En Üst

28 Nisan 2017

Amerikalı aktris Karen Black öldü

Amerikalı aktris Karen Black öldü
Haber İçi Üst

Black’ın eşi Stephen Eckelberry, sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki sayfasından, 3 yıldır kanserle mücadele eden eşinin, Los Angeles’taki bir klinikte 74 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu.
Karen Black, 40 yıllık kariyeri süresince 100’den fazla filmde rol aldı.

Peter Fonda ve Dennis Hopper ile 1969 yılında rol aldığı ve bir hayat kadınını canlandırdığı Özgürlüğün Bedeli (Easy Rider) filmiyle üne kavuşan Black, neredeyse her zaman nevrotik ve sorunlu karakterleri oynadı.

Jack Nicholson ile rol aldığı Beş Kolay Parça’daki “Rayette Dipesto” karakteriyle 1970 yılında Oscar’a aday gösterilen ve Altın Küre ödülü alan Karen Black, 1974 yılında Muhteşem Gatsby’de Robert Redford ve Mia Farrow ile başrolleri paylaştı, bu filmdeki performansıyla da en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Altın Küre kazandı.

Black, 1975’de de yine kült filmlerden biri olarak görülen Robert Altman müzikal draması Nashville’de, 1979’da da Alfred Hitchcock’un son filmi Aile Komplosu’nda (Family Plot) rol aldı.

1970’lerin sonlarında daha çok düşük bütçeli korku filmlerinde oynayan Black, 80’lerde “Miami Vice”, “Party of Five” ve “Law and Order” gibi televizyon dizilerinde boy gösterdi.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King