En Üst

29 Mart 2017

ABD’li ‘casus’ asker özür diledi

ABD’li ‘casus’ asker özür diledi
Haber İçi Üst

 Yargılandığı mahkeme önünde ülkesinden özür dileyen Amerikalı asker, “ABD’ye ve bazı kişilere zarar verdiğim için üzgünüm. Attığım adımların böyle sonuçlar doğurmasını istemezdim. Geçen yıllar bana bir ders oldu. Aldığım kararların bir bedelinin olacağını kabul ediyorum” dedi. Bu özür, Manning’in 90 yılı bulabilecek cezasında indirim sağlayabileceği olarak yorumlanıyor. Ancak Amerikan tarihinin en büyük sızıntı olayına karışan Manning’in casusluktan suçlandığı için 136 yıla kadar hapis cezası alması mümkün.

Ülke gündemine bomba gibi düşen olay sonrası yakalanan istihbarat analizcisi, casusluk, hırsızlık, bilgisayarda sahtecilik ve diğer askeri kuralları ihlal suçlarından mahkum olmuştu. Manning, yönetimine göre Amerikan askerlerini ve ulusal çıkarlarını tehlikeye atmış bir hain olarak görülüyor. 25 yaşındaki Manning, ‘düşmana yardım etmek’ suçundan beraat etmişti.

Öte yandan WikiLeaks, internet sitesinden yayınladığı mesajda, Manning’in özür dilemesi için zorlandığını savundu. 2010 yılında görev yaptığı Irak’ta gözaltına alınan Manning, iki ay Kuveyt’te tutulduktan sonra Virginia eyaletindeki Quantico askeri cezaevine konuldu. Manning 700 bin dolayında gizli belgeyi Wikileaks platformuna verdiğini kabul etmişti. Bu belgeler arasında Irak’ta sivillere kasıtlı olarak saldıran bir Amerikan helikopterinden çekilmiş video görüntüler de yer alıyor.

Manning ile ilgili kararın açıklanmasının haftalar sürebileceği belirtiliyor.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King