Atalay: İki devletli çözüm gündeme gelebilir

10
Atalay: İki devletli çözüm gündeme gelebilir

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay “Rum tarafı adanın güneyindeki kaynakları tek taraflı olarak kullanmakta ısrar ederse iki devletli çözüm de gündeme gelebilir” dedi

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları çerçevesinde Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda düzenlenen törende konuşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kıbrıs Türk haklının coşku ve sevincini gönülden paylaştığını vurguladı.
Çözüm görüşmelerinin Rum tarafının olumsuz tutumu nedeniyle başarıya ulaşılamadığına da işaret eden Atalay, yeni Rum lider Anastasides’in görüşmelerin yeniden başlaması konusunda adım atmammış olmasının, yapıcı bir irade göstereceği beklentilerini zayıflatmakta olduğunu vurguladı.
“Rum taraf çözüm konusunda samimi ise masadan kaçmak yerine görüşmelere odaklanmalıdır” diyen Atalay, “Rum tarafı adanın güneyindeki kaynakları tek taraflı olarak kullanmakta ısrar ederse iki devletli çözüm de gündeme gelebilir” dedi.

Gerçekler temelinde çözüm…
“Şurası açıktır ki kapsamlı çözüm ancak adadaki gerçekler temelinde mümkün olabilecektir. Kimse Kıbrıs halkına kendi yönetiminde eşit statü ve eşit ortaklıktan vazgeçmesini ve azılık olarak yaşamayı kabul etmesini beklemesin. Adanın ortak sahibi olan iki halkın kurucu idaresini esas almak ve müzakere edilmiş olmak kaydıyla her çözüm alternatifi düşünülebilir. Mühim olan Kıbrıs Türkünü Rum’un tahakkümü altına sokmamaktır” diyen Atalay, Türk tarafının 2004 yılında çözüm iradesini referandumdan çıkan sonuçlarla ortaya koyduğunu, 2008-2012 müzakere sürecinde de yapıcı yaratıcı önerilerin neredeyse tamamının Türk tarafından geldiğini belirtti.
Atalay, bu sürecin Rum tarafının tutumu nedeniyle sonuçsuz kaldığını, Türk tarafı ve Birleşmiş Milletler’in değerli zaman ve çabalarının karşılıksız kaldığını, Türk tarafının yine de çözüm ve barış için çaba göstermeye devam ettiğini kaydetti.

“Mevcut atmosfer değerlendirilmeli”
Rum tarafının yeni liderine görüşmelere bir an önce başlamak üzere bir araya gelme çağrısında bulunulduğuna işaret eden Atalay, şöyle devam etti:

“Ancak Rum lider zamana ihtiyacı olduğu yanıtını vermiştir. Yeni Rum lideri göreve gelişinden bu yana beş ay geçmesine rağmen Kıbrıs sorununa ilişkin süreçle ilgili somut bir adım atmamış olması Rum tarafının sorunun çözümü konusunda yapıcı irade göstereceği yönündeki beklentileri de zayıflatmaktadır.
Bize göre mevcut atmosferin değerlendirilerek daha fazla vakit kaybetmeden çözüm yolunun denenmesi ve somut bir takvim ve hedef doğrultusunda tarafların masaya oturması önemlidir. 3 yıl önce Kıbrıs Türk tarafında lider değişikliği olmuş Türk tarafı süreci kaldığı yerden devam ettireceğini taahhüt etmiştir. Rum tarafını niyetinin ise sıfırdan başlamak olduğu anlaşılmıştır. Bunca emeği heba edecek bir yaklaşımı biz ciddiye almayız. Şayet Rum tarafı çözüm konusunda samimiyse masadan kaçmak yerine sonuç almaya odaklanmalıdır.”

Acil ve kapsamlı çözüm
Beşir Atalay, Türkiye’den gelecek suyun sadece Kıbrıs’ın Kuzeyi’ne değil adanın tamamına hayat vermesinin; acil kalıcı ve kapsamlı çözümün bununla taçlanmasının en samimi arzuları olduğunu da vurguladı.
Sonraki adımın Türkiye’den elektrik getirmek olacağını anlatan Atalay, projenin hayata geçmesiyle KKTC’nin Türkiye üzerinden uluslararası elektrik şebekesine bağlanacağını söyledi.

“Türkiye Kıbrıs Türkü’nün yanında olmaya devam edecektir”

Türkiye’nin her zaman Kıbrıs Türkü’nün yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini dile getiren Beşir Atalay, “Kıbrıs Türkü’nün hürriyeti, hukuku ve refahı bizim milli davamızdır” şeklinde konuştu.