  Bunlar için gerekenleri yapacağız.

Bu soruşturmalar sportif olarak yapılsaydı bu davalar olur muydu? Sen aldın mahkeme kararı uyguladın. Alın sportif olarak bizi yargılayın fizikel takip, telefon takibi hepsi var. İbrahim Akın'a 100 bin euro verdiğimi söylüyorlar. Hnagi hesaptan verdim kendi hesabımdan beni incelediler. Kulüpten verdi dediler, kulübün hesabı incelendi birşey çıkmadı peki bunu kim verdi.

40.000 kişiyi öldüren kişiye bile Aziz Yıldırım'a istenen ceza istenmiyor. Aziz Yıldırım üzerinden Fenerbahçe'yi ele geçirme operasyonu olduğunu 5 yaşındaki çocuk bile anlıyor. Fenerbahçe üzerinden şahsi çıkarlar sağlamak isteyenler birşey elde edemez. Fenerbahçe'nin 17.000 üyesi var bunlar koyun sürüsü değil. Bu söylenen şeyler Fenebahçe kongre üyelerine hakarettir. Gelip aday olunur herkes eteklerindeki taşları döker ve aday olur kongre üyelerinden alınan oylar sonrası başkan seçilir.