Amerikalı eski ajan Rusya’da iş arayacak

20
Amerikalı eski ajan Rusya’da iş arayacak

Snowden’ın avukatı Anatoly Kucherena Rusya’dan alınan resmi belgeleri basına gösterdikten sonra eski ajanın çalışacağını söyledi. Avukat Kucherena eski ajanın durumu hakkında şunları söyledi:

“Rus vatandaşlarından Snowden’ı memnuniyetle işe alacağını söyleyen birçok mektup aldık. Çalışmaya ihtiyacı var. Burada sorun olmaz. Havaalanında yemek için para harcadı ve zengin biri değil. Hayatına devam etmesi için çalışması gerektiğini Snowden da biliyor. Edward, Amerikan hükümetini karalayacak belgeler yayınlamayacağı konusunda bana garanti verdi. Fakat bundan önce Hong Kong’ta bulunduğu sırada gazetecilere belgelerin bir kısmını verdiğini de açıkladı.”

Rusya’nın Snowden’a sığınma vermesi Amerika’da tepki yarattı. Beyaz Saray, Başkan Barack Obama’nın eylül ayında Rusya’ya yapacağı ziyareti gözden geçirdiklerini açıkladı.

Amerikalılar ise olay nedeniyle kafa karışıklığı yaşıyor. Amerikalı Paula Jordan, “Olay hakkında okudum, bildiğiniz gibi Edward yemin etti. Gizlilik ve bunların satılmasını desteklemiyorum. Fakat bunun yanında hükümetiniz bile yanlış yaparsa bunu dile getirmek önemli” dedi.