Adaletten kaçamadı

0
25
Adaletten kaçamadı

Lefkoşa’da faaliyet gösteren işyerinden 15 Ocak 2004 tarihinde hırsızlık yapan ve olayın hemen ardından yurtdışına çıkış yapan zanlı Zafer Alibay, hafta sonu KKTC’ye giriş yaptığı esnada tespit edilerek tutuklandı.
Aynı gün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan zanlı hakkında soruşturma maksatlı 3 gün tutukluluk temin edildi.
9 yıl sonra yakayı ele veren hırsızlık zanlısı Zafer Alibay, polisteki 3 günlük tutukluluğun ardından dün teminat maksatlı yeniden mahkemeye çıkarıldı.

 

9 yıl sonra tutuklandı
Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dün görüşülen teminat duruşmasında, ifade veren polis, zanlının Lefkoşa’da 2004 yılında S.A.’nın işletmeciliğini yaptığı bir Telekom şirketinde çalıştığı esnada 8 bin 745 TL değerinde 30 adet cep telefonunu çaldığını söyledi.
Polis, zanlının 20 Şubat 2004 tarihinde de yurt dışına kaçtığının tespit edildiğini, 9 yıldır da polisin aranan kişiler listesinde yer aldığını belirtti.
Polis, zanlının hafta sonu KKTC’ye giriş yaptığı esnada tespit edilerek gözaltına alındığını kaydetti.

Teminatla serbest bırakıldı
Zanlının mahkeme emri gereği 3 gün poliste tutuklu kaldığını ve bu süreç içerisinde hakkında yürütülen soruşturmanın tamamlandığını ifade eden polis, mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.
Mahkeme, zanlı Zafer Alibay’ın yurt dışına çıkışını yasaklayarak, bu amaçla kimlik ve pasaportunun polise teslim edilmesine, Ceza Mukayyitliği’ne 15 bin TL nakit para yatırması ve haftada bir gün en yakın polis karakoluna giderek imza atması koşulu ile ileride yargılanmak üzere serbest bırakılmasına emir verdi.