50 bin TL yeme içme borcu!

129
50 bin TL yeme içme borcu!

 50 BİN TL İZAZ İKRAM AÇIĞI… İçişleri Bakanlığı’nda bırakılan mirasın normalde “reddi miras” olduğunu ifade eden bakan Yücel, bakanlığın bütçesinde tek kuruş para olmadığını belirtti. Yücel, “50 bin TL izaz ikram borcu bırakıldı. 2013’teki tüm kaynak kullanıldı” dedi

ARAZİLERİ ALAN ALANA… İTEM Yasası’nın 40. maddesi altında, geçen yıl 43 yeni, 50 geriye dönük kiralama yapılırken, bu yıl mayıs ayının son haftası ise 28 yeni ve 30 geriye dönük kiralama işlemi yapıldı. Birçok kiralamanın altında hatırlı kişiler var. Şu ana kadar iki tanesi usulsüz bulunarak iptal edildi. Yeni iptaller sırada

VATANDAŞLIKTA ADALETSİZLİK… Yücel, vatandaşlık verilirken, “adalet” duygusunun ayaklar altına alındığını söyledi. 10 hatta 12 mührü bulunan kişilerin vatandaş yapılmazken, “kalabalık ailelerin” seçilerek, 5-6 mühürle vatandaşlık verildiğini belirtti ve “Kamu vicdanı bu noktada yaralı” dedi

Gizem ÖZGEÇ
Yeni hükümet geçmiş dönemde yapılan usulsüzlükler ve yasa dışılıkların üzerine gitmeye devam ediyor. İçişleri Bakanlığı da saptamalarına devam ederken, seçime beş kala Ulusal Birlik Partisi Hükümeti’nin yandaşlarına kıyak olarak verdiği arazilerin iptaline gidiliyor, vatandaşlıklar sorgulanıyor.
Nisan-31 Mayıs 2013 tarihleri arasında, 710 kişiye bakan Nazım Çavuşoğlu’nun onayı ile vatandaşlık verildi.
123 kişi de aynı süre içinde de, Bakanlar Kurulu onayı ile vatandaş yapıldı. Verilen vatandaşlıkların çoğu, 29 Nisan ve 30 Mayıs tarihli Bakanlar Kurulu toplantılarına denk geliyor.
UBP Hükümeti, son 4 yılda toplam 4 bin 239 kişiye vatandaşlık verdi. İçişleri Bakanlığı şimdi bu vatandaşlıkları da mercek altına aldı.


İçişleri Bakanı Avukat Gülsün Yücel’in açıklamalarına göre, İTEM Yasası’nın 40. maddesi altında, geçen yıl 43 yeni, 50 geriye dönük kiralama yapılırken, bu yıl Mayıs ayının son haftası ise 28 yeni ve 30 geriye dönük kiralama yapıldı. Bunlardan iki tanesi usulsüz bulunarak iptal edildi. 
Öte yandan İçişleri Bakanı Gülsün Yücel, çalışmaları ve tespitlerle ilgili Havadis Gazetesi’ne bilgi verdi.
Bakan Yücel, vatandaşlıklarda, “oy sayısına” bakıldığını, yurttaşlar arasında ayırım yapıldığını söyledi, kıymetli arazilerin alelacele İTEM Yasası kapsamından çıkarılarak özel kişilere verildiğini söyledi.

Yücel: Birçok iş bekletildi… Dernek yazıları Savcılığa dahi gönderilmedi
İçişleri Bakanı Gülsün Yücel,  geçmiş hükümet döneminde icraatlara bakıldığı zaman, birçok acil olan yapılması gereken iş varken, bunların bekletildiğini ve adım atılmadığını kaydetti.
Her ne kadar devlete mali katkı olmasa bile devletin devamlılığını sağlayacak ve yasalar çerçevesinde yapılması gereken çok sayıda işin askıda tutulduğunu belirten Yücel, “Derneklerin Savcılığa dahi yazıları yazılmadı. İki gün önce,  savcılığa yazılmasıyla ilgili adım attık. İlk etapta savcılıktan dokuz adet görüş istedik. Uygun olan ancak gereği yapılmayan dernekler de vardı.  Onarın da tespiti yapıldı ve işlemler başlatıldı” dedi.

Yabancıların önü açıldı…
Yücel, önceki gün yapıla Bakanlar Kurulu toplantısına da dikkat çekerek, daha önce yabancılarla ilgili alınan kararlar olduğunu, ancak Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadede Kiralama Yabancılar Yasası altında, yapılan müracaatlar neticesinde, koçanlar için Bakanlar Kurulu’nda uygunluk alınması gerektiğine işaret etti.
Yücel, önceki gün bu konuyla ilgili dün 135 adet önerge hazırladığını ve Bakanlar Kurulu’na götürdüğünü söyleyerek, bu sayede yabancıların  gayrimenkullerini alabileceğini aynı zamanda  devlete de bir gelir sağlanacağını dile getirdi.

İş adamına kolaylık…
Yücel, öte yandan Reel Sektör Danışma Kurulu’nda da bir toplantı yapıldığını ve bazı saptamalar olduğunu ifade etti. Bunlar içinde can alıcı noktalar olduğuna dikkat çeken Yücel, bu konuda da çalışmalar başlatıldığını, bunların bir iki gün içinde toplumla paylaşılacağını dile getirdi. 
Yücel, düne kadar ithalat ve ihracatla ilgili sıkıntıların yaşandığını söyleyerek, şunları kaydetti:
“İnsanlarımız aynı malı aynı şekilde her defasında aynı işlemlerle, ithal ve ihraç etmek zorunda. Bunlara ayrı kolaylıklar getirilecek. Aynı işlemin defalarca yapılması hem zaman kaybı hem de maddi-manevi açıdan sorun yaşatıyor.
Biz kişilerin vatandaşların hayat seviyesini artırmak ve daha iyiye götürmek bu adımları atıyoruz.”

Daire girişlerine panolar asılacak
Yücel, İçişleri Bakanlığı’na bağlı tüm dairelerin girişlerine, büyük panolarla, vatandaşın ne yapması gerektiği ile ilgili bilgi verileceğini de belirtti. 
Yücel, “Panolarda, formlar nasıl doldurulacak, hangi işlemler için ne yapılması gerektiği anlatılacak. Sadece Pasaport Dairesi’nde küçük pano şeklinde bu yöntem uygulanıyordu, bu genişletilerek daha da güncelleşecek.
Bunun dışında dairelerdeki çalışma saatlerinde değişikliğe gidilecek. Özellikle Tapu Dairesi’ndeki yığılmayla alakalı sorumlularla görüştük. En azından saatlerde kayma yaparak, yığılmayı azaltmayı hedefliyoruz” diye konuştu. 

Ne olduğu belirsiz şirkete arazi. Kabul edilemez
Yücel, önceki gün Bakanlar Kurulu’na iptaline karar verilen 25 dönümlük arazi ile ilgili de açıklamalarda bulundu. UBP Milletvekili Ertuğrul Hasipoğlu’nun oğlu Avukat Oğuzhan Hasipoğlu’nun da ortak olduğu bu şirkete verilen izinle ilgili Bakan Yücel şöyle konuştu:
“Çalışmışlığını toplumda gösterip henüz, devlete hiç vergi ödemeyen, faaliyetini toplumda görmediğimiz bir şirkete, Tuzla’da 25 dönümlük bir arazi verildi. Bu tamamen mevzuata aykırı yapıldı. Veriliş şekli, Bakanlar Kurulu’na önerge olarak getirilme şekli de yanlış.
Bakanlar Kurulu’na getirilen önergede, konut yerine Newhews  Entertainent Ltd.’ye uzun vadeli parsel kiralaması hakkında bu İçişleri Bakanlığı önerge sunuyor. Bakanlar Kurulu’nda istenilen; bu arazinin Maliye Bakanlığı’na kontrolünün verilmesiydi. Maliye’nin denetimine ve kontrolüne verilen arazi ile ilgili İçişleri Bakanlığı kime verileceğini yazamaz.
Maliye Bakanlığı kendi uygun gördüğü kişi veya kişilere kiralayabilir. Oysa siz verdiğiniz önergede kime verileceğini işaret ettiniz. Yüksek İdare Mahkemesi’nin kararı vardır ve bunun ışığında Bakanlar Kurulu olarak bunu yapamazsınız. En büyük yasal hata budur.”

Sosyal adalet ve eşitlik çiğnendi
Yücel, bunun dışında daha toplumda faaliyet göstermemiş, vergi ödememiş, rüştünü ispat etmemiş bir şirkete nasıl devletin 25 dönümlük arazisini kiralanabileceğini de sordu ve  “Bu da gösteriyor ki,  devlet kişilerine eşit mesafede durmamış. Sosyal adalet ilkesini ihlal etmiş. Sosyal adaletin, hakkaniyetin, bir toplumda olması gereken en önemli kurum devlettir. Kamu yararı olması lazım. Biz kişilerle uğraşmıyoruz. Devletin yaptığı kanunsuz işlerle ilgileniyoruz” dedi.

“50 bin TL’lik izaz ikram açığı”
İçişleri Bakanlığı’nda bırakılan mirasın normalde “reddi miras” olduğunu ifade eden Yücel, son derece eksilerde bir durumun bırakıldığını söyledi. 
Bakanlığın bütçesinde tek kuruş para olmadığına da dikkat çeken bakan Yücel, “Ben geldiğim zaman izaz ikramın bile 50 bin TL borç bırakıldığını gördüm. Geldiğim günden itibaren kendi sekreterim, şoförüm ve gelen gidenin izaz ikramını cebimden karşılıyorum.  Bırakılan araçlar da çok kötü durumda. Gerek araç gereç gerekse diğer konularda çok kötü bir tablo ile karlılaştık. 2103’te verilen kalemler de kullanıldı” diye konuştu.

Memur mu siyasi mi?
Bakan Yücel, göreve geldikten sonra belli memurların izin alıp gittiklerini dile getirdi.  Yücel, “Kimsenin de izin almasına itiraz etmedim. Birçok memur ya hastalık ya da yılık izin diyerek gitti. Ancak bu benim çalışmamı ya da kanunsuzluk varsa bunları üzerine gitmemi engellemez” dedi.

“Kıymetli araziler kişilere verildi, ayrım yapıldı”
Yücel, vatandaşlıkların yanında,  halkı rahatsız eden unsurlardan birinin de İTEM Yasası altında kıymetli rezerv arazilerin çıkarılarak, özel kişilere kiralanması olduğunu belirtti Yücel, halkın genelinde bu konunun vicdanen rahatsızlık uyandırdığını da kaydetti.
Yücel konuyla ilgili şunları söyledi:
“Bu arazilerle ilgili bir ihale olmuyor. Eğer rezerv araziyi çıkaracaksanız ve bakanlık bünyesine verecekseniz, ki son zamanlarda bunların tümü Maliye’ye veridi, halkın da haberi olmalı.
Halkın çoğu zaman Bakanlar Kurulu kararlarından haberi olmuyor. Çünkü Resmi  Gazete’yi takip etmez, edemez. Mayıs ayında alınmış birçok böyle karar var. 
Bunları yaparken, eşitlik ilkesini güdeceksiniz. Hangi amaçla kime kiraladığınızı duyurmak zorundasınız.  Ne yazık ki,  belli kişiler için belli kararlar alındı. Toplum vicdanı zedelendi.  Tek tek bunları tespit ediyoruz. Çok dosya var. Önümüzdeki günlerde yeni tespitler var, onlar da iptal edilecek.”

“Vatandaşlıkta yıla değil mühür sayısına bakıldı”
Vatandaşlıklar konusuna da değinen Gülsün Yücel, bu konudaki çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. Yücel, herhangi bir kanunsuzluk varsa onun derhal toplumla paylaşılacağını da belirterek, “Yapılan vatandaşlıklar her ne kadar kanunsuz olmasa bile bana göre etik olmayan ve eşitlik ilkesine aykırı olanlar var. Şöyle ki, on,  on iki yılı olan dürüst yurttaşlar varken, altı yedi mührü olan kişiler vatandaş yapıldı. Toplum nazarında hoş şeyler değil.  Yasal olarak yapılan vatandaşlıkların tepki olsa da iptali mümkün değil. Yasa ihlal edildiyse ancak o zaman iptal edilir. Her ne kadar yasal olsa da eşitsizlik yapılan vatandaşlıklar zaten toplum nazarında iptal edilmiştir.”

“Kanunsuzlukların peşindeyiz”
Yücel, kanunsuzlukların takip edilip halkla paylaşılmaya devam edileceğini de vurguladı ve beklenen işler neticelendirileceğini kaydetti. Yücel rahatsızlık duyulan tüm konuların da üzerine gidileceğini belirtti.

“Dilekçelere ivedi cevap verilecek”
Vatandaşın verdiği dilekçelere hiçbir şekilde yanıt alamadığına da işaret eden Yücel,  şöyle dedi: “Vatandaş ta ki tandık birini bulana kadar işini yapamıyor. Önceki gün bu konuyla ilgili tüm müdürlerle bir toplantı yaptım ve tüm dilekçelere ivedilikle cevap verilecek. Yasal süre olan bir ay beklenmeden hepsine yanıt verilmesini istedim. Ancak personelin de gayret gösteresi lazım. Geçici ve zor bir dönemdeyiz.”

“Atıklar konusunu önemsiyoruz”
Yücel, göreve başladığı gün Güngör Katı Atık Depolama Tesisleri’nin dolmuş olduğunu ve iki kamyon hayvan atığının iki gün süreyle bekletildiğini tespit ettiklerini de anımsattı ve bunların yok edilmesinin sağladıktan sonra geçici bir arazi bulduklarını söyledi. Yücel, bu konuda çalışmaya başladıklarını ve kalıcı  çözümler üretmeye çalıştıklarını vurgularken, yeni katı atık depolama tesisinin yapılma çalışmalarının başlatıldığını dile getirdi.

“Benzin istasyonu ön izinleri iptal edildi”
Bakan Gülsün Yücel, basına da yansıyan iki tartışmalı isme verilen benzin istasyonun ön izinlerinin de iptal edildiğini belirtti.
Güzelyurt Kaymakamlığı ile Gazimağusa Kaymakamlığı’nın bu konuda göreve çağrıldığını anımsatan Yücel, benzin istasyonları ile ilgili verilen bütün ön izinlerin Trafik Komisyonu’nda tartışılarak verildiğini ancak iki ön iznin kaymakamlıklar tarafından verildiğine işaret etti.
Ön izinlerin birinin Güzelyurt Kaymakamlığı tarafından 27 Haziran 2013 tarihinde diğerinin ise Gazimağusa Kaymakamlığı tarafından 1 Temmuz 2013 tarihinde iptal edildiğini kaydetti. Yücel, her iki ön iznin de ilgili Trafik Komisyonu’ndan geçmediğini ve ilgili mercilerden tam olarak uygunluk almadığını vurguladı.

“Tüzükler derhal hazırlanacak”
Yücel, bekletilen ve askıya alınan gerekli tüzüklerin de hazırlanarak, yürürlüğe sokulacağını söyledi.
Yücel, seçim yasakları ve Meclis’in tatile girmesi nedeniyle yasalarda tadilat yapma imkanlarının olmadığına da işaret ederek, ancak tüzük yapma yetkileri olduğunu belirtti. Yücel, Trafik Komisyonu’nu tek bir bakanlık çatısı altında toplama çalışmaları olduğunu da ifade ederek, “Bu komisyonun  işleyişi  ve faydaları açısından önemlidir.  Ayrıca komisyonu işleyişi ile ilgili kanunlarda da değişiklik yapılacak. Çalışmalarımız sürüyor” ifadelerini kullandı.

“Görev için buradayım”
Bakan Gülsün Yücel, görev için o makama oturduğunu herhangi bir siyasi galesi bulunmadığını vurguladı. Yücel, “Görev süresinde, oldukça marazi olan toplumu yüzünü güldürecek onları rahatlatacak bir karar aldıysak ne mutlu bize. Toplumda son derece bir hoşnutsuzluk ve marazi bir durum var. Bütün bu işleri yaparken,  pek çok kişinin derdini ve sorununu da dinliyoruz” dedi.