Apple’ı bir Türk hack’ledi!

22 Temmuz 2013 Pazartesi | 15:45
Kıbrıs Town Houses

Apple, üretim sitesindeki üç günlük arızanın sebebinin hacklenme olduğunu kabul etti. Apple’dan yapılan açıklamaya göre hackerların hedefi siteye abone olan üreticilerdi.

APPLE YETKİLİLERİ AÇIKLAMA YAPTI
Erişilmeye çalışılan sitenin kullanıcı hesaplarıyla bir ilgisinin olmadığını belirten Apple yetkilileri, telefon uygulamarıyla ilgili hiçbir bilginin çalınmadığını söyledi. Yetkililer, hedefin üreticilerin hesapları olduğunu ifade ederek ‘programın bünyesindeki üreticilerin hesaplarında şifre değişikliği yapması için uygun bir zaman olmayabilir! yorumunu yaptı. Kişisel bilgilerin şifreli olduğunu ve erişilemedğini belirten yetkililer, yine de üreticilerin mail adresleri ve hesap bilgileriyle ilgili herhangi bir hırsızlık olup olmadığını araştırdıklarını ifade etti.

Apple daha önce şubat ayında da hacklenmişti. Ntvmsnbc'de yer alan habere göre Apple’ın 2008 yılında hayata geçirdiği ve ilk kez günlerden beri erişim sağlanamayan geliştirici portalının, Türk yazılımcı İbrahim Baliç’in bulduğu güvenlik açığı nedeniyle kapatıldığı öne sürüldü.
ÖNCEDEN FACEBOOK'UN DA GÜVENLİK AÇIĞINI BULMUŞTU

Geçmişte Facebook’un da birçok güvenlik açığını bulan ve sosyal medya ağı tarafından ödüllendirilen yazılımcı İbrahim Baliç, YouTube’da yayımladığı İngilizce videoda Apple’ın geliştirici portalında bulduğu güvenlik açığından bahsetti. Baliç, güvenlik açığı nedeniyle Apple kimliklerine, yazılımcıların ve yazılımcı olmayan kullanıcıların bilgilerine erişebildiğini öne sürdü. Baliç, amacının güvenlik açıklarını bulmak olduğunu ve bir siber saldırı amacı taşımadığını vurguladı.