Adahan: Ekonomik sıkıntı yaşıyoruz

0
143
Adahan: Ekonomik sıkıntı yaşıyoruz

 

NÜFUS ARTTI KATKI PAYI DÜŞTÜ: Vadili Belediyesi’nin bir önceki sayıma göre nüfusu 30 kişi arttı. Ancak şehirlerdeki nüfus artışı nedeniyle katkı payı bölüştürülmesinde Vadili Belediyesi’nin devletten aldığı katkı payı düştü

“FESTİVAL YAPAMADIK”: Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan, ekonomik sıkıntılar nedeniyle Vadili Belediyesi’nin bu yıl festival yapamadığını söyledi. Adahan, “Elimize geçen parayı en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz” dedi

Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan nüfusun artmasına rağmen devletten aldığı katkı payının düşmesi nedeniyle şikayetçi.
Son nüfus sayımındaki verilere göre nüfusun 30 kişi arttığını belirten Adahan, devletin verdiği katkı payı oranının bölgelerin nüfusuna göre dağıtılması nedeniyle belediyenin aldığı katkı payının düştüğüne vurgu yaptı.
Birçok kırsal kesim belediyesi gibi Vadili Belediyesi’nde de ekonomik sorunlar baş göstermiş durumda. Vadili ve Turunçlu köylerinin bağlı olduğu Vadili Belediyesi ekonomik sorunlar nedeniyle birçok projesini hayata geçiremiyor.

Festival yapılamadı…
Vadili’de son yıllarda düzenlemeye başlayan festival de belediyenin ekonomik durumundan etkilendi. Geçen yıl düzenlenip bölge halkından yoğun ilgi gören festival bu yıl ekonomik nedenlerden dolayı daha ileri bir tarihe ertelendi.

Asbestli su boruları değişti…
Vadili Belediyesi’nde Mehmet Adahan’ın göreve gelmesinin ardından bölgede kanserle ilgili çalışmalar yapıldı. Adahan, yapılan çalışmanın ardından ise ilk iş olarak bölgede yıllardır kullanılan ve sağlık açısından tehlike teşkil eden asbestli su borularının değiştirildiğine vurgu yaptı.

Adahan: Kanserle ilgili araştırma yaptık
Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan bölgede kanser vakalarının çok fazla görüldüğünün fark edilmesi ile göreve gelmesinin ardından ilk iş olarak kanserle ilgili çalışmalar yapıldığını belirtti. Yapılan çalışmanın hemen ardından bölgedeki tehlike saçan asbestli su borularının değiştirildiğine işaret eden Adahan, 2010 yılından itibaren Vadili’de belediyecilik anlayışının değiştiğinin altını çizdi.

“Belediye bir hizmet yeridir”
Belediyenin bir hizmet yeri olduğunu belirten Adahan, belediye başkanlığının milletvekilliğine veya başbakanlığa benzemediğine vurgu yaptı. “Belediyeler insan doğumdan ölüme kadar hizmet vermek zorundadır. Temel öğesi insan ve çevre sağlıdır” diyen Adahan, derslerine iyi çalıştıklarını özellikle Vadili’de yüksek oranda ölüme neden olan kanser hakkında araştırma yaptıklarını anlattı. Yeni projelerinden birinin ise yeni su deposu olduğuna kaydeden Adahan, Vadili’yi yaşanabilir bir kent noktasına getirdiklerini ifade etti.

“Artık sosyal belediyecilik anlayışı var”
Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan vatandaşların belediyelerden tek beklentisinin temizlik gibi hizmetler olmadığını kaydederek vatandaşın artık sosyal belediyecilik anlayışını benimsemiş belediyecilik sistemi istediğini belirtti.

Sosyal hayat canlanıyor
Vadili’de yeni dernekler kurulduğunu anlatan Adahan, bunun yanında 8-14 yaş arası gençler için futbol, satranç, tekvando, judo eğitimleri başlatarak sosyal yaşamı Vadili’de tekrar canlandırdıklarının altını çizdi.

Maddi sıkıntılar festivali de vurdu
Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan ekonomik sorunların sadece temizlik ve altyapı gibi sorunları etkilemediğini bunun yanından sosyal faaliyetleri de sekteye uğrattığını kaydetti. Geçtiğimiz yıl yapılan fotoğraf sergisini bu yıl ekonomik sıkıntılar nedeniyle ertelemek zorunda kaldıklarını belirten Adahan, maddi sıkıntıların halka yeterli hizmet verme noktasında kendilerini zor duruma ittiğini belirtti.

“Ramazan’da birçok etkinlik düzenledik”
Ramazan ayı süresince birçok etkinlik düzenlediklerine dikkat çekten belediye başkanı Adahan, bölgede maddi durumu iyi olan vatandaşlardan destek alarak köyde iftar sofralarının kurulduğunu kaydetti. Adahan, Ramazan ayı çerçevesinde ayrıca Semazen Gecesi de düzenleyerek Ramazan ayı gecelerinde halka sosyal etkinlik imkanı sunduklarını ifade etti.

“Drenaj projesi başlatıldı”
Adahan, altyapı projeleri kapsamında bölgede yağmur suyu drenaj projesi başlatıldığını anlattı.
Bölgenin vadide kalan bir bölge olması sebebiyle her yağmurda sel problemi ile karşı karşıya kaldıklarını kaydeden Adahan, bu nedenle vatandaşların mağdur duruma düşmemesi için yağmur suyu drenaj projesi başlattıklarını vurguladı.

“Proje var, destek yok”
Başkan Adahan, bölgede bulunan iki futbol sahasının çimlenmesi için çalışmaların devam ettiğine dikkat çekti fakat bu konuda devletten destek almadıklarını belirtti. Büyüklerin de spor yapabileceği alanlar olması için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Adahan, bunun yanı sıra köy meydanındaki düğün salonunun da çevresinde düzenleme yapıldığını düzenleme sonrasında salona yapılacak bahçe ile insanlar istediğinde gidip burada yemek yiyebilecek duruma geleceğine vurgu yaptı. Bu projeleri hayata geçirirken birçok maddi problemle karşı karşıya geldiklerini de söyleyen Adahan, yapılanların ortada olduğu maddi destek bulmaları halinde daha birçok projelerinin mevcut olduğunu belirtti.

“Haşere ile mücadele başlattık”
Projeler için Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’nden destek almakta bir sorun yaşamadıklarını belirten Adahan, Avrupa Birliği Projesi kapsamında haşere ile mücadele başlattıklarını söyledi. Adahan, “Sinek görmek isteyen Vadili’ye gelmesin” diyerek bu konudaki iddiasını ortaya koydu.
Adahan, bölgede hayvancılığın en yoğun yapıldığı köyün Vadili olmasına rağmen başlattıkları sinekle mücadele projesiyle köyü sinekten arındırmayı başardıklarını belirtti.

“Para her zaman bulunmuyor”
Belediye gelirlerini mümkün oldukça idareli kullanmaya çalıştıklarını kaydeden Adahan, birçok projeyi kendi ekipleriyle yapmaya çalıştıkları ve başarılı da olduklarını ifade etti. Adahan, “Para her zaman bulunmuyor. Bizde elimize geçen parayı iyi değerlendirmeye çalışıyoruz” diyerek maddi sıkıntıları bir kez daha vurguluyor.

“Parayı veren düdüğü çalar”
Vergileri toplayabilmek için su konusunda ödemeli sisteme geçtiklerini kaydeden Adahan, bu sistemle yüzde 60-65 oranında su parasını zamanında toplamayı başardıklarını kaydetti.

“Nüfus arttı, gelir düştü”
Vadili Belediyesi’nin nüfusunun son nüfus sayımında 30 kişi arttığına dikkat çeken Adahan buna rağmen belediyeye gelen katkı payının düştüğünü söyledi. Adahan, şehirlerde nüfusun yoğun miktarda artması nedeniyle payların da bölündüğüne dikkat çekti. BU sistemle 80 bin TL kayıplarının olduğundan dert yanan Adahan, sistemin sorgulanması gerektiğini bütün yetkinin merkezi hükümette olduğunu söyledi.

“Yasalar yetersiz”
Belediyelerle ilgili yasaların yetersiz olduğunu kaydeden Adahan, seçim sisteminin de yanlış olduğunu söyledi. Adahan şu şekilde konuştu:
“Karpaz’dan gelen bir bakan olursa Karpaz’a yatırım yapacaktır. Burada seçim sisteminin yanlışlığı da vardır. Belediyeler için bir havuz sistemi oluşturulmalı ve buna göre katkı yapılmalıdır.”

Liste
Nüfus: 2 bin 390
Bağlı köyler: Turunçlu, Vadili
Muhtarlık: Turunçlu, Vadili
Eski belediye başkanları: Muhittin Düzel, Erbay Kanatlı, Sahin Sapsızoğlu,