82. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda KKTC de temsil edilecek

0
22
82. İzmir Enternasyonal Fuarı'nda KKTC de temsil edilecek

82’ncisi düzenlenen “İzmir Enternasyonal Fuarı” 29 Ağustos – 08  Eylül tarihleri arasında İzmir Atatürk Kültür Parkı ve Fuar Alanı’nda açılıyor.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bu yıl 34 kurum ve kuruluş ile KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın organizasyonu altında 38. kez katılınacak fuarda, yerel üretim yapan 27 firmanın ürünlerinin sergi ve tanıtımı, 5 üniversitenin tanıtım ve öğrenci kayıt işlemleri yer alacak.   Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi, K.T. Sanayi Odası  ve Halk Sanatları Enstitüsü de yer alacağı fuarda, ülke turizminin tanıtımı yanında, kültür-sanatının da tanıtımı yapılacak.

KKTC Standında, yerel ve özgün müzik dinletileri yanında, Kıbrıs’a özgü ceviz macunu, hellim, tuzlu badem, Baf sakızı, Türk kahvesi ve meyve suyu standı yer alacak.

İzmir Atatürk Kültür Parkı ve Fuar alanında gerçekleştirilecek fuarda, KKTC Standı Hol:2’de 640 m²‘lik kapalı bir alanda kuruldu.

KKTC standında; Kuzey Kıbrıs turizmi, kültür sanatı ve üniversitelerinin tanıtımı yanında, gıda ürünleri, temizlik malzemeleri ve kimyasal ürünler, gazlı ve gazsız içecekler, çanta-valiz, güneş enerjili termosifon sistemleri ve poliüretan su depoları, kağıt bardak çeşitleri, ayakkabı ve botlar, süt ve meyve suyu çeşitleri, hellim, peynir, oto bakım ürünleri, ahşap oyma ve kalem işleri, PVC ve galvanize bahçe çevreleme telleri, alüminyum pencere ve pancur sistemleri, iç ve dış cephe boyaları, toz seramik ve fayans yapıştırıcılar, plastikten mamül ürünler, pik rogar kapakları, çimento, zeytin ve zeytinden mamül ürünler, kağıt peçete ve havlu çeşitleri, ıslak ve kolonyalı mendil çeşitleri ile süpürge, mop ve boya fırçası çeşitlerinin sergi ve tanıtımı yapılacak.

Açıklamaya göre, Fuarda 1992 yılından itibaren devam eden “Partner Ülke” uygulamasında, bu yıl “Partner ülke” olarak  Sri Lanka seçilirken, 2005 yılından itibaren uygulanan “Onur Konuğu İl” uygulamasında da, bu yıl  Sinop “Onur Konuğu İl” olarak seçildi.

82. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda bu yıl “Sağlık” fuarın ana teması olarak işleniyor. Dünyanın gelişmekte olan en önemli pazarlarından biri olarak kabul edilen tıbbi cihaz sektörü, sağlık kuruluşları ve ilaç firmaları, İzmir Fuarı’nda ziyaretçiler ile buluşma olanağına kavuşacak.

KKTC fuarda, firmaların yanısıra Sanayi Dairesinin Müdürü Soley Akçaba’nın başkanlık ettiği bir heyetle de temsil edilecek.