Ayşe tatile çıksın

9 Mayıs 2013 Perşembe | 11:47
Kıbrıs Town Houses

Süper Lig’den üçüncü olarak kim gitsin? sorusuna yanıt verecek play-out mücadelesinde Mağusa Türk Gücü, Lapta’yı farklı mağlup ederek kendini garantiye aldı.
Maddi ve manevi sıkıntılarına karşın ligde büyük mücadele verip kupada final oynayan Türk Gücü Süper Lig’de kalmayı hak etmişti. Dünkü Lapta maçı ile de dar bütçesi ve kısıtlı kadrosuna karşın ligde verdiği onur mücadelesini mutlu son ile taçlandırdı.
MTG’nin bir çok Süper Lig takımı gibi binlerce lirayı futbolun lejyonerlerine yedirip karşılığında Çin malı kupayı köhne müzeye koymak yerine, kendi öz kaynakları ve yarattığı sinerjisi ile ligde ve kupada aldığı sonuçlar bana göre büyük başarıdır. Bunun karşılığında Kıbrıs tarihine damgasını vuran “Ayşe Tatile Çıksın” şifreli sloganı artık bire bir uygulamayı fazlasıyla hak ediyor. Geriye kalan maçlar mı ? Altında kalanın boynu kopsun…
Dünkü mücadelede Türk Gücü, rakibinin üzerine gelmesine müsaade edip hızlı hücumlarla sonuca gitmek istedi. Teknik direktör Ahmet Ogan’ın kara tahtaya yazdıklarının tamamı oyuncular sahaya yansıtınca sonuca ulaşmak pek de zor olmadı.
Conteh üzerine yoğunlaşan Lapta savunması sağda Osman solda ise günün süper yıldızı Uğur’a boş alanlar bırakınca sarı yeşillilerin ekmeğine bal sürüldü. Sakatlanana kadar savunmada önemli işler yapan Cemal Astan’ın topu iyi yönlendirmesi ile Osman’ın ayağından gelen ilk gol maçın rotasını işaret ederken Uğur’un sazı eline almasıyla ikinci yarıda MTG hem çaldı hem oynadı. 
Öyle ki Uğur, Conteh’e iki pozisyonda “al da at” iki golün asistini yaparken galibiyeti perçinleyen dördüncü golde ise dar açıya rağmen topa hükmetme becerisini skora yansıttı. Nurettin ise hazırlayıp attırmak istediği ancak kendine nasip olan beşinci golde MTG’deki takım ruhunu ortaya koydu. 
Lapta iyi mücadele etmesine rağmen maç boyunca yaptığı basit hataların altında kaldı. İki kez geriye düşmesine rağmen Prince ve Ahmet Coşkun’un şık frikik golü ile eşitliği yakalayan kırmızı yeşilliler ayni etkinliği savunmada gösteremeyince farklı mağlubiyetten kurtulamadı.
Orta alanda geriye dönüşlerde zorlanan ve kademe yapamayan Lapta’da iki bek Hüseyin Haşimoğlu ve Mustafa Avcı hücuma bir şey katamadığı gibi süratli iki rakip kanat oyuncusu karşısında yetersiz kaldı. Takımsal savunmanın yıkılması üzerine tüm yük İbrahim Kırşen ve Şahin’in sırtına yıkılırken
İki oyuncunun ağır kalıp ofsaytlarda çizgiyi bozması ise yıkımı hızlandırdı.
Bu mağlubiyet Lapta’ya pahalıya gelerek başına büyük bir çorap örfü. Play-out sıralamasında son sıraya düşen Lapta, kaderini belirleyecek son iki maçta hatalarına çözüm bulamazsa şakadan Birinci Lig’in yolunu tutabilir.