FOGEM’den örnek proje

FOGEM, örnek bir sosyal sorumluluk projesi içerisine girerek Lefkoşa’da engelli çocukların kullanıma uygun park yapımı için kolları sıvadı. “Engelsiz Park” isimli projenin 23 Nisan 2014 tarihinde hayata geçirilmesi hedefleniyor

03 Şubat 2014 - 11:52

FOGEM, örnek teşkil edecek bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. KKTC’de daha önce verilmemiş bir hizmet olan engelli parkı için kolları sıvayan FOGEM, engelli bireylerin akranları gibi oyun ve eğlence alanlarına sahip olması ve engelli çocukların sosyal hayatlarında yeni ortamların yaratılması amacı ile Lefkoşa’da, engelli çocuklara yönelik oyun parkı inşa etmek için çalışmalara başladı.

Proje hakkında bilgi vermek amacı ile dün Havadis’i ziyaret eden FOGEM Başkanı Salahi Döşemeci,  “Engelsiz Park” isimli projenin hayata geçirilmesi ile toplumda büyük bir eksikliğin giderileceğini söyledi.
Havadis Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Ekmekçi ise ziyarette yaptığı konuşmada proje açısından gerekli her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.
Parkın tüm toplum, özellikle de engelliler tarafından kullanılan bir park olacağına değinen Salahi Döşemeci,  ayrıca projenin devamı ile ilgili risk faktörü olmadığını açıkladı.
Döşemeci, Engelsiz Park’ın her bireyin kullanabileceği bir park olmakla birlikte altyapısının sağlam ve bireylerin kullanımına uygun olacağını kaydetti.

Fikir FOGEM’in, proje tüm toplumun
“Engelsiz Park”, Lefkoşa’da Dr. Fazıl Küçük Parkı bünyesinde inşa edilecek. Fikir babalığını FOGEM’in yaptığı, projenin finansmanı ise ülke genelinde düzenlenmesi planlanan çeşitli etkinliklerden elde edilecek gelir ve duyarlı vatandaşların katkıları ile sağlanacak.
Bu yönde de ilk adımı yine FOGEM atacak. FOGEM’in 27-28 Şubat tarihlerinde Lefkoşa’da düzenleyeceği muhteşem şölenin tüm geliri proje için kullanılacak.
Projeye isteyen her birey, kurum ve kuruluş maddi destekte bulunabilecek. Engelsiz Park, bir kurum veya kuruluşa değil, topluma ait olacak.
KKTC’de bir ilk olacak olan projeye katkıda bulunmak isteyenler, dernekten yetkililere veya salahid@mynet.com adresinden direkt olarak FOGEM Başkanı Salahi Döşemeci ile iletişime geçebilir.
“Engelsiz Park” projesi çeşitli ünitelerle desteklenmesi opsiyonu ile başlangıç kurulumu olarak 50.000 TL (Elli bin Türk lirası) olarak hedeflenmektedir.

En güzel hediye
“Engelsiz Park” projesinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda hayata geçirilmesi hedefleniyor.
Engelli bireylerin gereksinimlerinin göz ardı edilmesinin toplumsal bir eksiklik olduğuna işaret eden FOGEM, ayrıca bu eksikliğin Lefkoşa’dan başlayarak ülke geneline yayılarak giderilmesini hedefliyor.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin projeye katkısı büyük
Oyun alanları ve parkların tüm bireylerin gelişiminde önemli rol oynadığına vurgu yapan FOGEM Başkanı Salahi Döşemeci, KKTC’de özellikle fiziksel engelli bireylere uygun düzenlenmiş parklar ve oyun alanları olmadığına dikkat çekti. Bu eksikliğin bireylerin tüm gelişim alanlarında sıkıntı yaratmakta olduğuna, her birey gibi engelli bireylerin de açık alanlarda,  rahatça oynamaya ve arkadaşlarıyla vakit geçirmeye hakkı olduğunu hatırlattı.
“Engelsiz Park” projesinin özelde engelli bireylerin gelişimlerine ve genelde toplumun bilinçlenip daha eşitlikçi anlayışı benimsemesine katkı sağlayacağına işaret eden Döşemeci, Lefkoşa Türk Belediyesi’ne projeye katkılarından ötürü Havadis aracılığı ile bir kez daha teşekkür etti.
Salahi Döşemeci, açıklamasında “Park, ihtiyacı olan kişilerin kolayca erişebilecekleri bir merkezde olmalıydı ve alt yapısını çok önemliydi. Bu anlamda Lefkoşa Türk Belediyesi’ne katkılarından ötürü tekrar teşekkür ederiz. Engelsiz Park’ın mevcut parkların herhangi birine ilave olarak düşünülmesi halinde engelli bireyler de toplumla kaynaşmasına olanak sağlanacaktır. Bu konuyla ilgili de belediyemizi ziyaret edip parkın yeri, altyapısı ve temizliği ile ilgili izin, yardım, görüş ve öneri aldık” ifadelerini kullandı.

“Engelsiz Park”, Lefkoşa’da Dr. Fazıl Küçük Parkı bünyesinde inşa edilecek. Projenin finansmanı ise ülke genelinde düzenlenmesi planlanan çeşitli etkinliklerden elde edilecek gelir ve duyarlı vatandaşların katkıları ile sağlanacak


Bu haber toplam 730 kez okundu

aHavadis Gazetesi, Her hakkı saklıdır.

Design and Powered by Baba Bilgisayar