“Akıncılar açık hava hapishanesi mi?”

0
19
“Akıncılar açık hava hapishanesi mi?”


Akıncılar’a misafir olarak gitmek isteyen Birleşmiş Milletler (BM) görevlilerine asker tarafından köye giriş izin verilmedi. Köy muhtarı Sultan Barbaros, olaya sert tepki göstererek, “Böyle bir karar alınmışsa bizim neden haberimiz yok” dedi.
Barbaros, Akıclar’ın açık hava hapishanesine dönüştürüldüğünü belirterek, BM görevlilerinin köye girişine izin verilmezken bohçacıların bile köye girişine izin verildiğini belirtti.

“Muhatap bile almadılar”
Barbaros, misafirlerin neden köye alınmadığını sorduğunda kendisine “Sen kimsin” denildiğini ifade etti ve “Eğer muhtarlığı tanımayacaklarsa muhtarlığı iptal etsinler” dedi. Barbaros şu şekilde konuştu:
“Daha önce rutin görüşmeler vardı ve BM görevlileri köye gelebiliyordu. Şimdi neden engellendi anlamış değilim. Eğer konuşacaklarımızdan şüpheleniyorlarsa birini gönderip konuşmalarımızı dinlesinler. Biz bütün dünyanın köye gelmesini istiyoruz. Artık cezamız bitisin.”

“Türkiye’ye ileteceğim”
Barbaros dün yaşanan olayı Türkiye’deki yetkililere de ileteceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:
40 yıl geçti bizim cezamız bitmedi. Köyümüzde 4 aydır kayıp olan insanlar var. Her türlü olay yaşanıyor. Bunlar için bir şey yapan yok. Ancak misafirlerimiz kabul edilmiyor. Türk askeri köyümüze 1997 yılında geldi. O güne kadar köyümüzde mücahit vardı.”