Artık offshore işi zor

0
16

2001 yılında 4 Türk 4 Rum ABD’de bir seminere katılmıştık. İlk kez bu seminerde, çoğunluğu Güney üzerinden Kıbrıs adasında aylık 1 milyar USD’lik kara paranın aklandığını duymuştum. Özellikle, uluslararası mali ve ticari sisteme bypass yapan, kara delik gibi çalışan offshore bölgelerine karşı büyük bir öfke vardı.
    Çünkü, offshore, hem arkasında dünyayı zehirleyen kara para ekonomisinin kurumasına engel oluyor; hem de vergi cenneti politikalarıyla da şirket ve kişilerin paralarını esas kazandıkları ülkelerden kaçırmalarına çanak tutuyordu. Her ikisi de istenmiyordu.
     Ve o gün anlamıştım ki, başta ABD olmak üzere er ya da geç bu kara delikleri mutlaka kapatacaklardı. Nitekim, Güney Kıbrıs hikayesi ile bu operasyon başladı. Zaten, Güney’e bu kadar sıra dışı ve sert bir politikanın uygulanmasının altında yatan en büyük nedenlerden biri de budur.
    Bu şekilde, offshore sistemine çanak tutana da, parasını buraya getirenlere de ceza verdiler. Herkes mesajı aldı. Ki, hemen arkasından zaten offshore hesaplar deklere edilmeye başlandı. Bir tür ayıplama ve baskı operasyonu ile bütün bu kara delikleri kapatılmaya çalışılıyor.
    Bu yüzden buralarda bulunan paralar sıkıştı. Türkiye’de bu yüzden bu ülkelerde parası olan vatandaşlarına af çıkararak ülkelerine dönme fırsatı veriyor. Akıllı bir yaklaşım. Muhtemelen epey bir dönüş olacak.
    Peki bizde bundan sonra offshore işi ne olacak?
    Öyle görünüyor ki, offshore bankacılık zaman içinde küçültülüp, kısıtlanacak. Zaten, yenilerine çok sıcak bakılmıyor. Uluslararası işletmecilik nitelikli şirketler(offshore) ise muhtemelen sıkı takibe alınacak. Ki, ben bu tür offshore şirketlerden ümitliydim ama bugüne kadar pek başarılı olamadık. Güney krizi sonrası bir miktar ilgi olduğu söyleniyor ama gerçeği tam bilmiyoruz.
    Bugüne kadar, arka bahçesi olduğumuz Türkiye’den ise beklenen ilgi pek olmadı. TC hükümetinin tutumundan dolayı, Kuzey’e offshore için pek gelinmiyor. Burası Türkiye’nin kontrolünde olduğu için gelmek isteyen Türklerde zaten gelmedi. Başka görünmeyen yerlere gittiler.
    Hele bu krizden sonra Türkiye, asla arka bahçesinde böyle bir ortamın oluşmasına izin vermez. Güney’deki krizden dolayı zaten burasını sıkı takibe almıştı. Dolayısıyla, bundan sonra ne Güney’de, ne de Kuzey’de offshore  pek yeşermez gibi görünüyor.