Arıklı: Karikatür eylemi başarıyla neticelendi

21 Ağustos 2017 Pazartesi | 14:37
yeniden-doğuş-partisi

Yeniden Doğuş Partisi (YDP), yayımlanan bir karikatür nedeniyle dün Kıbrıs Gazetesi’ni protesto etmek için yaptıkları eylemin başarıyla neticelendiğini ve ırkçılık düşüncesini yaşam felsefesi haline getiren herkese gereken mesajın verildiğini savundu.

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı yaptığı açıklamada, “ırkçılık, ayrımcılık ve nefret suçlarının, doğum yeri, etnik köken, sosyal statü, renk gibi sebeplerle bir gruba yapılan muamele” olduğunu belirterek, bunun uluslararası bir suç kabul edildiğini kaydetti.

Kıbrıs Gazetesi’nde yayımlanan karikatürün hem ırkçı olduğunu hem yabancı düşmanlığını körüklediğini hem de ayrımcılık ve nefret kültürünü yaydığını iddia eden Arıklı, karikatürü çizen, yayımlayan ve sahiplenenlerin de handikap içinde olduğunu öne sürdü.

Arıklı, bazı medya organlarında eylemlerinin amacından saptırıldığını ve karikatüristin işten çıkarılması talebiyle yapıldığı iddialarının yer aldığını belirterek kendilerinin gazete yönetiminden gerekeni yapmasını istediğini, gerekenin ne olduğunun da gazete yönetiminin bileceği bir iş olduğunu kaydetti.

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, anayasanın doğum yerine göre üstünlük vermediğini belirterek “Bu sebeple bazı kişilerin kendilerini öz evlat sayarak, başkalarına üvey evlat muamelesi yapma ve onları aşağılama hakkı yoktur, olamaz” dedi.

Arıklı, cebinde KKTC kimliği taşıyan herkesin bir, beraber ve kardeş olduğuna inandıklarını da ifade etti ve 1974 göçmeni vatandaşların kendilerine yönelik ırkçı, ayrımcı ve bölücü yaklaşımları bundan sonra da şiddetle protesto edeceğini belirtti.