En Üst

24 Haziran 2017

Astronotlar Uzay’da nasıl uyuyor?

Astronotlar Uzay’da nasıl uyuyor?
Haber İçi Üst
Haber Yazı İçi

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) 35'inci keşif görevi ekibinde yer alan Kanadalı astronot Chris Hadfield, Uzay'da nasıl uyuduklarını gösterdi.

Hadfield, yaklaşık 3 dakikalık videoda yerçekimsiz ortamda nasıl uyuduklarını şu şekilde anlattı:

Her gün uzun saatler boyunca çalışmalar yapıyor, çok fazla hareket ediyoruz. Peki nasıl uyduğumuzu fark ettiniz mi?

Astronotların rahat etmesi için, bize istasyon içinde her yerinde uyuma kısımları olan bir modüller hazırladılar. Bunlardan bir tanesi, istasyonun merkezindeki Node 2 ve yüzeyindeki hizmet modülü. Toplamda altı astronot için altı tane umuma kapsülü diyebileceğimiz yer bulunuyor. Her birinin içinde, duvara bağlı olan bir uyku tulumu var. Şilte ve yastık olmadan bunun rahatsız edici olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak yerçekimi olmayan bir yerde uzanacağını, başınızı koyacağınız bir şeye gerek yok. Başınızı bile sabit tutmanıza gerek yok, Uzay'da tek yapmanız gereken rahatlamak ve kendinizi serbest bırakmak. Kollarınız önünüzde kalacak şekilde uykuya dalıyorsunuz ama ilk önce, pijalamalarımı giyeceğim.

Üzerimde Rus tasarımı son derece rahat pijamalarım var. Gece yataktan kalkmak için kolaylık sağlıyor… Şimdi, yatağa gitmeye hazırım. Size nerede uyuduğumu göstereyim. Burası benim uyku kapsülüm. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda her gün sekiz saatimi burada geçiriyorum. Kapsül, aslında yer duruyor, ancak içine girdiğinizde bunu söylemek zor.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Live Score & Live Score App