Avrupa Türkiye için kararını verdi

8

Davutoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada AB Genel İşler Konseyi'nin faslın açılmasına karar verdiğini dile getirdi.

Davutoğlu'nun açıklamaları şöyle:

Avrupa Genel İşler Konseyi, faslın açılmasına karar verdi. Westerwelle ile sadece dün 4 kez görüştüm. 22.30’da yaptığım görüşmede metin üzerinde mutabık kalmıştık. Metin çerçevesinde bu sabah da Ashton ve Füle ile de ayrı ayrı görüşerek metin çerçevesinde katkılarını talep ettim. Metinde faslın karara açıldığı kaydediliyor. Diğer prosedürlerin de iki taraf için de uygun zamanda yapılması kararlaştırılıyor. Önemli olan faslın geri dönülmez bir kararla açıldığının teyit edilmesiydi.

Türkiye için AB hedefi stratejik vizyon perspektifidir. Bu konuda Westerwelle’ye teşekkür ediyorum. Çok sayıda metin iki taraf arasında gitti geldi. Metinlerin bir kısmı Bakanlar Kurulu’nda paylaşıldı.

Hollanda’nın bu sabah Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerine teyidini vurguladı. İsveç, İtalyan dışişleri bakanları da çok ciddi katkılar sağladılar.

ERTELEME YOK

Kısa dönemli bir kriz yaşanmaz ümit ederim bir daha. Metni okuduğunuzda daha ilk cümlesi AB’nin bu faslı açıldığının ilan edildiğidir. Erteleme yok. Usul itibarıyla ve muhteva itibarıyla fasıl açıldı.

22'nci fasıl açıldı, bu mesele kapandı. Prosedür ve diğer toplantılar bu hedef içinde olacaktır. Önümüze bakalım.