En Üst

26 Nisan 2017

Attığı Tweet 11 Yılına Mal Oldu

Attığı Tweet 11 Yılına Mal Oldu
Haber İçi Üst

37 yaşındaki öğretmen Hüda el-Acmi, cep telefonunu 'kötüye kullanmakla' da suçlandı. El-Acmi'nin mahkeme kararına itiraz etme hakkı bulunuyor.

Hüda el-Acmi'nin mahkûmiyetine üç Twitter mesajının neden olduğu belirtiliyor. El-Acmi, bu mesajların gönderildiği Twitter hesabıyla bir ilgisi olmadığını söylese de savcılar el-Acmi'nin mesajları sahte bir isim kullanarak gönderdiğini savunuyorlar.

Kuveyt, anayasada 'muaf ve dokunulmaz' olarak tanımlanan Emir Şeyh Sabah el-Sabah'a hakaret ettikleri gerekçesiyle bazı Twitter kullanıcılarını daha önce de cezalandırmıştı ancak insan hakları savunucuları el-Acmi'ye verilen cezanın bugüne kadarki en ağır mahkeme kararı olduğunu belirtiyorlar.

MUHALEFETE DE CEZA

Mayıs ayında bir temyiz mahkemesi, ülkenin önde gelen muhaliflerinden Mussallam el-Barrak'a verilen beş yıllık hapis cezasını bozdu. Emir'in iktidarını yok saymakla suçlanan eski milletvekili el-Barrak, geçen yıl Ekim ayındaki bir mitingde, Emir'den 'otoriter yönetime son vermesini isteyen' sözleri nedeniyle tutuklanmıştı. Cezası Nisan ayında açıklanan el-Barrak, daha sonra kefaletle serbest bırakıldı.

Mussallam el-Barrak'ın yargılandığı dava, taraftarları ve insan hakları savunucularının öfkeli protestolarına neden olmuş, polisle çatışmalar yaşanmıştı.

Kuveyt'te son dönemde, Emir'e ve ülkedeki yönetime karşı sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden kampanyalar yürüten insan hakları grupları ve siyasetçilere karşı bir sindirme operasyonu başlatıldı.

Kuveyt, diğer Arap ülkelerindeki gibi demokrasi yanlısı direnişe ve ayaklanmalara sahne olmadıysa da muhalif milletvekilleri ve el-Sabah ailesinin kontrolü altındaki hükümet arasında artan bir gerginlik yaşanıyor.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King