ABD: Esad kimyasal silah kullandı

0
23
ABD: Esad kimyasal silah kullandı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.
ABD'nin Suriye'deki potansiyel kimyasal silah kullanımını yakından izlediğini belirten Rhodes, Suriye hükümetinin Birleşmiş Milletler'in (BM) konuyla ilgili inceleme gerçekleştirmeye yönelik girişimlerini engellemesinin kapsamlı bir araştırma yapılmasını engellediğini kaydetti.

Rhodes, Esad rejiminin Suriye'deki kimyasal silah kullanımına dair gerçeğin ortaya çıkartılmasına yardım etmek için tek yanlı incelemeler yapabilmesi amacıyla BM'nin derhal serbest girişini sağlayarak, kendisinin inceleme önerisinin oyalama taktiği olmadığını kanıtlayabileceğini belirtti.

Rhodes, ABD'nin müttefikleri ve partnerlerinin yanı sıra Suriye muhalefeti dahil, Suriye içindeki bireylerle, orada ne olduğuna dair gerçekleri ortaya çıkarabilmek için, kimyasal silah kullanıldığına dair raporlarla ilgili bilgilerin değerlendirilmesi, paylaşımı ve bilgi sağlanması noktasında yakından çalıştığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"İstihbarat camiamız Esad rejiminin geçen yıl muhaliflere karşı birçok kereler küçük ölçekli sarin sinir gazı dahil kimyasal silahlar kullandığı değerlendirmesinde bulundu. İstihbarat camiamızın, çok yönlü, bağımsız bilgi akışı göz önüne alındığında bu değerlendirmeye yönelik yüksek güveni var. İstihbarat camiası, bugüne kadar Suriye'de tespit edilen kimyasal silah saldırılarından 100-150 kişinin öldüğunü tahmin ediyor. Ancak zayiat bilgileri büyük ihtimalle eksik. Bu ölümcül saldırılar, Suriye'de felaket boyundaki can kayıplarının küçük bir bölümünü oluştusa da kimyasal silahların kullanımı uluslararası normları ihlal etmekte ve on yıllardır uluslararası toplumda var olan net kırmızı çizgileri aşmaktadır.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, "Esad rejiminin bu silahlar üzerindeki kontrolünü sürdürdüğüne inanıyoruz. Suriye'de muhalefetin kimyasal silahlar edindiği ya da kullandığını ortaya koyan güvenilir, kanıtlarla desteklenmiş bir rapora sahip değiliz" ifadesini kullandı.

Rhodes, istihbarat değerlendirmesini hazırlamada kullanılan bilgilerin, rejimin kimyasal silah saldırılarını planlayan ve hayata geçiren Suriyeli yetkililere dair raporlar, zaman, mekan ve saldırının araçlarına dair tanımlamaları ve bir kimyasal silaha maruz kalınmasıyla tutarlılık gösteren fizyolojik belirtilere dair tanımlamaları içeren raporları kapsadığını kaydetti.

Suriyeli muhalif gruplardan sosyal medya araçları ve diğer medya kaynaklarından edinilen bazı açık kaynak bilgilerinin de kimyasal silah kullanımı ve bu silahlara maruz kalınmasıyla alakalı edindikleri bilgilerle uyuştuğunu bildiren Rhodes, bu değerlendirmenin, sarin gazına maruz kaldıklarını ortaya koyan bazı kişilerden edinilen fizyolojik örneklerin laboratuvar analizleriyle de desteklendiğini belirtti.

Rhodes, "Her bir pozitif sonuç, bir bireyin sarine maruz kaldığını gösteriyor ancak kişilerin nasıl veya nerede (kimyasa silaha) maruz kaldıklarını ya da yayılımdan kimin sorumluğunu söylemiyor" değerlendirmesinde bulundu. Rhodes, "Esed rejiminin bu silahlar üzerindeki kontrolünü sürdürdüğüne inanıyoruz. Suriye'de muhalefetin kimyasal silahlar edindiği ya da kullandığını ortaya koyan güvenilir, kanıtlarla desteklenmiş bir bilgiye sahip değiliz" ifadesini kullandı.

"ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALARDA KONGRE İLE BU KONULARDA İSTİŞARE İÇİNDE OLACAĞIZ"

Uluslararası toplum ve kamuoyuyla paylaşmak üzere güvenilir ve kanıta dayanan bir delil sunmak için müttefiklerle çalıştıklarını belirten Rhodes, BM inceleme heyeti misyonunun oluşturulmasından bu yana, misyonun başkanlığını yapan Ake Sellstrom'a iki brifing verdiklerini, ayrıca bugünkü istihbarat güncellemesi ve olası kimyasal silah kullanımını içeren spesifik olaylarına dair BM'nin dikkatini çekmek için, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'a bir mektup göndereceklerini kaydetti.

Rhodes, BM misyonunun, halen devam eden incelemesinde bu olaylara da yer vermesini ve uygun gördüğü şekilde, bulguları üzerinde raporlama yapmasını talep ettiklerini bildirerek, "İlave bilgiler sunmaya ve yeni gelişmeler ortaya çıktıkça Sellstrom'u bilgilendirmeye devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.