Angolem’de yol isyanı

14 Temmuz 2013 Pazar | 11:11
Angolem’de yol isyanı
Kıbrıs Town Houses

YOLU TRAFİĞE KAPADILAR… Çukurlardan kullanılamaz hale gelen Taşpınar- Bostancı yolu bölge halkını isyan ettirdi. Taşpınar (Angolem) köylüleri soruna dikkat çekmek için dün eylem yaparak yolu trafiğe kapadı. Bir saat süren eyleme Doğancı ve yolu kullanan bölge halkı da destek verdi

6 YILDIR ELLENMİYOR… Eylemciler 6 yıldır tamir edilmeyen çukurlardan kullanılamaz halde olan yolun can emniyetlerini tehdit eder noktaya geldiğini söyledi. Eylemciler “Devletin 3 kilometrelik yolu yapacak gücü yoksa bilelim ve başımızın çaresine bakalım” diyerek isyanlarını dile getirdi

Gürsel KARAGÖZLÜ

Yolu trafiğe kapattılar…

Eylem saat 11.00’de başladı. Ellerinde yolun durumuna işaret eden pankartlar taşıyan köylüler 1 saat süren eylem sırasında araç geçişine izin vermedi.  Taşpınar-Bostancı arasındaki ulaşımı sağlayan ve her gün onlarca aracın kullandığı yolda oluşan büyük çukurlar nedeniyle her gün kaza tehlikesi atlattıklarını ifade eden eylemciler “Yol İsterik Yolsuzluk Değil”, “Orada Bir Köy Var Yolu Yok”, “Köyünün Yolunu Unutan Başbakan”, “Yolunu Buldular da Yol Yapmazlar” gibi pankartlar açtı. Eylem sırasında Angolem Muhtarı İzzet Erçağıl ile Elye Muhtarı Ali Çölaşan ve bazı vatandaşlar konuşma yaptılar.

Çalmadık kapı kalmadı…
Dertlerini yetkililere anlatmak için yıllardır çalmadık kapı bırakmadıklarını söyleyen muhtarlar, boş vaat değil icraat istediklerini belirtti. Taşpınar halkı, “Biz bu devlete bağlı bir köy değil miyiz? Yıllardır yolun onarılmasını bekliyoruz. Araçlarımız her gün zarar görmektedir. Devlet, araçlarımızın seyri sefer ruhsatlarını çıkarmamızı ister, bir gün geciksek gecikme zammı alır. Eski Başbakan İrsen Küçük Angolemlidir. Kendisini defalarca ziyaret ettik. Bizlere merak etmeyin yol 10 gün sonra yapılmaya başlanacak” dedi. Aradan aylar yıllar geçti yol yapımına başlanmadı. Eğer hükümetin 3 kilometrelik yolu yapacak gücü yoksa bilelim ve başımızın çaresine bakalım’ diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Vatandaşlar ne dedi?

Sedat Ömürsel (Köylü): Köyümüzün yolu yaklaşık 6 senedir bozuk durumdadır ve onarılmıyor. Bu sebep den dolayı buradayız. Muhtarımıza tam destek veriyoruz. Yolun bozulmasının en büyük sebebi bu yolu kullanan su tankerleridir. Yolun tonajından fazla su taşıdıklarından yol bu duruma geldi devlet bu konuda tedbir alsın.

 

İzzet Erçağıl (Taşpınar Muhtarı): Taşpınar yolu altı yıldır bozuk olduğundan bölge halkına eziyet vermekte, araçlara hasar yapmakta, zaman zaman kaza olmasına neden olmakta ve can güvenliğimiz her an tehlike içindedir. Devlet yetkililerine şimdiye kadar defalarca yol için ziyaretler yaptım.
Ancak, gündeme getirmelerine rağmen hiçbir ilerleme olmadı. Köylünün artık sabredecek zamanı kalmadı adeta bıçak kemiğe dayandığından bugün köylülerim ve Doğancı köylüleri buradayız. Biz bu devlete bağlı bir köy değil miyiz? Halk ne yapar bilinmez ama artık yeter diyor ve bu yolun yapılmasını istiyoruz. Biz doğru yolda hakkımızı ararken hiçbir yetkiliden ses çıkmaması ve bizimle ilgilenmemeleri bardağı taşıran son damla oldu ve bugün yol keserek sesimizi duyurmak istedik. Yetkililer artık sesimizi duysun. Her gün araçlarımız zarar görmekte, sürücüler kazalar atlatarak can güvenlikleri kalmadı.

Mustafa Arap (Dağyolu Muhtarı): Angolem’de kız kardeşim vardır ve devamlı surette kendisini ziyaret etmekteyim. Bugün köylülerin Angolem-Bostancı yolunun bozuk olmasından dolayı eylem yapacaklarını duyduğumdan onlara destek vermek için özellikle buraya geldim. Dağyolu köyünde de aynı sorunu yaşadığımızdan Angolemlilerin ne hissettiklerini çok iyi anlıyorum. Bizim köyü yarımda olsa başladı. Dağyolu’ndan Angolem’e her geldiğimde sanki de Dağyolu’nun bir mahallesindeki yoldan çıkarak başka bir mahalledeki yola girmiş gibi kendimi hissediyorum. Bu yolun bozulmasının en büyük sebebi bu yolu kullanan su tankerlerinin yolun tonajından fazla su tankerleri ile bu yolu kullanmalarıdır.

Hasan Günalp (Köylü): Bu köye ilk ev yapanlardan biriyim. Benim iki aracım her gün bu yolu kullanır. Başka yerde de malım vardır bu yol yüzünden başka köye ev yapmak mı gerekir. Köyden kaçalım mı? Ben bunu soruyorum. Eski Başbakan ve Angolemli olan İrsen Bey’i Bostancı’da gördüm ve kendisine yolumuzun durumunu sorduğumda 10 güne kadar başlanacak dedi. Aylar geçti ne yol yapımına başlandı nede tamirine. İrsen Bey bu köylünün yüzüne nasıl bakacak. Bu yolun bozuk olmasından dolayı gençlik köyü terk etmektedir. Köyün nüfusu her geçen gün azalmaktadır.  Köyümüz en güzel köylerden biridir. Devlet bu üretken köylüye artık sahip çıksın. Türkiye yollar biz yiyelim mantığını artık bir tarafa bıraksınlar.

Ali Çölaşan (Doğancı Muhtarı): Angolem ve Doğancı köylüleri bu yol için söyleyeceklerini söylediler. Her şey gördüğünüz gibi meydanda. Bu düzenin böyle devam etmesini, yalan dolan duymak, sizi kandırmalarını istiyorsanız, Önümüzdeki günlerde yapılacak seçimlerde sandığa gidin ve yine bunlara oy veriniz. Düzenin değişmesini ve insanca yaşamak istiyorsanız sandığa gittiğinizde iyi düşünün ve sizi insanca yaşama sağlayacak kişilere oy veriniz. Yalan dolanlara artık inanmayınız.

Melek Kavaz (Doğancı Köylüsü): Bugün burada yapılan eyleme destek vermek için buradayım. Biz Doğancılılar da bu yolu kullanmaktayız ve çok zorluklar yaşamaktayız. Gördüğüm kadarı ile bu asfalt yol yapıldığı zaman kaliteli bir şekilde yapılmadı. Baştan savma yapılmış bir durum söz konusudur. Buradan yetkililere sesleniyorum. Köylülerin sesine kulak veriniz. Verdiğiniz sözleri hatırlayınız ve insanlara yardımcı olunuz.