En Üst

25 Nisan 2017

Akıllı telefon kamerasından Dünya

Akıllı telefon kamerasından Dünya
Haber İçi Üst

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), üç ay önce ilginç bir deneme yapmak için Dünya’nın yörüngesine üç Nexus One gönderdi. NASA’nın 2010 yılında başlattığı ve uzay araçlarında akıllı telefonların gözlem amaçlı kullanılmasını amaçlayan PhoneSat (nano-uydu inşa programı) projesinde yapılan denemede HTC-Google Nexus One kullanıldı.

Engadget’ın haberine göre, NASA’nın amatör gökbilimcilerle işbirliğiyle gerçekleştirdiği projede, Uzay’a yollanan üç akıllı telefon yüzlerce fotoğraf çekecek şekilde programlandı.

Dünya’ya cılız radyo dalgaları aracılığıyla gönderilen fotoğraflar, kalite açısından beklenenin çok altında kaldı. Görüntüler, Dünya’ya iletildikten sonra yerdeki gönüllüler tarafından bir araya getirilen fotoğraflar, sonuç mükemmel olmasa da akıllı telefonların uzay projelerindeki yeri açısından büyük tecrübe kazandırdı.

Akıllı telefonları taşıyan kutu şeklindeki PhoneSat ‘mini-uydular’, Nisan ayında atmosfere giriş esnasında buharlaşarak yok oldu.

HTC, PhoneSat projesinde daha birçok çalışma yapılacağını ve şimdiden HTC One X+’ın bir uzay aracıyla Jüpiter’i gözlemlemek için gönderilmesinin planlandığını belirtti.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King