Avcı’dan Hükümete Soru!

6 Temmuz 2013 Cumartesi | 16:04
Avcı'dan Hükümete Soru!
Kıbrıs Town Houses

Avcı, UBP Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, 3 partinin kurduğu hükümete; “protokole karşı çıkan ve protokol için eylem yapan, ülkenin yok olma protokolü dedikleri ekonomik protokole uyacaklarına dair Ankara’ya mektup yazıp protokolün uygulanacağıyla ilgili bir taahhütte bulundular mı?” diye sordu.

Bu soruya bir yanıt alamadığını söyleyen Avcı, CTP-BG, DP-UG ve TDP iktidarını eleştirerek, bu partilerin muhalefetteyken halka vaat ettiği konular için “hadi buyurun yapın” dedi.

Avcı, şu an üç partinin oluşturduğu hükümetin göreve başladığı gün 31 sayfalık bir program hazırladığını hatırlatarak, “50 günlük de olsa hükümet kurulurken koalisyon hükümeti çok iddialı konuştu. Ülkeyi toparlayacaklar, bütün kirli çamaşırları ortaya çıkaracaklar ,ülkeyi düzene sokacaklar gibi iddialarla gelerek 31 sayfalık hükümet programı sundular ama hiçbirini yapmadılar ve yapamayacaklar” görüşünü savundu.

“ANAVATANIMIZIN GARANTÖRLÜĞÜ HÜKÜMET PROGRAMLARINDA YOK”

Üçlü koalisyon hükümetinin Kıbrıs müzakere süreciyle ilgili garantörlük ifadesini kullanmadığını söyleyen Avcı, hükümet programının 8. sayfasında Kıbrıs konusu ile ilgili görüşler belirtilirken Kıbrıs Türk halkının genelinin büyük bir hassasiyet duyduğu böylesine önemli bir başlığa yer verilmeyişin halkta da büyük bir rahatsızlık yarattığını savundu.

Türkiye’den borularla adaya getirilecek su projesine Cumhuriyet Meclisi’nde “ret” oyu veren  siyasal partilerin bugün programlarında suyun akışını sağlamak için “her şeyi yapacağız” dediğini  ve bunun herkesin kafasında bir çelişki yarattığını söyleyen Avcı, “İki yıldır ortalığı kaldıran ve grevlere sebep olan sendikal platformla sokaklarda pankart asan bu üç siyasal parti bu ekonomik programdan hiç bahsetti mi” diye sordu.