Aleyna Tilki: Üstün zekalıyım

20 Ağustos 2017 Pazar | 15:30
aleyna-tilki

Cevapsız Çınlama şarkısıyla adını geniş kitlelere duyuran, şu sıralar ise Sen Olsan Bari şarkısıyla müzik listelerinde zirvede yer alan Aleyna Tilki, 4 yaşında ailesinin zekâ seviyesini ölçtürdüğünü ve üstün zekâlı çıktığını açıkladı.

Kıbrıs Town Houses

Tilki ayrıca son ölçümünde IQ seviyesinin 140 çıktığını söyledi.

9 yaşından beri psikolojiyle ilgilendiğini söyleyen Aleyna Tilki, “Kendimi bulmaya çalışmamdan dolayı. Küçük yaştan beri hep kendimi sorguladım ve kim olduğumu düşündüm. Bu yüzden kendimle ilgili özellikleri çabuk keşfedip hayatıma çabuk yön verdim.” ifadelerini kullandı.

Tilki, “Bu sorgulamalar için henüz çok erken değil miydi?” sorusuna, “Ben ileride bir sanatkâr olmak istediğim için bu konuda kendimi hep eğitmem gerektiğini ve bilirkişi olmam gerektiğini düşündüm. Ve her zaman çok az vaktim olduğunu hissettim. Hep bir acelem varmış gibiydi. O yüzden akranlarımdan farklı düşüncelere girmiş, çabuk büyümüş olmalıyım.” yanıtını verdi.

“Aileniz ‘Bu çocuk normal değil’ deyip bir uzmana başvurmamış mı?” sorusunu ise 17 yaşındaki şarkıcı, “Çok hareketli bir çocuk olduğum için beni ilk olarak 4 yaşımdayken pedagoga götürdüler. Zekâ seviyemi de ölçtürdüler. Testten üstün zekâlı olduğum çıktı. Bir de hiperaktivite bozukluğum vardı ama şimdi geçti. Daha sonra 7 yaşımdayken ikinci kez zekâ seviyem ölçüldü. Sonuç yine aynıydı. 140. Henüz dört yaşımdayken kendi kendime okumayı da yazmayı da öğrenmiştim.” diyerek yanıtladı.