Dünya

ABD: “Eğer Suriye’ye müdahale edersek…”

Dempsey mektubunda birçok ayrıntıdan söz ederek en az riskle başlanılacak müdahalede ayda milyarlarca dolara ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

BM verilerine göre 93 bin kişinin hayatını kaybettiği Suriye’ye müdahale konusunda ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey temkinli yaklaştı.

2008 yılında gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinde Obama’nın rakibi olan ve şu anda senatör olan John McCain ile senatör Carl Levin’e mektup yazan Dempsey, “Son 10 yılda şunu öğrendik ki askeri güç dengesini değiştirmek için işleyen bir devleti korumak ve değerlendirme yapmak yeterli değildir” dedi.

Dempsey mektubundaki ayrıca, “İstenmeyen sonuçları tahmin etmek için hazır olun” şeklinde konuştu. Muhalifleri eğitmek ve silahlandırmak için sadece başlangıçta 500 milyon dolara ihtiyaçları olduğunu da dile getiren Dempsey sadece 1 ayda milyarlarca dolara ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Uçuşa yasak bölge seçeneğinin tercih edilebileceğini belirten Dempsey yüzlerce deniz tabanlı uçak, istihbarat, elektronik harp desteği, yakıt ikmali ve iletişim olanakları için de aylık 1 milyar dolara ihtiyaçları olduğunu dile getirdi. Son olarak şiddeti bastırma konusunda zorluklar yaşayabileceklerini de kaydeden Dempsey savaştıkları bölgede karşıt güçle

Daha Fazla Gösterİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı