Kanarya Adaları (üçüncü bölüm)


Son iki haftadır yayımlanan yazılarda aşağıdaki iki paragraf yayınlanmış ve ardından da ziyaret ettiğimiz Kanarya Adasıları Lanzarote ve Gran Canaria’yı anlatmıştık. Yazının ilk iki bölümünü okumayanlar için bu iki paragrafı yine yazının başına almayı uygun gördüm.
İspanya’dan bin kilometre güneyde, Atlas Okyanusu’nda ve Fas’ın yüz kilometre batısında oldukları halde İspanya’ya bağlı takımadalarıdır. 1982’de gerçekleşen bir kanunla Kanarya Adaları Özerk Topluluğu olarak kabul edildiler. Takımadaları olarak on üç adadan oluşsa de yerleşimin olduğu dört ada olduğunu belirtmek lazım. Yüzölçümlerinin büyüklüğünden başlayarak şöyle sıralayabiliriz: Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria, lanzarote, La Palma, El Hierro ve La Gomera, geriye kalanlar çok küçük adalardır.  Özerk topluluğun başkenti adalardaki iki kent tarafından paylaşılır. Bunların biri Tenerife’deki Santa Cruz ve diğeri de Gran Canaria’dak Las Palmas’tır. Santa Cruz’da Kanarya Adaları Parlamentosu ve Las Palmas’ta da ana hükümet ve idari daire merkezleri bulunur.
Adaları kolonize etmek için ilk olarak Portekizlilerin uğrak yeri olduğu iddiaları olsa da bu konuda yeterli kanıt yoktur. 1402 yılında İspanyolların Lanzarote’ye yerleşmeleriyle adaların kolonize edilmesi başlamış sayılır.
Kanarya Adaları serimizin üçüncüsü olan bu yazıda Temerife’i anlatmaya çalışacağım.
Tenerife
Nüfus
yoğunluğu ve alan olarak Kanarya Adalarının en büyük olanıdır. Ayrıca, İspanya’nın en büyük nüfusa sahip adasıdır. Toplam yüzölçümü 2,034 kilometre karedir. Nüfusu 900 bini bulmuştur. Kanarya Adalarının toplam nüfusunun yüzde kırk üçü Tenerife’de yaşamaktadır. Adaya yılda beş milyon turist gitmektedir. Turist sayısı göze alındığında, adalar arasında en yüksek sayıya ulaşan Tenerife’dir.
Tenerife’nin başkenti Santa Cruz de Tenerife’dir. Ayrıca Tenerife, Kanarya Adaları Otonom Topluluğunun başkenti olma gururunu Gran Canaria’nın başkenti Las Palmas ile bölüşmektedir. Biri kuzeyde, diğeri güneyde olmak üzere iki uçak alanı olan Tenerife ayrıca dünyanın en büyük karnavallarından biri olan Carnaval of Santa Cruz de Tenerife’yi konuk etmektedir.
Kanarya Adalarının en eski üniversitesi olan ve 1792,de kurulan, University of La Laguna Tenerife’de yer almaktadır. Adanın ikinci büyük şehri San Cristobal de Laguna, Dünya Mirası Sitesi olarak UNESCO’nun koruma kapsamına alınmıştır. El Teide yanardağı taban büyüklüğü bazında dünyada üçüncü sıradadır.
Tenerife’ye aile olarak yaz tatili için gittik. Güneybatıdaki Playa de Las Americas kasabasında havuzlu bir siteye yerleşiyoruz. Çevrede epey bir inşaat furyası sürüp gidiyor. Lanzarote veya Gran Canaria’da gördüğüm doğa hassasiyetini burada göremedim. İlk yaklaşımım olumsuz olsa da adayı gezdikçe olumlu yanlarının çok olduğunu gördüm.
Diğer Kanarya Adaları gibi volkanik bir ada olan Tenerife’nin iklimi yazda 26-28 derece, kışta 20-22 derece arasındadır. Mayıs ile eylül arasındaki dönem genellikle yağışsızdır.  Yağmurun yetersiz olduğu adada suyun yüzde doksanı kuyulardan sağlanır.yor.


Adanın yarıya yakını Kanarya Adaları Koruma Altındaki Doğal Bölgeler Birliği tarafından koruma altına alınmış bulunmaktadır. Bu birliğin adalar çapında korumaya aldığı 146 siteden 43’ü Tenerife’dedir. Turizmin en yoğunlaştığı bölgeler Playa de Las Americas ve Los Christianos’tur. Costa Adeje olarak da bilinen bu bölgede iyi kalite eğlence merkezleri, alış veriş yapılacak mağazalar, golf sahaları, lokantalar, su parkları ve konserlerin yapıldığı tiyatro yer almaktadır. Adanın otel sayısının yüzde 65’i bu bölgededir.

DİĞER SAYILAR

31 Ocak 2016
268
24 Ocak 2016
267
07 Şubat 2016
269
17 Ocak 2016
266
10 Ocak 2016
265
Havadis Gazetesi, Her hakkı saklıdır.

Design and Powered by Baba Bilgisayar