Adalet

17 Haziran 2013 Pazartesi | 09:24
Adalet
Kıbrıs Town Houses

ADALET BEKLENTİSİ… UBP Hükümeti’nin son Bakanlar Kurulu toplantılarında gelişigüzel dağıttığı araziler, kişiye özel vatandaşlıklar, kamu çalışanına yönelik adaletsizliklerden şikayet eden çok sayıda sivil toplum örgütü yetkilisi, yasalara uygun, adaleti besleyen adımların atılmasını talep etti

GÜVEN ORTAMI SAĞLANMALI… Havadis’e konuşan sendika yetkilileri, 45 gün için kurulan erken seçim hükümetinden aşırı beklenti içinde olmadıklarını ancak, vatandaşın kaybolan siyasete güven ve adalet duygusuna yönelik adımlar bekliyor. Kaybolan güven ortamının yeniden tesis edilmesi istendi

Gizem ÖZGEÇ
Sivil toplum örgütleri yetkileri, Ulusal Birlik Partisi’nin seçim arifesinde aldığı, adaleti sarsan tüm kararların sorgulanmasını ve hesap sorulmasını istedi.
Erken seçime kadar, Dr. Sibel Siber başkanlığında kurulan geçici hükümetten adalet ortamını sağlanması bekleniyor.
UBP Hükümeti’nin seçime doğru son Bakanlar Kurulu’nda verdiği arsalar, vatandaşlıklar, yapılan atamalardan yana rahatsız olan sendikalar, adaletin sağlanmasını, kararların yasalar çerçevesinde iptalini istiyor.
Havadis’e konuşan sendika yetkilileri, sadece bir buçuk aylık bir dönem için kurulan erken seçim hükümetinden çok büyük beklentileri olmadığını ancak, vatandaşın siyasete duyduğu güvenin yeniden tesis edilmesi ve umutların yeşermesi adına hamleler yapılmasını istiyor.

Torpil ülke gündeminde tepki buldu
UBP Hükümeti’nin son beş ayda binin üzerinde vatandaşlık, seçime beş kala, onlarca kişiye tasdik memurluğu yapma izni verdi.  Ayrıca birçok kişiye özel kamulaştırma, yol izni, tazmin işlemi, UBP’li belediyelere mali yardım ve sözleşme yenilemesi de yine seçim öncesine denk getirildi.
Deniz kenarında bulunan Tuzla ve Karşıyaka bölgelerinde iki devlet arazisi eş değer kapsamından çıkarılarak, ismi belirlenmeyen bir şahsa devredildi. Ayrıca, Çatalköy ve İskele’de de deniz kenarındaki araziler çeşitli kişi ve şirketlere verildi.

Yaklaşık 7 bin vatandaşlık
UBP Hükümeti döneminde, yaklaşık 7 bin kişiye vatandaşlık verildi. 28 Temmuz seçimine az bir zaman kala hükümet son icraat olarak 600 kişiyi daha vatandaş yaptı.
Resmi kaynaklardan edinilen bilgilere göre, yıllara göre bakıldığında, 2012’de 2 bin 520, 2011’de bin 140, 2010 yılında 650, 2009 yılında 950 kişi ve son beş ayda bin 250 kişiye vatandaşlık dağıtıldı.

Herkese tasdik memurluğu
Hükümetin yaptığı son Bakanlar Kurulu’nda daha önce “standart aranacağı ve sınavla verileceği” duyurulan tasdik memurluğu için de verilen söz unutuldu. Seçime beş kala, onlarca isme tasdik memurluğu yapma izni verildi.
Lefkoşa’da avukat Özen Hürses, Selin Candemir, Enver Şoföroğlu, Mehmet Ali Bebek ve Mağusa’da Yasemin Öztürk KKTC’deki son tasdik memurları oldu.

İki UBP’li belediyeye yüklü yardım
Hükümetin son aldığı kararlar arasında, UBP’li Büyükkonuk ve Vadili Belediyelerine de yüklü yardımlar var.
Vadili Belediyesi’ne 650 bin TL, Büyükkonuk Belediyesi’ne ise 189 bin 353 TL yardımda bulunuldu. Yardımların sadece UBP’li belediyelere yapılması dikkat çekti.

Arazi dağıtımı devam etti
Bakanlar Kurulu’nun aldığı bir diğer tartışmalı karar da devlet arazileri ile ilgili.
Hükümet, Tuzla, Çatalköy, İskele ve Karşıyaka gibi denize sıfır bölgelerde dört araziyi Resmi Gazete’de ismi açıklanmayan kişilere kiralamak üzere Maliye Bakanlığı’na devretti.
İskele bölgesindeki bir başka arazi ise turizm yatırımı yapılmak üzere, seçime kısa süre kala Nerhews Turizm Entertaitment Ltd.’ye kiralandı. Araziler “eş değer mal” kapsamından çıkarılarak, Maliye Bakanlığı’na devredildi.

Elcil: Söz verdiklerini yapsınlar
Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, (KTÖS)yaz aylarında, temmuz ayı içinde seçimin yapılmasının çok sakıncalı olduğunu söyledi. “Temmuz ayı içinde bu kararı almak yanlıştı” diyen Elcil, seçim yasaklarının girdiğini ve öğretmen nakillerinin yapılamadığını kaydetti.  Ancak hükümetin oluşması durumunda seçim sonrası ancak normal nakillerin yapılabileceğini belirten Elcil, şunları ifade etti: “Yasa bize 1-15 Temmuz diyor nakil için.
Şimdi 28 Temmuz sonrası hükümet oluşumu ağustos ortasını bulacak. Ve bu süreç bizi Kasım veya Aralık ayı ortasında atama yapma durumunda bırakacak. Ciddi bir eksiklik yaşanacak. Birinci öncelik olarak bunun çözülmesi gerekir. Bu hükümet seçim hükümetidir, bu nedenle çok büyük bir şey beklemek doğru olmaz. Üç tane muhalefet partisi var ve seçime hazırlanıyor.
Bana göre bu hükümet, bu üç muhalefet partisinin tavırları seçim sonrası izleyecekleri siyasetle ilgili gerçek ipuçları verecek. Verdikleri sözler vardı. İcraatları, bundan sonra ne yapacaklarını gösterecek. Öncelikle eğitimle ilgili sorunları, seçim yasaklarına rağmen çözmelerini istiyoruz. Aksi halde, okullar öğretmensiz. Muhalefetin söz verdiklerini yapmalarına engel yok. İktidar olduklarını göstersinler.”

 

Gökçebel: Mevcut anlayış ortadan kalkmalı
Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, bu hükümetin fazla bir şey yapacağını düşünmediğini ancak tüm halkın beklentisinin aynı olduğunu söyledi ve “Kıbrıs’ın kuzeyinde yaratılan rejim bir yanda, diğer yanda baskıcı totaliter biçimde hak budayan, ülkenin çevresini, halkın zenginliklerini peşkeş çeken iktidarı için partizanlığı, rüşveti kullanan,  işsizliğe ve diğer konulara çözüm bulunmayan, yapısal sorunların üzerine gidilmeyen bu anlayışın ortadan kalkmasıdır” şeklinde konuştu.
Gökçebel, gerçekten halkın taleplerini yansıtan, halkın hizmetkarı olan bir anlayışa ihtiyaç duyulduğunu da dile getirdi ve kısa sürede bu hükümetten fazla beklentilerinin olmadığını yineledi. Gökçebel, “Bu hükümetin yapacağı bir takım adımlar vardır. Örneğin eğitimle ilgili özellikle yaz döneminde, okulların sorunsuz açılması için hazırlık gereken bir dönemde bu seçim yapılacak.
Temel arzumuz, eğitimde aksaklığın olmaması için çalışmaların bitirilmesidir.  Aynı zamanda partizanlıktan tutun da vatandaşlıklara kadar seçim gailesi ile yapılan ve özelleştirmelerin, peşkeşe açılan bazı yasaların iptal edilmesi olabilir. Ancak böylelikle halka olumlu bir mesaj verilir. Uzun vadede hükümet anlayışı yapısal sorunlara çare olacak şekilde köklü olarak değişmelidir” diye konuştu. 

Kaptan: Adalet istiyoruz
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan,   UBP’nin her zaman yaptığı gibi seçim dönemlerinde gerek vatandaşlık gerek arsa dağıtımı gerekse yandaşlarına bir takım imkanlar dağıttığını anımsatarak, bunu da kendi koltuğunu korumak adına yaptığını söyledi. Kaptan, “Öncelikle bu hükümetin,  adaletsizliği ora yerden kaldıracağına, tek başına 28 Temmuz’a kadar insanların güven içinde hissedeceği ortamda bir dil yönetimi  sağlayacağına inanıyoruz” dedi ve çok büyük bir beklenti içinde olmadıklarını da vurguladı. Kaptan şunları kaydetti:
“Sadece adaleti ve bu süre içinde adaletsizliği yaratan Bakanlar Kurulu kararlarının tespit edilip, onlarla ilgili maksimum düzeyde işlem yapılmasını istiyoruz ve buna da inancımız var.
Yeni gelecek hükümete de bu yaratılan adaletsizliği raporlayıp, hazırlaması ve onların  da bırakılan yerden, yapanın yanına kalmayacağı, her yol mübahtır diyenlerin bundan sora hesap vereceklerini bilecekleri bir ortam yaratılmasını istiyoruz. Bu çok önemli.”

Seyis: Son aylarda verilen vatandaşlıklar askıya alınmalı
Devrimci İşçi Sendikaları Başkanı Mehmet Seyis, yeni seçim hükümetinin Bakanlar Kurulu toplantısında aldığı kararların halkın belli umutlarını yeşerttiğini kaydetti. Seyis,  bu kararların içinde en önemlisinin de Nacati Şaşmaz’ın ataşeliğinin iptali olduğunu söyledi ve bu kararın halkta yara açtığını hatırlattı.
Seyis, İstanbul’da gerçekleşen Taksim olaylarından sonra, Şaşmazı’ın tavırlarından sonra böyle bir karar verilmesinin TC halkına destek olarak algılandığını ve bunun da çok önemli olduğunu dile getirdi. 
Seyis şöyle konuştu:
“Belki yasal olarak yapılması mümkün değil ama. Seçim yasaklarına rağmen, son üç dört ayda yapılan tüm vatandaşlıkların askıya alınıp değerlendirmeye koyulması ayrı bir moral olacak. Esas beklentimiz, yeni hükümetten olacak. UBP artık gerçekten tarihin çöplüğünde yerini alacak diye düşünüyorum. Ancak yeni hükümetin ise halkın daha önceden uğradığı hakaretleri giderici, halka, çalışanlara yapılan saldırıları iyileştirici tedbirleri almasını bekleyeceğiz. İyi yapılan her şeye destek vereceğiz.”