Acı ve isyan yan yana

4 Mart 2013 Pazartesi | 11:23
Acı ve isyan yan yana
Kıbrıs Town Houses

AİLE ŞOKTA… Polis teşkilatının başarılı ve sevilen ismi Subay Kemal Erüreten, Beyarmudu’nda düzenlenen törenle toprağa verildi. Aileye ölüm nedeni domuz gribi olarak bildirildi, doktorlar dün “ölüm nedeni zatürre” dedi. Erüreten ailesi yaşananlar nedeniyle acı içerisinde, olanlara anlam veremedi

 BÜYÜK ACI… Erüreten’in uzun süredir kanser tedavisi gören annesini bir an olsun yalnız bırakmadığı öğrenildi. Cenazede gözyaşı döken anne Aliye Erüreten, “Allahım beni alacağına oğlumu aldın, ben bu acıya dayanamam” diyerek gözyaşı döktü. Erüreten’in eşi Melek Erüreten’i teselli etmek mümkün olmadı

 HERKES ŞAŞKIN… Erüreten’in yeğeni Havva Hasekoğlu: Doktorlar önce zatürre dedi, sonra safra, en son da domuz gribi. Tamamen şok içindeyiz. Yeğenimin hastalığının tanısını koyamadılar. Bir tanıyı koymak bu kadar zor mu? Geç kalındı ve onu kaybettik

ÖZCENK “ZATÜRRE” DEDİ… Doktorlar aileye, ölümün domuz gribi nedeniyle yaşandığını söylerken, Havadis’e özel açıklama yapan Mağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Erdal Özcenk, “Safra şikayeti ile hastaneye gelen Erüreten, daha sonra zatürreye yakalandı. Ölüm nedeni zatürre” dedi

-Nadire KRAŞLIOĞLU-Ağır grip nedeniyle hastaneye başvuran ve doğru teşhis konulmadığı için yaşamını yitiren polis subayı Kemal Erüreten, ailesinin isyanı ve gözyaşlarıyla toprağa verildi.
Domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünden dolayı yaşamını yitiren Dörtyol Polis Karakolu Amiri Kemal Erüreten’in dün yapılan otopsisinde alınan kan örnekleri Türkiye’ye gönderildi. 
Havadis’e konuşan Kemal Erüreten’in akrabaları, “Önce zatürre dendi, sonra safra, en sonunda da domuz gribi. Doktorlara güvenemeyecek miyiz? Bir tanıyı koyamayacak kadar geriler mi? Kıbrıs’taki doktorlara güvenimiz gün geçtikçe azalmaktadır” diyerek isyan etti.  
Erüreten, 27 Şubat tarihinde ağır grip şikayetiyle Mağusa Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Hastanede 2 gün tedavi gören Erüreten, taburcu edildi. Aynı gece yeniden rahatsızlanan Erüreten tekrar Mağusa Devlet Hastanesi’ne gitti. Erüreten önceki gece kötüye gidince Mağusa’dan Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne transfer edildi ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Kanser annesinin feryatları yürek burktu
Öner Kemal Erüreten’in yıllardır kanserle mücadele eden annesi Aliye Erüreten, “Aman oğlum yaktın beni. Gösterin bana oğlumu. Allahım beni almadan oğlumu aldın. Nasıl dayanacağım annem acına” diyerek feryat etti.
Öner Kemal Erüreten’in tabutuna sarılan eşi Melek Erüreten,“Hakkım sana helal olsun canım kocam. Yanındayım.  Ölene kadar seninleyim” diyerek gözyaşı döktü.  Kemal Erüreten’in Aliye ve Emine ismindeki iki kızı da tabuta sarılarak ağladı. 

“Sen öleceğine ben ölseydim”
Öner Kemal Erüreten’in kayınvalidesi Şerife Eskimuhtaroğlu, “Vay evladım. Hasret gittin evladım. Sen öleceğine ben ölseydim oğlum” diyerek ağladı. Şerife Eskimuhtaroğlu, yakınlarının desteği ile ayakta durabildi.

Beyarmudu’nda toprağa verildi
Vadili’de ikamet eden Kemal Erüreten, dün Beyarmudu Köyü Camii’nde okunan öğle namazına müteakip, düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi.
Cenaze törenine, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun, 28’inci Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral İlhan Talu, Polis Genel Müdürü Ahmet Zaim, PGM Birinci Yardımcısı Pervin Gürler, PGM ikinci yardımcısı Süleyman Manavoğlu, 4. Piyade Alay Komutanı Cemal Volkan,  ilçe polis müdürleri, bölüm müdürleri ve çok sayıda polis mensubu katıldı.

Sayılır: Sadece grip olduğunu sanmıştık
Öner Kemal Erüreten’in yeğeni Fatoş Sayılır, “Kemal, doktora gitti. Öksürüğü ve gribi vardı. İki gün zatürre teşhisi kondu ve tedaviye başlandı. Taburcu oldu ama iyileşemedi. Daha sonra Lefkoşa’ya sevk edildi ve ani ölüm haberini aldık. Hiçbirimiz domuz gribi olduğunu tahmin edemezdik. Şok olduk. 1957 doğumlu dağ gibi adam gitti” dedi.
Fatoş Sayılır,  Kemal Erüreten’in oldukça halsiz düştüğünü belirterek, “Hastane sevki geç yaptı. Onlar sevk etmedikten sonra elden ne gelir ki? Zaten koşuşturacak hali de yoktu” açıklamasında bulundu.

 

“Önce zatürre dendi, sonra safra, en son da domuz gribi”
Öner Kemal Erüreten’in yeğeni Havva Hasekoğlu, gözyaşları içinde Havadis’e konuşarak, “Doktorlar önce zatürre dedi, sonra safra, en son da domuz gribi. Tamamen şok içindeyiz. Ablamın rahatsızlığı için İngiltere’den geldim. Ablamın iki gün ömrü kaldığını söylediler. Yeğenimin hastalığının tanısını koyamadılar. Bir tanıyı koymak bu kadar zor mu? Geç kalındı ve onu kaybettik. Allah’a emanetiz” diyerek isyan etti.
İngiltere’de torununun domuz gribi olduğunu ve 7 günde iyileştirildiğini anlatan Havva Hasekoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Domuz gribinin ilaçlarla 7 günde tedavi edilebildiğini biliyorum. Domuz gribi ciğere atlarsa öldürücü olabiliyor. Torunum hayatta ama yeğenimi kaybettik. Erken tanı konulabilseydi kurtarılabilirdi. Maalesef halk arasında nezleyi dikkate almıyor ve doktora gitmiyoruz. Doktorların da ihmali var. Sonuçta günlerdir hastanedeydi.”

Şeker: Doktorlar tanı koyana kadar yeğenimizi kaybettik
Öner Kemal Erüreten’in yeğeni Neyire Şeker,  gözyaşları içinde Havadis’e konuşarak, “Doktorlarımız teşhis koyana kadar yeğenimizi kaybettik. Hiçbir şey anlamadılar. Doktorlarımız bu kadar mı bilgisizdir. Aniden dağ gibi adamı kaybettik. Büyük acı içindeyiz” dedi.