En Üst

01 Mayıs 2017

Antibiyotikler Dost mu? Düşman mı?

Haber İçi Üst

TAK-Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar’ın sunacağı “Dost mu? Düşman mı?”  başlıklı panel, Cuma günü saat 19 15’te  Gönyeli Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Uzman Biyolog Sedef G. Kutlu  Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada, insanlık için çok büyük bir buluş olarak kabul edilen antibiyotiklerin  yıllar   içinde bilinçsiz kullanım sonucu bakterilerin direnç kazanmasına neden olduğunu ifade etti.

Bugün, pek çok antibiyotiğin basit bir enfeksiyon tedavisinde bile istenilen etkiyi göstermeyebildiğine işaret eden Kutlu, uluslararası kuruluşların çabaları sonucunda antibiyotik kullanımı kısıtlandığını, diğer yandan bir çok gelişmiş ülkenin aksine KKTC’de reçetesiz antibiyotik satışı yapıldığını , gerekli gereksiz doktor kontrolü dışında kullanıldığını belirtti.

Kutlu, bu durumun bakteri direncini artırmak yanında bireylerin özellikle böbrek karaciğer gibi organlarında kalıcı bozukluklara neden olabildiğini ifade etti.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King