Akim: Özürlülerin hiçbir hakkı yok

12
Akim: Özürlülerin hiçbir hakkı yok


Sosyal Sigorta emeklisi olması nedeniyle malül kartı alamadığını belirten Akim, aldığı paranın ilaç parasına zor yettiğini kaydetti. Akim, “Eşimin ve benim aylık ilaç giderlerimiz bin TL’yi geçiyor. Ayrıca hastaneye gitmek için harcadığımız benzin parası ve hastane ücreti buna eklenince geçimimizi zor sağlıyoruz” diyerek isyan etti.

Akim: Güney’deki sistem çok farklı
Güney Kıbrıs’ta ortopedik özürlülere ev, maaş gibi sosyal haklar verildiğini ifade eden Akim, ayrıca siyasi nedenlerden dolayı KKTC’de çok çile çektiğini belirtti. Akim şu şekilde konuştu:
“Ben daha önce Cypfruvex’te çalışıyordum. Siyasi nedenlerden dolayı işimden çıkarıldım. Ardından DAÜ’de çalışmaya başladım. Orada da işten durduruldum ve ardından bir aile dostumuz sayesinde Güney’de iş buldum. Daha sonra Güney’de 2 buçuk metreden düşerek yaralandım. Hastaneye götürdüler. Felç oldum. Oradaki doktorlar gerekli kontrolleri yaptıktan sonra beni ameliyata aldılar. Gerekli ameliyat yapıldıktan sonra fizik tedavi işlemlerine başlandı. Daha sonra beni fizik tedavi amaçlı Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne gönderdiler. Oradan da Mağusa Hastanesi daha yakın olduğu için oraya yönlendirdiler. Ancak doktorun izine çıkması nedeniyle tedavim yardım kaldı. Benim tedavimi yarım bırakma şansım olmaması yoktu ve yeniden Güney’e gittim. Belli bir ücret üzerinde anlaşma yaptık ve tekrardan hayata dönmeye başladım. Rum tarafı bana eğer Güney’de kalırsam bana ev verip maaş ödeyeceklerini söylediler.”

“Tekrar kaza geçirdim”
Güney’de tedavi olmasının ardından yeniden evinde kaza geçirerek sağ elinin hiçbir hareket yapamaz duruma geldiğini belirten Akim şu şekilde konuştu:
“Tedavi için defalarca Sağlık Bakanı ile görüştüm. Ancak beni kurula koymayı kabul etmediler. Tartışmadan sonra kabul edildi ve gönderildim. Oradaki doktorlar yapılacak bir şey olmadığını ve yaşama böyle devam edeceğimi söyledi. Güney’den ve Kuzey’den yüzde 100 sakat raporum var. Ancak EMAR için ve tomografi için gittiğim devlet hastanesinden benden hiç çekinmeden 100 TL alıyorlar.”