Aslanbaba krizi

19 Haziran 2013 Çarşamba | 09:16
Aslanbaba krizi
Kıbrıs Town Houses

ASLANBABA’YI ŞONYA YALANLADI… Ejder Aslanbaba, “Bana adaylık için söz verildi, hatta protokol imzalandı” derken, DP Genel Sekreteri Bengü Şonya bunun doğru olmadığını söyledi. Şonya, “Aslanbaba’ya DP olarak kalbimiz kırık. Ama aday olmama nedeni bölgesel dengeler” dedi

KAŞİF DOĞRULAMADI… Ejder Aslanbaba, Radyo Havadis’e yaptığı açıklamada, “Ben aday olmazsam, Kaşif de aday olmayacak” iddiası, Ahmet Kaşif tarafından doğrulanmadı. Kaşif, “Kişisel değil, ülkesel bir hedef için adayız. Aslanbaba konusunda ise görüşmeler sürüyor” dedi

İLÇE BAŞKANI ÇEKİLDİ… DP İskele İlçe Başkanı Ahmet Cennetoğlu aday adaylığı başvurusunu geri aldı. Cennetoğlu, “Partime aday olarak değil, ilçe başkanı olarak hizmet edeceğim” dedi. Cennetoğlu, Aslanbaba için de, “Seçmen yaptıklarını onaylamadı, aday olmaması normal” dedi

 

Demokrat Parti ve Ulusal Birlik Partisi’nden kopan sekiz milletvekilinin katılımı ile oluşturulan Demokrat Partisi-Ulusal Güçler, İskele’de liste krizi ile yüz yüze.
Demokrat Parti üst yönetiminin İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba’ya olan tepkisi sonuçta İskele ilçesinde aday yapılmamasını beraberinde getirdi. “Siyasetin haşarı çocuğu” olarak anılan ve ismi birçok hoş olmayan olaya karışan Aslanbaba, sonunda listenin dışında kaldı.
Aslanbaba, “UBP’den gelen sekiz milletvekili de DP’den aday olacak” şeklinde bir protokol olduğunu belirterek, Serdar Denktaş’ı buna aykırı davranmakla suçladı.
Demokrat Parti Genel Sekreteri Bengü Şonya ise, böyle bir protokol olmadığını savunarak, “Ben genel sekreterim, haberim yok. Ejder Bey bu protokolü bize de göstersin” dedi.
Milletvekili Ahmet Kaşif ise, Aslanbaba’nın, “Ben aday olmazsam, Ahmet Kaşif de aday olmayacak” sözlerini doğrulamadı. Kaşif, DP içinde sürecin işlediğini belirterek, “Kişisel değil, ülke için politika yapmak zorundayız. Aslanbaba ile Serdar Denktaş bir kez daha görüşecek” dedi.

Aslanbaba: Baştan söylemediler
İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba, Ahmet Kaşif ile yola çıkarken, “herkes aday olacak” dendiğini hatırlatarak, “Ancak şimdi bana aday değilsin deniyor. Bunu baştan söylemeyerek, dürüst davranmadılar” dedi.
Radyo Havadis’te yayınlanan Hüseyin Ekmekçi ile Gün Ortası haber programına telefonla katılan Aslanbaba, kendisi ile birlikte başka isimlerin de aday olmama konusunda ısrarlı olduğunu söyledi.
“Ahmet Kaşif bana bu konuda söz verdi” ifadesini kullanan Aslanbaba, İskele’deki DP tabanının da kendisini aday olarak görmek istediğini belirtti.
Aslanbaba, sözlerinin sonunda, “Eğer ben aday yapılmayacaksam, Hasan Taçoy ve Zorlu Töre hariç, diğer isimler de aday olmayacak” dedi.

Şonya: Kuralları DP belirler
DP Genel Sekreteri Bengü Şonya da, ortada böyle bir anlaşmanın olmadığını belirtti. Sekiz ismin DP’ye katılımını uygun bulduklarını anlatan Şonya, “Ancak gelen arkadaşlar, DP içerisindeki hiyerarşik yapıya uymak zorunda” dedi.
Şonya, İskele’de çok sayıda adaylık başvurusu olduğunu anlatarak, ilçe başkanı dahil, bir çok ismin liste dışında kaldığını hatırlattı.
“Aslanbaba partimizi ilk terk edip kaçan isimdir” açıklamasını yapan Şonya, “Liste dışında kalan onca isim varken, Aslanbaba’nın şikayet etme hakkı bulunmuyor” dedi.

Cennetoğlu: Aslanbaba istenmedi
Demokrat Parti- UG İskele İlçe Başkanı Ahmet Cennetoğlu, kendisinin aday olarak değil, ilçe başkanı olarak partisine daha çok hizmet edebileceğini içeren bir açıklama yaptı.
Cennetoğlu açıklamasında, “DP-Ulusal Güçler bünyesinde bulunan tüm partililer olarak bizler kişisel hesaplarla değil, toplumumuzun çıkarları için hareket etmekteyiz. Bu noktada ülkemizi aydınlık yarınlara taşıyacak olan partimizin 28 Temmuz’da gerçekleşecek erken genel seçimlerinde iktidara gelmesi birincil hedefimizdir. Hatırlanacağı üzere DP-Ulusal Güçler İskele İlçe Başkanı olarak milletvekilliği aday adaylığımı açıklamıştım. Fakat bölgemde partim adına daha verimli çalışmalar yürüterek partimin daha başarılı sonuç alabilmesi için aday adaylığından çekildiğimi kamuoyuna duyururum” ifadesini kullandı.
Cennetoğlu ayrıca, İskele seçmeninin Aslanbaba’nın bugüne kadar olan davranışlarını tasvip etmediğini ve aday yapılmamasının bölgede olumlu karşılandığını da vurguladı.

Kaşif: Aday olacağız
DP-UG Mağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, Aslanbaba’nın ortaya attığı, “Ben aday olmazsam, Kaşif ve ekibi de aday olmayacak” söylemini doğrulamadı.
Kaşif, Ejder Aslanbaba-Serdar Denktaş buluşması için aracı olduğunu belirterek, gönlünün Aslanbaba’nın aday olmasından yana olduğunu belirtti.
Kaşif, kendisi gibi arkadaşlarının da “kişisel” değil, “ülkesel” düşüncelerle DP içerisinde yer aldığının altını çizdi.
Adaylık için cuma gününe kadar süre bulunduğunu da ifade eden Kaşif, bu sürede Aslanbaba konusunda yetkinin DP organları olduğunu ifade etti.

Fotoğraf: Mustafa Şenal