“Anlaşma olmazsa iki seçenek var”

20
“Anlaşma olmazsa iki seçenek var”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki (GKRY) liderlik seçimine ilişkin, “Şimdi Güney’de yeni bir Cumhurbaşkanı seçilmiştir, dün kendisini kutladım. Önümüzdeki günlerde inşallah oturup konuşuruz. Anlaşma olacaksa olur, olmayacaksa bir anlaşmadır o da. Yani anlaşma olmayacaksa onda da anlaşalım” dedi.

Orhangazi Kaymakamı M. Selman Yurdaer’i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, burada yaptığı açıklamada, dünya ülkelerinin Kıbrıs’ta anlaşma sağlanması için sürekli KKTC ve Türkiye’den beklenti içerisinde olduklarını kaydetti. Eroğlu, şöyle konuştu:

“Kurmuş olduğumuz devleti yaşatmaya, yaşatırken de Kıbrıs’ta namusumuzla, şerefimizle güven içerisinde yaşayabileceğimiz bir anlaşmanın arayışını da birlikte devam ettiriyoruz. Bugüne kadar Rumlardan anlaşma yolunda bir anlayış görmedik. Birçok planlar çıktı ortaya, o planları hep reddeden Rum tarafı. Fakat ne üzücüdür ki hala dünya Türkiye’den ve bizden anlaşma bekliyor ki anlaşmaya yanaşmayan Rum tarafı. Bize ise ‘anlaşın’ diyor. Anlaşma olması için karşı tarafın da sizin gibi bir anlaşma arzusu içerisinde olması lazım.”

Eroğlu, Kıbrıs Rum kesiminde yapılan liderlik seçimine değinerek,
“Şimdi güneyde yeni bir Cumhurbaşkanı seçilmiştir, dün kendisini kutladım. Önümüzdeki günlerde inşallah oturup konuşuruz. Anlaşma olacaksa olur, olmayacaksa bir anlaşmadır o da. Yani anlaşma olmayacaksa onda da anlaşalım. Dolayısıyla inşallah Kıbrıs Türk’ünü ve Türkiye’yi memnun eden bir anlaşma olur. Olmazsa da iki türlüsü var bunun birini tercih ederiz” dedi.

Gazilerden, Rauf Denktaş videosu ve CD’si

Bu arada, ziyarette Türkiye Muharip Gaziler Derneği Orhangazi Temsilcisi Halim Çokgüler, Derviş Eroğlu’na, KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile yaptıkları bir söyleşinin video ve fotoğraflarının bulunduğu CD’yi hediye etti.

Eroğlu, 1974 Barış Harekatı döneminde kendisinin doktor olduğunu, şehit olan bir askeri memleketine göndermek üzere hazırladığını, bu sırada askerin cebinden çıkan mektupta okuduklarını hatırlatarak, “(Evladım duyduk ki Kıbrıs’a gitmek için Mersin’e intikal ettirilmişsin. Ben ve annen gece gündüz şehit olman için dua ediyoruz.) Savaşa giren bir ülkede böyle bir mektubu hiçbir ülkenin annesi babası yazmaz” dedi.