Altın İçin Kader Haftası

1 Temmuz 2013 Pazartesi | 10:29
Kıbrıs Town Houses

19 Haziran'dan beri gün geçtikçe ABD'den gelen veri ve açıklamalara endekslenen piyasalar bu hafta da yine ABD'ye kilitlenmiş durumda. ABD'nin 10 yıllık reel faizi yine en önemli değişken olacağın belirtilirken ABD'de imalat ve istihdam verileri de piyasaların takip edeceği önemli faktörler olacak.

Pazartesi açıklanacak ABD Kaynak Yönetimi Enstitüsü İmalat Endeksi ve Cuma günü açıklanacak ABD aylık istihdam verileri özellikle altının hareketlerini etkileyecek. Uzmanlar bu verilerin olumlu çıkması durumunda ABD ekonomisinin iyileşme işaretlerinin güçleneceğini belirtirken Fed'in tahvil programı azaltılması ihtimalinin de artacağını, bunun daaltın fiyatlarını etkileyeceğini belirtiyor.

1000 DOLARA İNER Mİ
ABD verilerinin iyi gelmesi durumunda doların değer kazanması beklentiler arasında. Ben Bernanke'nin açıklamalarının ardından özellikle büyük hedge fonları uzun vadeli altın pozisyonlarını dolar lehinde kapatmıştı. Geçtiğimiz ay yüzde 7.6 gelen ABD işsizlik oranında iyileşme gelmesiyle altın fiyatlarında düşüşler yaşanacağı belirtildi. Altın için kötümser cephede yer alan uzmanlar düşüşün ons başına kadar 1000 dolara kadar gerçekleşebileceğini belirtiyor.

DOLAR DEĞER KAZANABİLİR
Bosphorus Capital Genel Müdürü Murat Salar ABD verilerinin iyi gelmesi durumunda Euro-dolar'da 1.30 sınırının aşağı yönde kırılabileceğini, böyle bir durumda ise en çok etkilenin altın olacağını belirtti. Murat Sayar "Bütün piyasalar üzerindeki en önemli belirleyici değişken ABD verileri gibi gözüklüyor. Euro dolar tarafından 1.30 aşağı yönde kırılır ise hızlı bir hareket doların değer kazanmasıyla muhtemeldir ve bu da altın fiyatlarını olumsuz yönde etkiler" diye konuştu.

1179 DOLARA DÜŞTÜ
Geçtiğimiz haftaya ons başına 1300 dolardan başlayan altın geçen hafta çok dalgalı bir trend izlemişti. Fed'den gelen açıklamaların etkisiyle altın geçtiğimiz hafta Çarşamba günü 1220 dolara kadar düştü. ABD'de 10 yıllık tahvil faizlerinin 2,40'ın üstünde seyretmeye devam etmesi ise altını sert düşürdü.

Haftanın son günü öncesi 1230 dolarda tutunmaya çalışan altın gece saatler içinde 1179 dolara kadar düştü ve Ağustos 2010 seviyelerine geldi. Bu seviyeden dönerek tekrar yükselmeye başlayan altın haftayı 1234 dolardan kapadı. Türkiye'de ise geçtiğimiz hafta altının gramı 76.70 TL'ye kadar gerilerken, vatandaş 'daha da düşecek' beklentisiyle altın alımını kesmişti.