Kıbrıs

91 bin TL borç nedeniyle grev kapıda

 Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen), borcundan dolayı elektrik akımı kesilen yerlere tekrardan elektrik bağlanarak yasaların çiğnendiğini savundu.

El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer yazılı açıklamasında, Çetinkaya Spor Kulübü’nün 91 bin TL’lik borcuna yönelik taksitlerini ödemediği için bugün kesilen elektriğinin, Kıb-Tek İdari ve Mali Müdür Muavini tarafından tekrardan bağlatıldığını iddia etti.

Elektrik İnkişaf Yasası’nda tüketicilerin elektrik borçları ile ilgili yapılması gerekenlerin belirtildiğine işaret eden Cesurer, “Bu bağlamda kesilen elektrikler yasada belirtildiği şekilde taksitlendirilip tekrar bağlanmıştır. Bu süreçte eksik ve hatalı işlemler zaman zaman ortaya çıkmış olmasına rağmen son günlerde usulsüz bağlamalarla ilgili olarak İdari ve Mali Müdür Muavini’nin adı duyulmaya başlanmıştır” dedi.

Yasanın ve tüzüklerin ayrım gözetilmeden uygulanması gerektiğini, yasayı uygulamayanların suç işlediğini kaydeden Cesurer, “Yapılan usulsüz uygulamanın kabul edilmesi mümkün değildir. Kurumu öncelikle ayağa kaldırma görevi olanlar bunu yapabiliyorsa derhal bu görevden alınmalıdırlar” dedi.

Kıb-Tek Yönetim Kurulu, Sayıştaylık ve mevzuatın uygulanmasından sorumlu bireyleri göreve çağıran Cesurer, “El-Sen bağlanan elektriğin kesilmesini sağlarken, tekrar  bağlatılmaya çalışılmasının grev nedeni olacağını kamu oyunun bilgisine getiririz. Bu ve buna benzer olayların tekrarlanmaması için yetkililer gereğini yerine getirmediği takdirde yaşanacak sorunların sorumlusu çalışanlar olmayacaktır” dedi.

Daha Fazla Gösterİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı