Akıncılar’da kuşlar bahçeleri istila etti

10 Ağustos 2013 Cumartesi | 09:33
Akıncılar’da kuşlar bahçeleri istila etti
Kıbrıs Town Houses

AVLAMAK YASAK: Akıncılar’daki bahçe sahiplerinin bahçelerine saldırıp ürünlerine zarar veren kuşlara karşı elli kolu bağlı. Bölgenin birinci derece askeri yasak bölge olması nedeniyle bu kuşları avlayamayan üreticiler isyan etti

 

Yaban hayvanları Akıncılar’da ne bağ bıraktı ne bahçe. Bölgede bulunan birçok üreticinin aylardır harcadığı emeği yaban hayvanlarının saldırısı sonucunda heba olup gitti.
Havadis’e konuşan Akıncılarlı böğrülce üreticisi Yusuf Toz, ektiği 7 dönüm böğrülcenin kuşların saldırısı sonucu mahvolup gittiğini söyledi ve bölgenin birinci derece askeri bölge olması nedeniyle de bu kuşları vurma şansları olmadığını belirtti. 

 

20 bin TL zarar…
Kuşların saldırı sonucu 7 dönüm böğrülcesi heba olup giden Toz sadece piyasaya süreceği böğrülceden yaklaşık 20 bin TL zarar etti. Toz şu şekilde konuştu:
“Biz durumu çok önceden yetkilerle bildirdik. Bu kuşları vurmak için izin istedik. Ancak birinci derece askeri bölge olması nedeniyle kimseye izin verilmedi. Köyde bu sorunu yaşayan sadece ben değilim. Benim gibi birçok üretici de zarar gördü. Arkadaşımın bağları mahvolup gitti benim 7 dönüm böğrülcem. Adanın en kaliteli böğrülcesi burada yetişiyor.”

“Kuşlara nasıl önlem alalım”
Toz, tavşanlara ve diğer yaban hayvanlarına karşı yetiştirdikleri ürünleri korumak için tel çektikleri ancak kuşların saldırısını tel çekme ile önleyemeyeceklerini belirtti ve şu şekilde konuştu:
“Ürünlerimizi diğer yaban hayvanlarının saldırısından korumak için tel çektik. Ancak kuşlara önlem alamıyoruz. Bize bu kuşları vurmak için izin verilmesi gerekir. Başka türlü kuş saldırılarının önüne geçemeyiz.”

Fotoğraflar: Mustafa ŞENAL

 Bölgenin birinci derece askeri yasak bölge olması nedeniyle bu kuşları avlayamayan üreticiler isyan etti