“Açıklamalar sektöre darbe vuruyor”

28 Ağustos 2013 Çarşamba | 09:17
“Açıklamalar sektöre darbe vuruyor”
Kıbrıs Town Houses

“YEMEDİĞİMİZİ YEDİRMEYİZ”: KKTC Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan, Başbakan Siber’in açıklamalarını seracılara “güvensizlik” olarak değerlendirdi. Doğan: Kaliteli ve ilaçsız üretime önem veriyoruz. Seracılar kendi yemediği ürünü başkasına yedirmez  

“TAHLİL YAPILIYOR”: Başbakan’ın açıklamalarının sektöre darbe vuracağı uyarısında bulunan Doğan, “Seralarda üretilen sebzelerden numuneler alınarak tahliller yapılıyor. Başbakan tahlil sonuçlarına göre mi yoksa ezbere mi konuşuyor. Bizim tepkimiz bunadır” şeklinde konuştu

Nadire KRAŞLIOĞLU
Başbakan Sibel Siber’in geçtiğimiz hafta içinde gıda güvenliği konusunda “Manavdan aldıklarımızı gönül rahatlığı ile tüketebilir miyiz? Dün bir sağlıkçı olarak hayır diyordum, bugün de hayır diyorum” şeklindeki açıklamalarına KKTC Seracılar Birliği’nden tepki geldi. KKTC Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan, “Başbakan Siber’in açıklamalarının üreticilere güvenmediğini, ülkede üretilen sebzelere meyvelere güven duymadığını gösterir” diyerek tepkisini ortaya koydu. Doğan, KKTC Seracılar Birliği olarak, üretilen ürünlerin kaliteli, güzel ve ilaçsız olmasına özen gösterdiklerini belirterek, Seracılar Birliği üyelerinin kendilerinin yemediğini bir başkasına yedirmeyen üretici kesim olduğunun altını çizdi.

“Tarım sektörünün alacağı darbe hesaplanmadı”
Başbakan Sibel Siber’in gıda güvenliği ile ilgili yapmış olduğu açıklamaların tarım sektörüne ne kadar darbe vurabileceğine dikkat çeken KKTC Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan, Başbakan’ı bu konuda bilgisizlikle suçlayarak “Başbakan Sibel Siber, bu konuda tamamen bilgisiz ya da bilgilendirilmemiş şekilde bir açıklama yaptı” şeklinde tepkisini dile getirdi. 1 milyon TL verilerek devlet laboratuvarına ürünleri test etmek için makine ve ekipman kurulduğunu belirten Mahmut Doğan, “Başbakan Siber üretilen ürünlere güvenmiyorsa, o zaman Devlet Laboratuvarı’ndan çıkan yasa dışı sonuçlara göz yumuyor” şeklinde iddiada bulundu. Devamlı olarak üretilen sebzelerden numune alınarak Devlet Laboratuvarı’nda tahlil yapıldığına vurgu yapan Doğan, “Başbakan Siber tahlil sonuçlarına göre mi yoksa ezbere mi konuşuyor. Bizim tepkimiz bunadır” dedi.

“Zirai ilaçların reçeteyle satılmasını destekliyoruz”
Mahmut Doğan, Başbakan Sibel Siber’in zirai ilaçların ziraat mühendislerinin vereceği reçeteyle satılması için geçtiğimiz hafta tüzük geçirdikleri yönündeki açıklamalarına ithafen, zirai ilaçların ziraat mühendisi tarafından yazılacak reçetelere göre alınmasına karşı olmadıklarını, bunu her toplantıda da dile getirdiklerini, KKTC Seracılar Birliği olarak bu fikri desteklediklerini açıkladı. Zirai ilaçların alımında yazılacak reçetenin denetiminin yapılması gerektiğine dikkat çeken Mahmut Doğan, reçeteleri yazacak ziraat mühendislerinin kendi ellerinde kalan ilaçları tüketmek adına reçeteler yazılmamasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

“Hal Yasası şart”
Üretilen ürünlerin denetiminin kolayca yapılabilmesi için uzun yıllardır Hal Yasası için uğraştıklarını dile getiren KKTC Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan, bu yasanın çıkarılmadan üretilen sebze ve meyvenin denetimin yapılmasının zor olduğunu kaydetti. Hal Yasası sayesinde deneyimsiz yeni üreticilerin de denetlenebileceğini belirten Doğan, bu işin eğitimini almayan kişilerin yaptığı hataların profesyonel olarak bu işi yapanlara mal edilmemesi gerektiğini ifade etti. Bazı deneyimsiz üreticilerin yaptığı hatayı Başbakan Siber’in sektöre darbe vuracak şekilde yaptığı açıklamalarla profesyonelce çalışan üreticilere zarar verdiğini belirten Doğan, bir memleketin Başbakanının çıkıp bu şekilde açıklama yapmasının üretimi olumsuz yönde etkilediğini kaydetti.

“Tarımın ilerlemesi istenmiyorsa bize iş bulsunlar”
Başbakan Sibel Siber’in gıda güvenirliği ile ilgili yaptığı açıklamalara tepki gösteren üreticiler de, “Tarımın bu ülkede ilerlemesi istenmiyorsa, hepimize başka iş bulsunlar, sebze meyveyi de yurt dışından ithal etsinler” şeklinde talepte bulundu. Kimin ürünün ilaç çıktıysa bunun isim olarak açıklanmasını da isteyen üreticiler, zan altında bırakılmak istemediklerini ifade etti. Üretimde kullanılabilecek pek çok ilacın yasaklandığını ancak bazı eğitimsiz üreticilerin yasaklanan ilaçları Güney Kıbrıs’tan getirterek Kuzey’deki üreticilere satmaya çalıştığını iddia eden Seracılar Birliği Başkanı, “Biz yasaklar çerçevesinde üretim yapmaya çalışıyoruz, ürettiğimiz ürünler Başbakan tarafından halka güvensiz olarak gösteriliyor. Sen doktor olarak ziraattan ne anlıyorsun da bu şekilde ahkam kesiyorsun” diyerek veryansın etti. Doğan Seracılar Birliği olarak, Başbakan Sibel Siber’in en kısa zamanda suçlama niteliğinde yaptığı açıklamaları, uygun bir üslupla düzeltmesini talep etti.