Anasdasiadis ne yapacak?

0

Kıbrıs konusunda müzakere sürecinin ekim ayında başlaması bekleniyor.
Ekim ayı ile birlikte başlayacak yeni müzakere sürecinde Kıbrıs meselesinin çözümü için bir kez daha gayret sarf edilecek.
Güney Kıbrıs’ta Nikos Anastasiadis’in başkanlığa gelmesi sonrasında Rum tarafının müzakere sürecinde nasıl bir tavır ortaya koyacağı da ekim ayı ile birlikte netleşmeye başlayacak.
Nikos Anastasiadis bugüne kadar diğer Rum liderlerden farklı bir duruş sergiledi.
Annan Planı sürecinde plana “evet” diyen Anastasiadis, Türkiye’ye yaptığı ziyaretlerle de gündeme gelmişti.
Güney Kıbrıs’ta yapılan Başkanlık seçimleri öncesinde Hürriyet Gazetesi’nde yer alan sözleri ile de dikkati çeken Anastasiadis’in, gevşek bir federasyondan söz etmesi deprem etkisi yaratmıştı.
Seçim kampanyası döneminde bu sözlerini yalanlamak zorunda kalan Rum Liderin şu sözleri çok konuşulmuştu:
Güçlü bir federasyon yerine, daha esnek, gevşek bir federasyon birleşik bir Kıbrıs için daha iyi olacak. İkili müzakereler yerine, garantör ülkeler ve hatta Avrupa Birliği’nin de aktif olarak katılacağı ve birer temsilciyi görevlendireceği “çoklu müzakerelere” sıcak bakıyorum. Hatta imza aşamasında İngiltere de bu gruba katılabilir. Garantörlük, “makul bir süre” için devam edebilir.
Güney Kıbrıs’ın NATO üyeliği için girişim yapacağından da o günlerde söz eden Anastasiadis, doğalgaz konusunu, çözüm sürecini hızlandırıcı bir unsur olarak gördüğünü söylemişti.
Bu sözlerini yalanlamak zorunda kalan Anastasiadis’e yakın kaynaklar, Rum Liderin o gün söylediklerinden bugün çok da farklı bir noktada olmadığının altını çiziyorlar.
Ayni kaynaklar, Güney Kıbrıs’ta yaşanan ekonomik kriz nedeniyle Rum Liderin zorda olduğuna işaret ederek, “Anastasiadis’in zamana ihtiyacı var. Bir de elini güçlendirecek, halkı arkasına alacak bir kazanıma” diye konuştular.
Kaynaklar, Maraş konusunun bu nedenle ısrarla gündeme getirilmek istendiğine işaret ettiler ve “Maraş konusunda Türk tarafı adım atar ve Anastasiadis’in içte elini güçlendirirse Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Anastasiadis cesur adımlar atabilecek bir duruma gelecek” iddiasında da bulundular.
Rum lidere yakın kaynaklar, Anastasiadis’in işinin hiç de kolay olmadığının altını çizdiler ve ekim ayına kadar geçecek dönemde yaşanacak gelişmelerin Kıbrıs konusunda belirleyici olacağını söylediler.
Özetle, Rum lider yerini sağlamlaştırma, bu arada Maraş konusunda kazanım elde ederek Rum halkının güvenini kazanma peşinde…
Bunun olması halinde ona yakın kaynaklar Anastasiadis’in Hürriyet Gazetesi’nde bundan bir yıl önce yer alan görüşlere yakın adımlar atabileceğini ileri sürüyorlar.
Yani Anastasiadis’in “zayıf bir merkezi hükümet-gevşek bir federasyon” modeline kapı açabileceğini iddia ediyorlar.
Ancak bu kapının açılabilmesi için Maraş bir önkoşul olarak masaya sürülüyor.
Türk tarafı ise Maraş konusuna sıcak bakmıyor.
Maraş’ı bütünlüklü bir çözümün parçası olarak gören Türk tarafında, Maraş konusunu tartışmak yerine kapsamlı çözüme odaklanılmasının daha doğru ve sonuç getirici bir adım olacağı görüşü hakim.
Bu nedenle de Maraş konusuna kesinlikle yeşil ışık yakılmayacak.
Gelinen aşamada Güney Kıbrıs’tan gelen bilgilere göre, dönüşümlü başkanlığa sıcak bakmayan Anastasiadis yönetimi, Annan Planı’nda olduğu şekliyle bir Başkanlık Konseyi modeline karşı değil.
Anastasiadis ve ekibinin, 2008 sonrasında müzakere masasında ortaya çıkan yakınlaşma kağıtlarına karşı olmadığı da bildiriliyor.
Kısacası müzakereler ekim ayında başlayacaksa, bugüne kadar ortaya çıkan yakınlaşma kağıtları da masada olacak.
Böylece zaman kazanılacak.
Sürecin nasıl bir seyir izleyeceği de Rum liderin durumuna bağlı olacak.
Eylül 2012’de söylediklerinin arkasında duracak, cesur ve irade sahibi bir Anastasiadis masaya oturacak olursa, Kıbrıs meselesi bu kez çözümlenebilir.
Ama bunun böyle olması için Maraş’ı önkoşul yapma ısrarı devam ederse o zaman zor!
Maraş ile zaman kaybetmek yerine taraflar kapsamlı çözüme odaklanmalıdırlar.
Tali yollara sapmanın kimseye bir faydası olmaz.
Umalım Anastasiadis de bunu görsün…