Akmasa da damladı

0
Akmasa da damladı

Ramazan Bayramı öncesinde emekliler, devlet memurları ve çoğu özel sektör çalışanlarının temmuz ayı maaşlarının ödenmesi, Dereboyu’na ve Metropol yoluna hareketlilik getirdi.

Bayram münasebeti ile çarşı diğer günlere nispeten biraz olsun hareketlendi, durgun geçen bir sezonun ardından satış yapan esnafın morali de yerine geldi.
Hafta içi, işten arta kalan zamanlarda bayram alış verişleri için çarşı pazar gezen vatandaş, yarım mesai çalıştıkları arife günü de mesai bitiminde çarşıya koştu.

Giyim mağazaları doldu taştı
Ramazan Bayramı’nı eğlence mekanlarında veya otellerde geçirmeyi planlayan vatandaşlar, bu bayram da giyim ve ayakkabı mağazalarını doldurdu.
Arife günü dolayısıyla yarım günlük tatili fırsat bilen vatandaşlar, dün çarşı Pazar gönüllerince gezdi, keyfine göre alışverişini yaptı.
Dereboyu’nda ve Metropol yolunda faaliyet gösteren özellikle giyim ve ayakkabı mağazaları dün gece geç saatlere kadar açık kaldı.
Ramazan Bayramı’nı evinde dostları ve ailesi ile geçirmeyi planlayanlar ise süpermarketlerin yolunu tuttu.

Pastaneler umduğunu bulamadı
Vitrinlerini, bayrama özel, birbirinden göz alıcı, çok çeşitli, pasta, tatlı ve baklava ile süsleyen pastaneler, bu bayramda umduğu satışı yapamadı.
Havadis’e konuşan pastane işletmecileri, vatandaşın tatlı ve benzeri bayram alışverişlerini bu yıl gıda alışverişleri ile birlikte süpermarketten yaptığını söyledi.
Pastane işletmecileri, “Eski bayramların tadı kalmadı. Artık insanlar, tatlı, pasta, baklava ve benzeri alışverişini özel olarak pastanelerden değil, süpermarketlerden yapıyor. Hal böyle olunca da pastaneler, bayram havasına giremiyor” dedi.

Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi?

Cemil Türker (Şefler Pastanesi)
“Satışlarımızda geçmiş yıllara oranla biraz düşüş olduğu bir gerçek ancak, biz kurum olarak, bu durumun daha çok piyasadaki ekonomik krizden kaynaklandığını düşünüyoruz. Yarın bayram fakat satışlara baktığımızda bir bayram havası görülmüyor. Eski bayramları çok arıyoruz. Fakat yine de günü kurtarıyoruz. Maddi krizin eşiğinde olan esnafların var olduğunu biliyoruz, duyuyoruz, basından da takip ediyoruz. Bu nedenle biz halimize şükrediyoruz. Güzel bir bayram dileği ile tüm halkın bayramını kutluyoruz.”

 

 

 

 

 

Emine Topal (Serena Butik)
“Ramazan Bayramı münasebeti ile diğer günlere oranla son bir haftadır, mağazamıza yoğun bir ilgi var. Ramazan Bayramı, biz Türkler için oldukça mühim bir bayram olduğu için insanlar ayakkabısından giyeceği kıyafete kadar daha fazla özenli oluyor ve maddi imkanı elverişli olan, bayramlarda hem kendisi yeni giyinmek istiyor hem de sevdiklerine, yakınlarına hediye alıyor. Kısacası, biz şuana kadar satışlarımızdan memnunuz. Serena Butik olarak, tüm Kıbrıs Türk halkının Ramazan Bayramı’nı da kutluyoruz.”

 

 

 

 

 

Yasemen Kopar (EMA Butik)
“Bütün bir yıl oturduk ancak Ramazan Bayramı dolayısıyla son bir iki gündür mağazamızda hareketlilik var. En azından bayram tatilinde veya yaz tatilinde olmayanlar bizleri ziyaret ediyor ve bir şeyler alıyor. Bizler de zaten müşterinin dikkatini çekmek ve cazibesini kazanmak açısından elimizden gelen hizmeti veriyoruz. Sezon ortasında olmamıza rağmen fiyat etiketlerinde bayrama özel indirime gidildi, kampanyalar yaptık. Biz mağaza işletmecisi olarak alışverişi arttırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Çok mükemmel satıyoruz diyemem ancak siftahsız da kapatmıyoruz. Akmıyorsa da damlıyor. Ayrıca EMA Butik olarak halkın bayramını kutluyoruz.”

 

 

 

 

 

Hatice Güçsav (Miss Poem)
“Öncelikle tüm halkın Ramazan Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum. Dilerim, kazasız, belasız ve huzur içerisinde bir bayram geçiririz. Satışlarımıza gelince, çarşı uzun zamandır durgundu. Ramazan Bayramı münasebeti ile az da olsa satışlarımızda bir hareketlenme oldu. Umut edilen satış rakamlarına ulaşmasak da bayrama hiç kazançsız girmiyoruz. Fakat şu bir gerçek ki, ne çarşı da ne de mağazamızda eski bayram havası yok. Artık bayramlarda ve benzeri özel günlerde hafta sonu gibi.”

 

 

 

 

 

Fatih Kul (Ayakkabı Dünyası)
“Öncelikle mağazamız adına herkesin bayramını içtenlikle kutluyorum. Kazasız, belasız bir bayram diliyorum. Ayakkabı Dünyası, her zaman bir şekilde ayakta durmayı başarmış ve belirli bir müşteri potansiyeline ulaşmış bir mağazadır. Ramazan Bayramı alışverişlerinde de Ayakkabı Dünyası’nı tercih eden büyük çoğunluk, satış grafiğimizde yükseliş yarattı. Oldukça memnunuz. Bayram dolayısıyla son üç gündür sabahın erken saatlerinden gece saat 23.00 sıralarına kadar mağazamız açık. Bu da bir avantaj oldu. İnsanlar, böylece hem dilediği gibi gezip dolaşıyor hem de serin havada alışveriş imkanı buluyor.”