Ateşkes iptal oldu!

0
12
Ateşkes iptal oldu!

Kuzey Kore’nin resmi yayın organı Rodong Sinmun’da yayınlanan haberde, Pyongyang’ın daha önce duyurduğu üzere bugünden itibaren ateşkes anlaşmasını sona erdirdiği belirtildi.
Dahası Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki genel iletişim, yardım malzemelerinin transferi ve parçalanmış ailelerin bir araya getirilmesiyle ilgili konuların görüşülmesi için kullanılan Kızıl Haç kırmızı hattı da Pyongyang tarafından tek taraflı olarak kesildi.

Kuzey Kore'nin şiddetle karşı çıktığı tatbikatın bir ay süreceği; tatbikata 10 bin Güney Kore ve 3 bin 500 ABD askerinin katıldığı açıklandı.

Kuzey Kore, geçen hafta da ABD'ye karşı nükleer saldırı tehdidinde bulunmuştu. Pyongyang yönetimi, Kuzey Kore'ye karşı savaş başlatmaya çalışmakla suçladığı ABD'ye karşı "önleyici nükleer saldırı" düzenleme hakkını kullanacağını açıklamıştı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, 12 Şubat'ta üçüncü nükleer denemesini yapan Kuzey Kore'yi kınayan açıklama yayımlamasının ardından ABD ve Çin arasında, Kuzey Kore'yi cezalandırmak için uygulanacak yeni yaptırım paketi taslağı üzerinde anlaşmaya varıldığı da duyurulmuştu.