Adanın bölünmüşlüğü

0
22

Amerika’da Başkan’ın artık gelenek haline gelmiş olan görevlerinden bir tanesi Washington’a büyükelçi olarak atanan yabancı diplomatlara Beyaz Saray’da düzenlenen bir törenle hoş geldin demek. Obama da 18 Temmuz Perşembe günü aralarında yeni atanan Kıbrıs Cumhuriyeti Büyükelçi’sinin de olduğu yedi yeni büyükelçinin güven mektuplarını Oval Ofis’te kabul etti.

* * *
Törende, büyükelçiliğe atanan Georgios Chacalli’nin söylediklerinin özeti: Kıbrıs’ta bir çözüm bulmak için ellerinden geleni yapmakta kararlı ve istekli oldukları; fakat çözümün anahtarının Türkiye’nin elinde olduğuydu. Ayrıca, modern zamanların en zor ekonomik krizini Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Birliği ile danışarak aşmaya çalıştıklarını; yeni keşfedilen hidrokarbon kaynaklarından elde edilecek gelirlerin hem bu krizden çıkılmasına hem de ticaret konusunda uluslararası ve özellikle de Amerikan şirketleri ile işbirliğini geliştirmeye katkısı olacağını söyledi. Bu yeni projeye Amerikan enerji şirketlerinin katıldığını ve önümüzdeki günlerde Amerikan şirketleri ile ortak yatırım imkânlarının daha da genişletilip büyütülmesini beklediklerini ekledi.
* * *
Bu tören sırasında Obama’nın yaptığı konuşmada Kıbrıs konusunda söyledikleri ise şunlar: 
“Birleşmiş Milletlerin gözetimi altında Kıbrıs’ı iki bölgeli, iki toplumlu federasyon esasında birleştirmek için yapılan çabaları Amerika Birleşik Devletleri desteklemeye devam ediyor.”
* * *
“ABD, her iki tarafa bir çözüm bulmakta işe yarayacağını düşündüğü her türlü yardımı yapmaya hazırdır.”
* * *
“Kıbrıs’ın bölünmüşlüğünü adil ve kalıcı bir çözümle sonlandırmayı ümit ettiğinizi idrak ediyoruz.”
* * *
“Herkes tarafından kabul edilecek bir çözümün Kıbrıslıların çıkarına olduğuna içtenlikle inanıyoruz.”
* * *
“Ümit ediyoruz ki sonunda taraflar adanın trajik bölünmüşlüğünü ortadan kaldıracaklardır.”
* * *
Bunlara ek olarak, Obama’nın söylediği bir diğer cümle ise şu: “Adanın bölünmüşlüğü gerektiğinden fazla ve uzun sürdü.”
* * *
İlginç bir şekilde, Obama’nın konuşmasının satır aralarında, üstü kapalı söylenen ve verilmeye çalışılan bir mesaj falan yok. Alışık olduğumuz neredeyse artık ezberlediğimiz söylem; aynı plak cızırdayarak çalmaya devam ediyor. Bu olurken de Kıbrıs’ta zemin, özellikle adanın kuzeyinde son sürat değişiyor. Söylem ise aynı, olduğu gibi duruyor.
* * *
Arşivlere göz attım. 25 Nisan 2006 tarihinde, Condoleezza Rice, 20 yıllık bir aradan sonra Atina’yı ziyaret eden Amerikan Dışişleri Bakanı olarak bir konuşma yapmış. Konuşma daha çok Avrupa’nın güneydoğu bölgesindeki denge ve istikrar için Yunanistan ve Türkiye’nin ne kadar önemli olduğu üstüne. Rice bu konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinmiş ve şöyle demişti: “Adanın bölünmüşlüğü gerektiğinden fazla ve uzun sürdü.” Yedi senelik bir aradan sonra Obama da değişik bir şey söylemiş değil.
* * *