“AKSA”KLIK FELAKETİ

143
AKSAKLIK FELAKETİ

GÖZ GÖRE GÖRE… KKTC’de tam bir çevre felaketi yaşanıyor. Kalecik’te AKSA’ya gemiden fuel oil boşaltımı sırasında borudaki basınçtan kaynaklandığı açıklanan bir sızıntı yaşandı. Tonlarca fuel oil denize aktı. Fuel oil kıyıya ve balık çiftliklerine uzandı. Temizlik çalışmalarında yetersiz kalındı

DOĞA TAHRİP OLDU… Yüz tonun üzerinde fuel oil denize karıştı. Uzmanlar denize akan fuel oil’in çevre için büyük tehdit oluşturduğunu belirtiyor. Denize dökülen yakıt kilometrelerce yayıldı, balık çiftliklerini etkiledi. Deniz hayvanları fuel oil’e bulandı. Eşsiz güzellikteki kıyı şeridi siyaha boyandı

Kalecik’teki AKSA Elektrik Santrali’ne gemiden fuel oil boşaltımı sırasında yaşanan arıza nedeniyle, deniz fuel oil’e bulandı. Tonlarca fuel oil denize sızdı, bölgede tam anlamıyla bir çevre felaketi yaşanıyor.
Deniz yüzeyindeki fuel oil önceki gece yarısından sonra denize dökülmesine rağmen rüzgarın yarattığı dalganın da etkisiyle kısa sürede AKSA bölgesi ile Çayırova’daki fener arasındaki kilometrelerce alana yayıldı. Kirlilik Bafra sahilini de tehdit eder konuma geldi.
Sabah saatlerinde kirliliğin boyutları da gün yüzüne çıkmaya başladı. Bölgedeki sahil şeridi katranı andıran simsiyah bir renge dönüştü.
AKSA Elektrik Santrali’nde önceki akşam yakıt ikmali sırasında borularda basınç nedeniyle meydana gelen sorun sonucunda denize sızan fuel oil’in temizlenmesi için dün başlayan çalışmalar ise yetersiz kaldı. Kıbrıs Türk Petrolleri, çevre felaketini durdurmak için fuel oil’i kıyıya topladı. Sahilin tamamen temizlenmesi içinse, bugün Türkiye’den gelecek olan özel şirket bekleniyor. Denize sızan yakıtın kaç ton olduğu ise muamma. Yetkili merciler, 50 ile 100 ton arası fuel oil’in denize bulaştığını kaydederken, çevreciler miktarın daha da büyük olduğunu savundu.

Ürperten iddia…
Kaza sonrasında fueloilin denize sızdığını fark eden AKSA yetkililerinin durumu yetkili mercilere iletmekte geciktiği öne sürüldü. AKSA yetkililerinin önce kendi olanaklarıyla soruna müdahale çabasının zaman kaybına neden olduğunu ifade eden uzmanlar bunun yakıtın deniz içinde yayılma alanını arttırdığını öne sürdü.

Petrol kazalarına karşı tatbikat yapılmıştı…

Bir süre önce olası bir petrol felaketinde nasıl tedbir alınacağına ilişkin yapılan tatbikatı anımsatan uzmanlar, AKSA yetkililerinin sızıntıyı zamanında haber vermesi halinde, dağılmasının önlenebileceğini bunun için gerekli teçhizatın var olduğunu anlattı. Gazetemize konuşan uzman, “Bir süre önce o bölgede yapılan tatbikatta denize sızıntı halinde bunun bir havuzlama yöntemi ile hapsedilmesi temsili olarak gerçekleştirilmişti. Sızıntı sonrasında yetkili, merciler haberdar edilseydi, petrolün bu kadar dağılması önlenebilirdi” dedi.

Balık çiftlikleri etkilendi, Bafra tehdit altında
Denize akan fuel oil, Kalecik yakınlarındaki balık çiftliklerine kadar dayandı. Fuel oil’in balık çiftliklerindeki ağlara yapıştığı belirtildi. Sızan yakıt nedeniyle, 400 ton balık tehlike altında. Öte yandan, fuel oil Bafra Turizm Tesisi’ne de yaklaştı. Otelin sahiline sızan yakıtın karışmaması için bariyer çekildi.

Farklı görüşler
Yaşanan felaket sonrası hem çevreciler şok yaşadı. Çevreciler ve uzmanlar Kalecik’teki olayı “CMC’den sonra en büyük felaket” olarak nitelerken, bakan Harmancı, “Acı bir tablo. Önlem almayan tüm zihniyetler sorumluluk sahibidir” dedi. AKSA Tesis Müdürü Murat Çaptuğ ve İskele Belediye Başkanı Halil Orun ise kötü tablo çizmedi, “Önlemler alındı. Zarar büyük değil” diye konuştu.
Havadis, dünkü sayısında, ülkemizdeki kanser vakaları ve çevresel faktörlere dikkat çekmişti. Havadis KKTC’deki ölüm alanlarını gündeme getirirken, Kalecik’teki AKSA felaketi, yeni çevre felaketi ve hastalıklar konusunda da paniğe neden oldu

Kriz masası kuruldu

Kalecik’teki fuel oil sızıntısına karşı önlemler çerçevesinde,
İlgili devlet dairelerinin temsilcileri ve AKSA yetkilileri tarafından kriz masası oluşturuldu. AKSA yetkilileri ise Türkiye’deki bir firmadan yardım istedi. Bölgedeki işletmelerin ve ilgili devlet dairelerinin ekipmanlarıyla yayılmayı önlemek amacıyla AKSA bölgesiyle Bafra Oteller bölgesinde denize bariyerler konuldu. Türkiye’deki bir özel firmadan da yardım istendi. Firmanın ekibi, dün öğle saatlerinde KKTC’ye geldi. Ekipmanlar ise bu sabah ülkemize ulaşacak.